Avalehele
 

Kunstküüned

Kai Visnapuu
Kai Visnapuu
kosmeetik
Viimsi tervis Spa

Üldised pohimõtted
Akrüülküüned
Geelküüned
Siid- ja fiiberkanga küüned
Paigaldamise vead ja muud faktid

Öeldakse, et peale näo on inimese visiitkaardiks ka käed. Tõepoolest – käte liigutused ja žestid on lausutud sõna ning miimikaga lahutamatud kaaslased. Suhtlemisel kaasinimestega on käte korrashoiul oluline osa. Käte välisilmele annavad aga palju juurde ka terved ja puhtad ning hooldatud küüned.

Pikkade ja kaunite küünte kasvatamine nõuab aga hoolt ja tähelepanu, kusjuures ühe küüne murdumine võib paista traagilise sündmusena - kaotatud on mitme nädala töö. Paljud naised on nõus tooma ohvreid kaunite käte nimel, kuid võib juhtuda, et küüned ihaldatud pikkuseni ei jõuagi. Põhjuseks võivad olla kihistuvad või murduvad küüned, millele tavalisest hooldusest ei piisa.

Kunstküünte paigaldamise üldised põhimõtted

Kui jääd oma küünte kasvatamisega jänni on ehk õige aeg pöörduda küünetehniku juurde ja proovida kunstküüsi. Kunstküünte paigaldamisel ja hooldamisel on ainuõige kasutada õppinud küünetehniku abi. Ise kunstküüsi paigaldades ja eemaldades võib küüsi kahjustada ning professionaali pandud küüned kestavad reeglina kauem. Valesti liimimisel võivad jääda õhuvahed, mille kaudu võib küüne alla minna vesi ja mustus, mis omakorda võivad põhjustada põletikke, küüneseent ja küüne värvuse muutumist. Salongis on ohud miinimumini viidud. Küüntele tehakse suurt kahju ka siis, kui ise kunstküüsi eemaldada.

Salongis on võimalik valida kolme tüüpi kunstküünte vahel, mis paigaldatakse sinu loomulikule küünele. Nendeks on kas akrüül-, geel- või kangasküüned. Kõik need meetodid tugevdavad sinu loomulikku küünt. Kui on sooviks aga ka oma küünt pikendada, liimitakse küünele plastikust tipp, millele kantakse kas geel, kangas või akrüül.

Üldjuhul käib kunstküünte paigaldamine kõigi kolme meetodi puhul sarnaselt:

1. Oma küüned lõigatakse lühikeseks ja antakse neile ilus ümar kuju ning vajadusel korrastatakse küünenahad
2. Küüne pind karestatakse kergelt viiliga
3. Valitakse välja sobiva suurusega küünetipid. Tuleb jälgida, et tip ei ulatuks laiuselt üle oma küüne servade. Vastasel juhul tuleb see kitsamaks viilida.
4. Küünetipile kantakse spetsiaalne liim ja seejärel asetatakse tip 45 kraadise nurga all küünele. Tähtis on jälgida et tipi ja oma küüne vahele ei jääks õhumulle.
5. Küünetip lõigatakse soovitud pikkuseks ja antakse viiliga talle kuju. Kunstküüne pikkus sõltub oma küüneplaadi seisundist – kui see on lühike, soovitatakse ka lühemaid tippe, kuna küüne oma kandepind on väike.
6. Seejärel lihvitakse ülemineku osa oma küünega tasaseks
7. Akrüüli ja geeli korral kantakse küünele spetsiaalne kinniti
8. Kogu küünele (kaasa arvatud tip) kantakse kas akrüül, geel või kangas.
9. Kliendi soovil lakitakse küüned.

Kunstküüned poleeritudKunstküünte paigaldamine

Fotodel näha karestatud küünepind ja plastikust tipu pealekandmine

Iga 2-3 nädala tagant soovitatakse käia hoolduses, mille käigus teostatakse järgnevad toimingud:

1. Vajadusel lõigatakse küüned lühemaks ning antakse viiliga neile sobiv kuju
2. Poleeriga lihvitakse väljakasvand osa oma küünega tasaseks, vajadusel korrastatakse küünenahad
3. Akrüüli ja geeli korral kantakse küünele spetsiaalne kinniti
4. Küünele kantakse akrüül, geel või kangas
5. Puuriga puhastakse küüs alt sinna kogunenud mustusest
6. Kliendi soovil lakitakse küüned.

Akrüülküüned

Kui me kujutame ette kõvaduse skaalat, mille ühes otsas on kivi ja teises otasas inimese küüs, siis akrüülküüs on umbes 90% kivi tugevusest. Akrüül on koostiselt vedeliku ja pulbri segu. Legend kunstküünte kahjulikkusest ongi osalt inspireeritud akrüüli aktivaatorlahuse teravast lõhnast.

Akrüüliga on võimalik teha ka ilma tipita küünepikendusi. Sellisel juhul peab aga oma küüneplaat olema piisavalt suur, et selle alla saaks paigaldada šabloonkleepsu. Seejärel ”venitatakse” küüs akrüüliga pikemaks, šabloon eemaldatakse ja küüntele antakse soovitud kuju. Meetodi eeliseks on oma küüne pikkuse säilitamine.

Akrüülküüned võivad näida väga paksud ja kunstlikud, kui neid ei ole paigaldatud proffessionaalselt. Leides küünetehniku, kes on spetsialist akrüülküünte paigaldamisel, võid saada endale väga õhukesed ja loomulikud küüned.

Akrüüli on kolme erinevat värvi: roosa, läbipaistev ja valge. Kõige sagedamini kasutatakse roosat ehk loomuliku tooni. Valge akrüüliga on võimalik teha prantsuse maniküüri. Antud meetodi puhul kantakse valge akrüül ainult küüne tipile ja ülejäänud küüs kaetakse kas roosa või läbipaistvaga. Sellist tehnikat kasutades ei ole hiljem vaja küüntele lakki kanda.

Ilusalongi Kaunis Kaunimaks üks omanikest ja küünetehnik Katrin Arnhold on kunstküüsi paigaldanud 5 aastat. Katrin paigaldab nii kangas- kui akrüülküüsi, millest tema enda lemmikuks on viimased, kuna need näevad loomulikud välja ka ilma värvilakita. Samuti on tema kliendid rahule jäänud akrüülküünte kvaliteediga; need püsivad tõesti hästi küünel. Kohe kindlasti võib väita, et Katrini puhul on tegemist just selle küünetehnikuga, kelle paigaldatud kunstküüned näevad välja õhukesed ja loomulikud.

Hoolduses soovitab Katrin käia umbes kolme nädala tagant. Hooldus kestab 1–1,5 tundi, mis sisaldab ka lõõgastavat kohvipausi ning hämmastavaid küünemaalinguid teie küüntel. Kui küüned kasvavad kiiresti, ootab Katrin kliente tagasi juba 1,5 kuni 2 nädala pärast. Siis teeb ta kliendile kiirhoolduse, mis sisaldab endas vana küünelaki eemaldamist, väljakasvand osa tasaseks lihvimist ning uue lakikihi kandmist küüntele.

Akrüül ja pulberKüüned peale akrüüli
Küüned aluslakigaAkrüül - lõpptulemus

Geelküüned

Geelküüs on nime saanud pikendusmaterjali geelja tekstuuri järgi. Nii geel- kui ka akrüülküüned leiutati enam-vähem samal ajal, 1970ndatel USA hambaarsti kabinetis. Mõlemad sarnanevad oma koostiselt stomatoloogias kasutusel olevate materjalidega. Sellest ajast on geelmaterjali korduvalt modifitseeritud ja erinevad firmad pakuvad erinevaid geelivariante. Nagu kaasagsed hambatäidismaterjalid, on ka geel valguskõvastuv aine ja seda kasutatakse koos UV-lambiga.

Geelküüned jäävad nn. kiviskaalas umbes keskele. Nad ei ole küll nii tugevad kui akrüülküüned, kuid see-eest omavad hämmastavat läiget ka ilma lakita. Viimase omaduse tõttu võib geelküüsi nimetada nö. kõige edevamaks küünetüübiks.

Geele on mitmeid erinevaid värvitoone, mis annab küünetehnikule suurte võimalustega mängumaa.

Geelküünte paigaldamisel tuleks arvestada, et geelile ei meeldi meie muutlik kliima; tugeva külmaga võivad küüned mõranema hakata. Hoides oma käed tugeva pakase eest peidus, soojade kinnaste sees, ei juhtu geelküüntega midagi.

Küünetehnik Kai Leemet, kes töötab Zelluloosi ilusalongis ja on kunstküüsi paigaldanud 3 aastat, soovitab geelküüsi käia hooldamas iga 2-3 nädala tagant. Hooldus kestab 1,5-2 tundi. Hoolduse aega pikendab ka see, et geeli puhul on tähtis lasta sel mõni minut UV-lambi all kivistuda. Hoolduse käigus kantakse küüntele kaks kihti geeli. Kui üks kiht on küüntele kantud, lähevad küüned paariks minutiks UV-lambi alla kivistuma ja seejärel kantakse teine kiht geeli. Lõpuks on vajalik geeli puhastamine spetsiaalse vedelikuga (geel finishing cleanser`iga). Hooldus lõpeb küünte lakkimise ning kliendi soovil ka küünemaalingutega.

Geeli kandmine küünteleKüüned pärast geeli, enne lakkimi

Fotodel geeli kandmine küüntele ja nende kuivatamine UV-lambi all ning geelküüned enne lakkimist.

Geelküüned - lõpptulemus

Fotol geelküünte lõpptulemus

Siid- ja fiiberkanga küüned

Kangasküüned on kõige vanem kaasaegne kunstküüne liik. Algul kleebiti kangas küüntele selle kaitseks, et küüsi paremini kasvatada saaks. Aja jooksul hakati kasutama ka tippe ja tegema küünepikendusi. Kangasküüntel puudub loomulik läige, mistõttu on neid ilusam kanda koos lakiga. Samas jääb kangasküüs kõige loomulikum, kuna katab küünt õhukese kihina.

Selle tehnika puhul kasutatakse valmislõigatud siidi- või fiiberkanga tükikesi, mis liimitakse küüneplaadile. Siid on nendest kahest kangatüübist loomulikuma väljanägemisega ja tunduvalt elastsem, aga tihti liiga habras aktiivne elustiili korral. Fiiberkangas on seevastu tugevam, kuid suure mustri tõttu rohkem silmapaistev, mistõttu soovitatakse seda kanda koos lakiga.

Viie aastase kogemusega küünetehnik Ingrid Virolainen, kes töötab Narva mnt 4 asuvas küünestuudios, soovitab klientidel hoolduses käia iga kolme nädala järel. Selle ajaga on oma küüs kasvanud umbes 3-4 mm. Salongihoolduses kaetakse väljakasvanud osa uuesti kangaga ja ühtlustakse küüne pind. Ajaga kasvab tehisküüs välja ja soovi korral jääb küünt tugevdama ainult kangas. Eriti oluliseks peab Ingrid puuriga küüs puhastada ka küüne alt, kuna see loob küüntele kauni ja hoolitsetud välimuse. Kangasküünte puhul kantakse küünele kolm kihti liimi, millele järgneb küüne poleerimine. Hoolduse lõpus kantakse küüntele värvilakk ja tehakse kaunid maalingud. Salongihooldus võtab aega umbes 2 tundi.

Kangaga kaetud küünedLiim kangal

Fotodel kangaga kaetud küüned ning 3 kihi liimi kandmine kangale

Puuriga küüne puhastamineKangasküüned enne lakkimist

Fotodel puuriga küüne puhastamine küüne alt ning kangasküüned enne lakkimist.

Kangasküüned - lõpptulemus

Fotol kangasküünte lõpptulemus

Kunstküünte abil on väga edukalt võimalik peita ka küünetraumasid. See on hästi näha antud pildiseeria 4. pildil, kus keskmise sõrme oma küünepind on tegelikult poole lühem. Kunstküüne abil on see muudetud aga vaevumärgatavaks.

Ei ole tähtsust millist tüüpi kunstküüned sa valid, sinu küüned näevad välja alati suurepärased, kui need on paigaldatud professionaalselt ja sa külastad regulaarselt oma küünetehnikut. See garanteerib, et sinu küüned püsivad on terved ja ilusad.

Asjatundmatu paigaldamise vead:

Oluline moment on valida õige suurusega tipp. Tavaliselt kunstküüsi müüakse 7-11 erinevas suuruses ja täpselt sobiva suuruse ja kuju saavutamiseks tuleb neid viilida. See ei ole ainuüksi ilu küsimus, õigest suurusest sõltub ka püsimine; jõuga surutud väiksem kunstküüs ei jää püsima.
Enne kunstküüne kohale asetamist peaks ettevaatlikult eemaldama küünepinnalt läike- ehk rasvakihi või teiste sõnadega – on vaja oma küüne pind karestada. Siin on võimalik kaks eksimise varianti - oma küünest viilitakse liiga palju maha ja see muutub õhukeseks ja tundlikuks või siis võetakse maha liiga vähe ja kunstküüs ei püsi hästi peal.
Küünenaha alla lükatud kunstküüs võib tekitada mädaniku.
Kunstküüned tuleks eemaldada spetsiaalse leotusgeeliga (Tip Remover), mitte tavapäraste vahenditega.

Mida võiks teada:

Kõikidel kunstküüntel püsib ka kehvema kvaliteediga lakk väga hästi peal. Laki eemaldamiseks tuleks kasutada atsetoonivaba lakieemaldajat. Arvestada tuleb, et poetoode ei pruugi sobida, kuna võib sisaldada mitmesuguseid keemilisi lisandeid, mis kahjustavad ja pehmendavad kunstüünt – nii et osta tasuks see kindlasti salongist. Ehkki mõned firmad pakuvad spetsiaalseid lakke kunstküüntele, sobivad tegelikult kasutamiseks kõik küünelakid.
Enne kunstküünte paigaldamist peaks arvestama, et mugavuse pärast pole neid küll mõtet panna. Perfektse tulemuse nimel tuleb käia korrapäraselt hoolduses ning kodus peaks õlitama küüneümbrusnahka ja väljakasvavat küüneosa. Hoolduses käimise sagedus sõltub kunstküüne tüübist, küüne kasvamise kiirusest ja muidugi ka sellest, kuidas neid hoitakse. Loomulikult saab tugevama kunstküüne tüübi korral ka nt aia- ja majapidamistöid teha, soovitavalt küll kindaid käte kaitseks kasutades.
Üks võimalus kunstüüntest vabaneda on need lihtsalt välja kasvatada: akrüüli ja geeli puhul poleeritakse väljakasvanud osa küünepinnaga tasaseks ja kasutatakse varjavat lakki.
Küünte seisund pärast kunstküünte eemaldamist sõltub paljuski küüned paigaldanud tehniku oskustest. Koledus pole paratamatus. Oskamatu paigaldaja võib sageli terve küüne asjatult õhukeseks viilida. Tegelikult piisab tipi ja küüne haakuvuse tagamiseks vaid küüneplaadi pinna kergest karestamisest, s.t. ainult kergeid piki- või põikitriipe. Ka kahjustab oma küüsi kunstküünte oskamatu eemaldamine, mis mõnel juhul võib endaga kaasa viia terve küüne pealmise kihi.
Värvimuutused oma küünel tekivad siis, kui paigaldamisel on küüneplaadi ja tipi vahele jäänud õhumullid või pole ääreviimistlus olnud korrektne ja õhk satub vahele. See on soodus pinnas ka bakterite arenguks ja infektsiooni tekkeks. Samuti liiga sage tumeda pigmendiga küünelakkide kasutamine võib kaasa tuua värvimuutuse. Suitsetajatel on küüneplaadi värvimuutused kergemad tekkima.
Üldiselt on kunstküüned ilmastikukindlad, ent mõnda tüüpi geelküüned võivad reageerida suurtele temperatuurikõikumistele: paralleele võiks tõmmata hambavaabaga, mis muutub tundlikuks.

Vaata teisi iluteemasid:

Akne ravi Elos -tehnoloogiaga
Eeterlikud õlid
Hammaste valgendamine
Hoolitsetud jalad
Jumestuskreemi valik
Juuksehoolduse põhitõed
Juuksepikendused
Kaelanaha hooldus
Karvade eemaldamine Plasmalite abil
Kaunid kulmud
Kehahooldused
Kevadine kuldne jume
Kuidas valida päikseprille
Kätehooldus
Küünte hooldus
LPG endermoloogiline massaaž
Meeste näohooldus
Näohooldus ultraheliga
Näohoolduse põhitõed, 1. osa
Näohoolduse põhitõed, 2. osa
Püsimeik
Ripsmete püsipikendamine
Silmade jumestamise põhitõed
Suvine juuksehooldus
Tänapäevane saunade perekond
Vahaga karvavabaks

Teenused
 
 
NULL