Avalehele
 

Keemiline koorimine

Happe kandmine nahale ei pruugi tunduda ahvatlevana, kuid see on ühe väga populaarse kosmeetilise ja raviprotseduuri - keemilise koorimise – aluseks.

Keemiline koorimine eemaldab kontrollitud sügavusega kahjustunud nahakihid ja stimuleerib uute, tervemate rakkude paljunemist, uue ja kvaliteetsema kollageeni teket ning vett siduvate ainete (glükoosaminoglükaanide) tootmist nahas. Kollageeni remodelleerimine on peamine põhjus, miks keemilised koorimised on võimelised tasandama kortse.

Keemilise koorimise abil võib saavutada järgmist:

vähendada pindmisi kortse ja parandada fotokahjustusi (kareda, ebaühtlase tekstuuri ja tuhmi jumega nahk, peenelaiguline hüperpigmentatsioon, peened kortsud)
eemaldada või vähendada pigmendilaike (tedretähni, melasmat, läätslaike jt)
tasandada armistumist, sh. akne arme
parandada venitusarmide väljanägemist
parandada probleemset ja aknele kalduvat nahka
parandada suurte pooride väljanägemist
pinguldada ja tugevdada nahka
parandada naha verevarustust ja jumet
muuta nahk pehmemaks ja säravamaks

Millistele piirkondadele tehakse keemilist koorimist

Keemilist koorimist tehakse kõige sagedamini näole, kuid seda võib teha ka kätele, kaelale, rinnakule ja muudele piirkondadele.

Keemilise koorimise tüübid ja sügavus

Keemiline koorimine võib olla pindmine, keskmise sügavusega või sügav. Parimate tulemuste saavutamiseks peab koorimine olema nii sügav, kui on kõige sügavam nahaprobleem. Õige otsuse tegemiseks on alati soovitav konsulteerida dermatoloogiga.
Oluline on teada, et ka paljud pindmised koorimised ei anna tavaliselt sama tulemust, mis üks keskmise sügavusega koorimine, välja arvatud juhtudel, kui probleem on pindmine.

Pindmist koorimist teostavad üldjuhul kosmeetikud, keskmist ja sügavat koorimist dermatoloogid või plastilised kirurgid.

Pindmist koorimist tehakse sagedamini 20-40% glükoolhappega. See on populaarne ja hästi taluta nn.”lõunavaheaja koorimine”, mis aitab eemaldada pindmisi nahakihte, tuues esile allpool oleva säravama naha, kiirendada akne kollete paranemist, vähendada ja ühtlustada pigmenti, vähendada naha pinnakuivust. Efekti saavutamiseks on vajalikud mitmed protseduurid, mida tavaliselt korratakse 1-2 nädala tagant. Soovitud toime võib saabuda alles mitmete kuude pärast. Ravile reageerimises esineb suuri erinevusi patsientide vahel. Ravi efektiivsust tõstavad spetsiifilisi toimeaineid (tretinoiin, glükoolhape, hüdrokinoon, C-vit. jt.) sisaldavad paiksed vahendid, mis on olulise tähtsusega nahaprobleemide mõjustamisel.

Keskmise sügavusega koorimist tehakse tavaliselt 20-35% triklooräädikhappega (TCA). Protseduur põhjustab mõneminutilist valu, kuid tulemuseks on märkimisväärne nahatekstuuri paranemine, pigmendilaikude kadu või oluline vähenemine, pindmiste kortsude ja mõnede akne armide ja venitusarmide tasandumine. Keskmine koorimine ei eemalda sügavaid kortse. Mõnikord on parimate tulemuste saavutamiseks vajalik rohkem kui 1 koorimine. Selline järk-järguline lähenemine on ohutum kui 1 sügavam koorimine.

Sügava koorimise kemikaaliks on fenool, mida kasutatakse suhteliselt harva suurema armistumise ohu ja toksilisuse tõttu. Sellest hoolimata on fenool väga efektiivne nii pindmiste kui sügavate kortsude vähendamisel. Eestis fenoolkoorimist ei tehta.

Kui sageli tehakse keemilisi koorimisi

Pindmise koorimisi võib teha 1-2 nädala tagant, keskmiste koorimiste vahe peaks olema 3-6 kuud.

Naha ettevalmistus keemiliseks koorimiseks

Keskmise sügavusega koorimisele eelneb 4-6 nädalane ettevalmistus spetsiifiliste kreemidega, milleks on tavaliselt:

0,05% tretinoiin (Retin-A kreem)
AHA-happed (glükoolhape, piimhape)
Hüdrokinoon tumedama naha ja pigmendihäiretega patsientidel
Laia spektriga päikseblokaator (faktoriga vähemalt 15+)

Ettevalmistus

soodustab keemilise aine ühtlasemat imendumist
kiirendab koorimisjärgset naha paranemist
tagab paremad tulemused.

Eelnimetatud toodete kasutamist jätkatakse ka peale koorimist, et edaspidiselt säilitada ja parandada tulemusi. Need preparaadid on maailmas dermatoloogide poolt ühtselt tunnustatud naha noorendamise skeemides, pigmendilaikude ja teiste nahaprobleemide ravis.

Paranemine peale koorimist

Glükoolhappega pindmise koorimise järgselt võib mõnedel patsientidel jääda 12-24 tunniks vähene punetus. Selle varjamiseks võib kasutada paar tundi peale protseduuri puuderkreemi. Vahel võib üksikutes piirkondades esineda kerget kestendust 1-2 päeva, mida vähendavad niisutavad kreemid. Enamus patsientide nahk on täiesti normaalne päev peale koorimist. Järgneva 2 nädala jooksul on vajalik korralik päikesekaitse.

Keskmise sügavusega koorimine põhjustab tugevamat põletikku. Koorimise järgselt muutub nahk tumedamaks (eriti pigmendilaikude piirkonnad) ja pingsaks ning hakkab tavaliselt 3.-4. päeval maha kooruma. Esmalt kooruvad suu ja silmade ümbrus, viimastena otsmik ja juustepiir. Kogu nahk on harilikult koorunud keskmiselt 5.-6.päevaks.
Oluline on paranemise ajal piisavalt nahka niisutada, mitte koorikuid enneaegselt eemaldada ning vältida liigset miimikat näos. Vajalik on korralik päikesekaitse, eriti esimese 6 kuu jooksul. Vähene punetus võib jääda püsima mõneks nädalaks. Koorikute irdumise järgselt jätkatakse tavaliselt ettevalmistuses kasutatud toodetega (vt.eespool).

Tüsistused

Naha koorimine on kompleksne protseduur koos teatud loomupäraste riskidega. Tüsistused on siiski ebatavalised, kui koorimist teostav spetsialist on professionaalse koolitusega ja piisava praktilise kogemusega. Pindmise koorimise puhul on tüsistused vähetõenäolised ja mitte tõsised. Kui järgitakse korralikult arsti nõuandeid ja juhiseid, siis tüsistuste risk on väike ka keskmise sügavusega koorimise korral. Tüsistuste vältimisel on määrava tähtsusega õige koorimisjärgne režiim ja nahahooldus.

Enamasti on tüsistused ajutise iseloomuga, ise mööduvad ja hästi ravitavad.

punetavad laigud. Punetus on tavaliselt kerge ja lühiaegne, kuid mõnikord võib püsida mõned nädalad. Raviga kaob punetus sageli vähem kui 2 nädalaga.
akne ägenemine: võib tekida aknele kalduvatel inimestel. Sageli on seotud rasvasemate niisutavate kreemide rohke kasutamisega koorimisjärgses perioodis. Seisund allub hästi tavapärasele akne ravile 5-10 päevaga.
bakteriaalne –või seeninfektsioon: võib rohkem tekida sügava koorimise puhul. Aitab vastavalt antibakteriaalne või seenevastane ravi.
Herpes simplex infektsioon: seda saab ennetavalt vältida profülaktilise viirusvastase raviga
põletikujärgne hüperpigmentatsioon: tekib rohkem tumedanahalistel ja on peaaegu alati seotud liigse päikese käes viibimisega peale koorimist Pindmine hüperpigmentatsioon vastab hästi varajasele ravile.
armistumine. Õnneks on armistumine väga ebatavaline keemilise koorimise tüsistus, mis tavaliselt tuleneb infektsioonist või koorikute enneaegsest eemaldamisest. Pindmise koorimise puhul on armistumine äärmiselt vähe tõenäoline, keskmise sügavuse korral on risk väike, alla 0,25%, sügaval koorimisel alla 1%.

Üldised nõuanded

Järgige täpselt arsti antud nõuandeid
Kui te ei saa kõigest aru, siis küsige arstilt

Fotod

Enne ja 2 nädalat peale keskmise sügavusega koorimist

Enne koorimist1 Piret 2 näd

Enne ja 8 päeva peale keskmise sügavusega koorimist

Pigment enne pigment 2 näd

Enne ja 9 päeva peale keskmise sügavusega koorimist

Pigment enne1 pigment 2 nd1

Enne ja peale keskmise sügavusega koorimist

Enne koorimist pärast koorimist

Enne ja 2 kuud peale keskmise sügavusega koorimist

enne koorimist3 pärast koorimist3

Enne ja 3 nädalat peale keskmise sügavusega koorimist

enne koorimist4 pärast koorimist4

Enne ja 3 nädalat peale keskmise sügavusega koorimist

enne koorimist5 pärast koorimist5

Autor:
Elo Kuum, dermatoveneroloog
Cleanline erakliinik

Teenused
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet
 
 
 
 
Tooted