Avalehele
 

Rasvaimu ehk liposuktsioon

Rasvaimu on operatsioon, mis võetakse ette nahaaluse rasvkoe kirurgiliseks eemaldamiseks kohtadest, mis tavalisele dieedile kergesti ei allu. Rasvarakkude arv inimese kehas on looduslikult konstantne ja seda muuta saab ainult kirurgilisel teel. Võrreldes sportimise ja dieedipidamisega on rasvaimu toime erinev. Kui eelmainitud pingutuste tulemusena rasvarakud kõhnuvad, ent võivad hiljem taas paisuda, siis rasvaimu vähendab rasvarakkude arvu puhtfüüsiliselt. Väljaimetud rasvarakkude asemele uusi ei kasva. Teie naha alla viiakse väikese lõike kaudu metalltoru ja korduva liikumisega purustatakse rasvkoe gloobulid. Seejärel eemaldatakse nad vaakumiga läbi metalltoru.
Salenemine toimub eemaldatud rasva ja selle tagajärjel "suureks jäänud" naha kokkutõmbumise tulemusena. Et nahk parajalt õige suuruseni kokku tõmbaks, peab naha enda elastsus olema küllalt suur, st nahk peab olema suhteliselt noor, muidu saame sileda pinna asemel kortsud. Teatud mõttes on väline ilming sarnane kaalu kaotamisega dieedi abil, mille puhul vanemad kõhnujad muutuvad kortsuliseks, aga nooremad salenevad siledalt.

Rasvaimu on tõhus vahend reite, puusade, kõhu ja lõua salendamisel, kuhu ladestunud rasvapadjad ei taha alluda dieedile ega spordile. Võib olla vajalik kombineerida rasvaimu ja kirurgilist lõikust. Näiteks täidlasest näost lõuaaluse loti eemaldamisel oleks vajalik ka näo ringlõikus, et pingutada näolihaseid. Kõhurasva eemaldamiseks tehakse väike haav naba lähedale ja sisestatakse toru, mille kaudu eemaldatakse rasv.

Sagedasemad küsimused

Missugused komplikatsioonid võivad ilmneda?
Operatsiooni järel on loomulik, et kohad, kust rasv on välja imetud, on paistes, kuid see on mööduv ja sõltub eelkõige töödeldud piirkonna ulatusest ja väljaimetud rasva mahust. Suruv side aitab paistetust alandada, seda hoitakse peal seitse kuni kümme päeva ja see ei lase verd naha alla koguneda. Kui hakkab kogunema lümfivedelik, siis pannakse avasse väike toru selle väljajuhtimiseks.
Nahk võib armide juures vajada edasist korrigeerimist. Võib esineda raskusi suktsiooniava armistumisel. Need on võimalused, tegelikkuses, kui rasvalade ei ole liigasuur, peaks rasvaimu olema väga efektiivne ja rahuldustpakkuv operatsioon, hoopis täiuslikum ja tõhusam kui seni kirurgilise lõikuse abil rasva eemaldamine. Mõnedes paikades on nende kahe meetodi kombineerimine tõeliselt efektiivne, kuid täielikult ei saa komplikatsioone välistada osavaimgi kirurg.

Miks peab enne ja pärast operatsiooni pildistama?
Foto samasuguseks abiks nagu röntgenipilt traumatoloogile. Samas aitab ta võrrelda ja hinnata operatsiooni edukust. Fotosid kasutatakse konfidentsiaalselt.

Missugust anesteesiameetodit kasutatakse?
Kasutatakse kohalikku või üldnarkoosi. Anesteesiameetodi valikul uurime eelnevalt patsiendi tundlikkust, sobivaima anesteesiameetodi määrab arst-anestesioloog vestluses enne operatsiooni.

Kui kaua tuleb olla sidemeis?
Peale vahetut operatsioonijärgset kontrolli kannate Te sidemeid umbes 1 nädala. Seejärel eemaldatakse haavaõmblused. Kompressioonriideid on soovitav kanda 3-6 nädalat.

Ajakava
1-4 tundi operatsioonil
1 öö kliinikus
3-4 päeva töölt ära
1-2 nädalat tervenemine, naasmine normaalsesse elurütmi (sh seks)
3-4 nädalat täielik taastumine, sportimine
6-8 kuud parimate tulemuste ilmnemine

Autor:
Dr. Peep Pree
Plastiline kirurg

Clinica erakliinik

Teenused
 
AS Taastava Kirurgia Kliinik