Avalehele
 

Rindade vähendamine

Liiga suured rinnad võivad naisele olla sama häirivad kui liiga väikesed. Valud rinnas ja pinged õlgades segavad liikumisel ja sportimisel.
Rindade vähendamine kirurgilisel teel on kasutusel juba üle 50 aasta üsna väheste muudatusetega. Operatsioon vähendab rinna mahtu ja taastab rinna normaalse kuju.
Rinna suurenemine on rinnanibu aja jooksul viinud liiga madalale, vähendamisel tuleb rinnanibu ülespoole suunata, rinna uue asendiga sobivasse tasandisse. Siin on võimalik kasutada väga erinevaid kirurgilisi võtteid. Armid, mis on nähtavad esimesed 6 - 12 kuud, paranevad ja ajapikku muutuvad vaevumärgatavaks.
Operatsiooni tulemusel võib rinnanibu tundlikkus väheneda (tegelikult on suurte pendeljate rindade tundlikkus juba niikuinii vähenenud).

Sagedasemad küsimused

Kas vähendatud rinnaga saab last imetada?
Imetamine pärast rindade vähendamist ei ole üldjuhul võimalik. Kui patsient peab imetamisvõimalust oluliseks, saab kirurg valida rindade vähendamiseks alternatiivseid meetodeid.

Kas operatsiooniga võivad kaasneda komplikatsioonid?
Päriselt ei saa komplikatsioone välistada osavaimgi kirurg. Kõige suurema riskina (väga harva) võib esineda rindade vähendamise operatsiooni järel rinna pigmendiala osalist kärbumist.

Miks peab enne ja pärast operatsiooni pildistama?
Foto on samasuguseks abiks nagu röntgenipilt traumatoloogile. Samas aitab ta võrrelda ja hinnata operatsiooni edukust. Fotosid kasutatakse konfidentsiaalselt.

Missugust anesteesiameetodit kasutatakse?
Anesteesiaks kasutatakse üldnarkoosi. Anesteesiameetodi valikul uuritakse eelnevalt patsiendi tundlikkust, sobivaima anesteesiameetodi määrab arst-anestesioloog vestluses enne operatsiooni.

Kui kaua tuleb olla sidemeis?
Peale vahetut operatsioonijärgset kontrolli kannate Te sidemeid 2-3 nädalat. Seejärel haavaõmblused eemaldatakse.

Kas operatsioon jätab suured armid?
Rindade vähendamise operatsiooni järel on armid paratamatud, kuid aja jooksul muutuvad nad vähemärgatavaks.

Ajakava
4-5 tundi operatsioonil
1-2 ööd kliinikus
10-14 päeva töölt ära
2-3 nädalat tervenemine, naasmine normaalsesse elurütmi (sh seks)
6-8 nädalat täielik taastumine, sportimine
6-8 kuud parimate tulemuste ilmnemine

Autor:
Dr. Peep Pree
Plastiline kirurg

Clinica erakliinik