Avalehele
 

Akne armid

Värvimuutused
Püsivad armid
Armide ravi

Armistumine on protsess, mille käigus nahakahjustus paranemise järgselt asendub uue sidekoega. See tekib umbes 30% mõõduka või raske acne vulgaris`ega patsientidel, eriti sageli aga acne conglobata (tsüstilise akne) või acne fulminans`i korral. Armistumise riski vähendamiseks tuleb aknet varakult ravida.

Värvimuutused

Need ei ole tegelikult armid, vaid jääklaigud, mis tekivad peale akne kollete taandumist. Nende välimus paraneb mitmete kuude jooksul.

Põletikujärgne punetus – roosad või purpurjad madalad laigud
Põletikujärgne hüperpigmentatsioon – pruunikad laigud (rohkem tumedama nahaga inimestel)
Põletikujärgne hüpopigmentatsioon – valged laigud

Püsivad armid

Kahjuks tõelised akne armid ei kao iseenesest täielikult kunagi, kuigi nende väljanägemine aja jooksul harilikult paraneb. Akne võib jätta erinevaid tüüpe arme:

“Jääkild” tüüpi armid on auklikud armid, mis tekivad eelistatult põskedel. Nad on väikesed, veidike näritud või sakiliste servade ja järskude külgedega. Jääkild-armid võivad olla madalad või sügavad, pehmed või kõvad. Pehmete armide väljanägemine paraneb venitamisel; kõvasid arme venitada ei saa.

jääkild tüüpi armid

Vaata fotot:Jääkild-tüüpi armid

Atroofilised armid on madalad ja õhukesed. Nende põhi on sageli kergelt kortsus ja mõnikord sinakas veresoonte läbikumamise tõttu. Aja jooksul muutuvad nad elevandiluu valgeks ja seega vähem märgatavaks.

atroofilised armid

Hüpertroofilised ja keloidarmid on nahast kõrgemad, punakad armid. Hüpertroofilised armid piirduvad algse trauma kohaga, keloidarmid ulatuvad sellest kaugemale.

Armide ravi

Põletikujärgse pigmentatsiooni ravi

Korralik päikesekaitse. Kasutada laia spektriga õlivaba päiksekaitsevahendit
Hüdrokinoon pärsib pigment melaniini tootmist nahas, olles tugevaima toimega pigmendivastane preparaat.
Aselaiinhappe kreem (Skinoren) – vähendab pigmentatsiooni ja ühtlasi parandab kerget kuni mõõdukat aknet
Pindmised keemilised koorimised, sagedamini glükoolhappega

“Jääkild” tüüpi armid

Dermabrasioon
See ravimeetod on seoses uue ja lihtsama tehnika arenguga tahaplaanile jäänud. Protseduuri ajal nahk tuimestatakse ja külmutatakse ning äärmiselt teravate pöörlevate terasharjadega eemaldatakse kahjustunud kude. Lõpptulemus on sarnane laserlihvimise omale.
Laserlihvimine CO2 laseriga
Kirurgiline väljalõikamine.
Enim on levinud meetod, kus spetsiaalse puuriga lõigatakse armi põhi läbi. Põhi tõstetakse ümbritseva naha tasemele ja fikseeritakse õmbluste või nahaliimiga. See meetod võimaldab vältida värvi –ja tekstuurierinevusi, mis tekiksid nahalapi võtmisel mujalt nahalt. Samuti saab vältida nähtavat armi, mis tekiks klassikalise haava servade kokkuõmblemisel.
Erbium:YAG laser. Patsiendid taastuvad protseduurist tavaliselt 3-5 päeva, mille jooksul võib kogeda vähest punetust

Atroofilised armid

Pehme koe täitmine
Täiteained (näit. Restylane, Perlane jt.) sobivad paremini madalatele, vorstikujulistele akne armidele. Tavaliselt püsivad tulemused 3-6 kuud Täiteainena kasutatakse ka patsiendi oma rasva. Rasv imendub üldjuhul tagasi 6-18 kuu jooksul, mistõttu tuleb ravi siis harilikult korrata. Kestvamaid tulemusi võib saavutada mitmekordsete protseduuridega.
Dermabrasioon
Mikrodermabrasioon. See meetod ei asenda dermabrasiooni. Alumiiniumoksiidi kristallid, mis liiguvad läbi vaakumtoru, aitavad eemaldada naha väga pindmisi kihte. Haava ei teki. Sageli on vajalikud mitmed korduvad protseduurid, kuid armide väljanägemine ei pruugi oluliselt paraneda. Protseduur võib aidata parandada väiksemaid arme. Efektiivsust lisavad paiksed tooted.

Hüpertroofilised ja keloidarmid

Tugevad paiksed steroidid mõne nädala jooksul
Koldesisesed steroidsüstid
Silikoongeeliga sidemed
Krüoteraapia
Pulseeritud värvilaser (585 nm)
Kirurgiline korrigeerimine
Interferoonsüstid võivad pehmendada ja siluda arme

Kahjuks on hüpertroofilistel ja keloidarmidel kalduvus taastekida ka peale edukat ravi.

Paiksed armide ravivahendid

Paikseks raviks sobivad kõik vahendid, mis stimuleerivad kollageeni sünteesi – retinoidid retseptiravim Retirides kreem), C-vit, kuid kasutatakse ka mitmeid pehmendava ja siluva toimega preparaate.

Teenused
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet
 
 
Arme siluvad tooted