Avalehele
 

Sugulised haigused raseduse ja sünnituse ajal

Rasedusega arvele tulles teostatakse kõigile naistele uuring süüfilise, gonorröa, klamüdioosi ja trihhomonoosi suhtes. Nende haiguste ilmsikstulekul ravitakse naist rasedale ohutute antibiootikumidega.

Soovitav oleks teha ka AIDS-i uuring - HIV-test. Kui rase naine on HIV-positiivne, soovitatakse rasedus katkestada. Otsustades siiski sünnitada, peab naine saama kogu raseduse ja sünnituse aja HIV-viirusevastast ravi. Suurim oht lapse nakatumiseks AIDSI-toimub sünnituse ajal.

B-hepatiidi kahtluse korral on võimalik teostada vastav seroloogiline uuring verest. B-hepatiidiga sünnitaja peaks tervetest naistest rangelt isoleerima. Võimalusel peaks sünnitus toimuma nakkushaiguste kliinikus.

Sünnituse käigus sünnitusteid (tuppe) läbides võivad vastsündinul nakkust saada eriti silmad ja ülemised hingamisteed, kui ema põeb mõnd suguhaigust. Kui lapsel avastatakse selle tagajärjel näiteks klamüüdia- või gonorröainfektsioon, määratakse talle antibiootikumiravi. Ohu korral lapse nakatamiseks sünnituse käigus genitaalherpesesse või kui naisel on tupes rohkelt kondüloome, on soovitatav teostada keisrilõige. Kui rase naine kahtlustab nakatumist suguhaigusesse, tuleks teostada vastavad uuringud ja ravi võimalikult enne sünnitust. Vaid siis võib olla kindel, et sündiv laps ei saa nakkust.

Autor:
Airi Põder, dermato-veneroloog
Tartu Ülikooli Kliinikumi Nahahaiguste kliinik

STD

Teenused
Dr. Airi Põder - Erakliinik STD&J
 
Genitaalpiirkonna hooldus