Avalehele
 

Bakteriaalne vaginoos

Bakteriaalne vaginoos on sageli esinev põletikuline tupehaigus, mis moodustab vähemalt 50 % kõigist tupeinfektsioonidest. Bakteriaalne vaginoos ei ole suguliselt üle kantav haigus.
Bakteriaalne vaginoos on tupe mikrofloora muutus: haigusttekitavad bakterid tõrjuvad välja normaalselt tupes elavad piimhappebakterid. Bakteriaalset vaginoosi põhjustavad mitmed bakterid: Gardnerella vaginalis, Mobiluncus, Peptococcus, Bacteroides. Need mikroobid põhjustavad tupe mikrofloora hävimise ja bakteriaalse vaginoosi tekke. Tõenäoliselt on haiguse tekkes osa ka tupe piimhappebakterite tüübil.

Põhiliseks bakteriaalse vaginoosi tunnuseks on vähene halvalõhnaline vinav voolus. Halb lõhn muutub eriti tugevaks menstruatsiooni ajal ja pärast suguühet. Voolus on valge, vedel, veidi vahutav. Võib lisanduda ka kerge suguelundite kihelus. Halb lõhn genitaalidest on delikaatne teema, millest
naine arstile heameelega ei räägi. Ebameeldiv vina meenutab roiskunud kala lõhna. Pikka aega kestnud bakteriaalse vaginoosi korral ei pruugi naine ise lõhna tunda ja sellele juhib esimesena tähelepanu abikaasa või partner.

Bakteriaalset vaginoosi ravitakse nii paiksete kui ka suukaudsete preparaatidega. Partneri ravi pole esimesel korral vajalik. Kui naine ravi järel ei ole paranenud või bakteriaalne vaginoos kordub, peab uurima ja vajadusel ravima ka partnerit.

Bakteriaalse vaginoosi korral suureneb risk haigestuda väikevaagna organite põletikesse, eriti pärast selle piirkonna operatsioone, näiteks pärast aborti. Ravimata bakteriaalne vaginoos võib olla raseduse katkemise või enneaegse sünnituse põhjuseks.

Autor:
Airi Põder, dermato-veneroloog
Tartu Ülikooli Kliinikumi Nahahaiguste kliinik

STD

Genitaalpiirkonna hooldus