Avalehele
 

Mükoplasmoos ja ureaplasmoos

Mükoplasmoos ja ureaplasmoos on sageli esinev kuse-suguelundkonna põletikuline haigus nii meestel kui naistel. Peamisteks haigustekitajateks on mikroobid Mycoplasma hominis, Mycoplasma genitalium ja Ureaplasma urealyticum.

Mükoplasma- või ureaplasmainfektsioonide korral kaebavad haiged valusid genitaalorganeis või alakõhus, ebatavalist rohkenenud eritist suguteedest, urineerimishäireid, sugueluhäireid, viljatust.

Mükoplasmade roll haigustekitajatena on meeste ja naiste organismis erinev. On leitud, et normaalsetest tervetest naistest kannab 60% genitaaltraktis Ureaplasma urealyticum'i ja 20 % Mycoplasma hominis't. Tavatingimustes tupe normaalse mikrofloora hulka kuuluvad mikroobid hakkavad naise organismi vastupanujõu alanedes vohama, rünnates suurenenud kontsentratsioonis organismi kui ehtsad haigustekitajad. Nii võivad mükoplasmad ja ureaplasmad põhjustada vaagnaorganite põletikku, mille kurvaks tagajärjeks on munajuhade umbumine ja viljatus. Nende bakteritega on seotud risk sünnitus- ja abordijärgseteks infektsioonideks. Müko- ja ureaplasmadel on osa keisrilõike ja günekoloogiliste operatsioonide järgsetes põletikulistes tüsistustes (näiteks abordi järgselt). On kindel seos raseduse katkemise ja enneaegse sünnituse ning müko- ja ureaplasma-infektsioonide vahel.

Erinevalt naistest ei tohiks mehe urogenitaaltraktis normaaltingimustes Mycoplasma perekonda kuuluvaid mikroobe esineda. Meeste puhul on nende leidumine kusitis enamasti haiguslik. Müko- ja ureaplasmad võivad mehel põhjustada esmalt kusitipõletikku e. uretriiti, mis on tihti ilma sümptomiteta või tagasihoidlike vaevustega. Küll aga tekivad tõsisemad kaebused, kui põletik üleneb eesnäärmesse või munanditesse.

Mükoplasmoosi ja ureaplasmoosi ravitakse antibiootikumidega.

Kui patsiendil kaebused puuduvad, aga tal siiski on leitud urogenitaal-traktist Mycoplasma perekonda kuuluvaid baktereid, siis reeglina ravi pole vaja, kui bakterite kontsentratsioon on allpool haigusttekitavat taset.

Autor:
Airi Põder, dermato-veneroloog
Tartu Ülikooli Kliinikumi Nahahaiguste kliinik

STD

Vaata lisaks:

Mitte-gonorroiline uretriit (American Social Health Association)