Avalehele
 

PUVA valgusravi

PUVA valgusravi kasutatakse raskete nahahaiguste korral. See meetod põhineb suukaudse fotosensibiliseeriva ravimi psoraleeni (methoxsalen) manustamisel ja sellele 2 tunni pärast järgneval naha eksponeerimisel UVA kiirgusele (lainepikkus 320-400 nm). Psoraleenid on paljudes taimedes leiduvad ühendid, mis muudavad naha UVA-le tundlikumaks. Praegusel kujul kasutatav ravimeetod pärineb aastast 1976. Protseduur viiakse läbi spetsiaalses kabiinis ja selle ajal peab kandma kaitseprille. Silmi ja nahka tuleb kaitsta loomuliku päikesevalguse eest 12 tunni jooksul peale methoxsaleni tablettide võtmist. Peale protseduuri kantakse riietest katmata nahale päiksekaitsekreem.

Valgusravi kabinet

valgusravi kabinet

Kasutusel on ka väiksematele kehapiirkondadele (jalgadele, kätele) mõeldud UVA aparaadid.

PUVA on kasulik erinevate nahahaiguste (psoriaas, dermatiit, polümorfne valguslööve, vitiliigo ja mycosis fungoides) korral. Raviseansside arv ja sagedus sõltub konkreetsest haigusest ja individuaalsetest faktoritest.

PUVA kõrvaltoimed

Kõrvaltoimeteks võivad olla iiveldus, sügelemine ja kipitustunne. Pikema aja järgselt võib täheldada suurenenud fotokahjustuse ja nahavähi riski. Rohkem on ohustatud heleda nahaga või eelneva päiksekahjustusega inimesed. Tavaliselt ei ole probleemiks 2-3-kuuline ravi. Pikaajalisel säilitusravil olevad patsiendid peaksid laskma spetsialistil nahka kontrollida iga 6 kuu järel.

Erinevate nahaprobleemide ravi

Psoriaas

PUVA vähendab psoriaasile omast naharakkude liigset paljunemist ja surub maha haiguses osalevaid spetsiifilisi immuunsüsteemi rakke. Ravi tehakse tavaliselt 2-3x/nädalas. Rohkem kui 85% patsientidel tekib oluline paranemine 12-24 raviseansi järel. Hiljem vajadusel jätkatakse säilitava raviga 1x/näd või ka harvemini, kuni haigus on puhkefaasis. Ravi võib kombineerida nii paiksete kui suukaudsete ravimitega. Haiguse ägenemisel võib olla vajalik uue valgusravi kuuri alustamine.

Ekseem või dermatiit

Mõnikord kasutatakse PUVA dermatiidi raskete juhtude korral. Doseerimine ja protseduuride sagedus on sarnased psoriaasi skeemidele, kuid ravikuur võib osutuda pikemaks.

Polümorfne valguslööve

Polümorfne valguslööve on tavaline valgustundlikkusel põhinev nahahäire. Kuue nädalane PUVA kuur kevadel või varasuvel annab tavaliselt patsiendile hea kaitse kogu ülejäänud suveks. UVB-d soovitatakse neile, kellele PUVA ei ole sobilik. Vajadusel tehakse uued ravikuurid järgnevatel aastatel.

Vitiliigo

Vitiliigo on valgete laikudega nahahaigus. PUVA võib aidata kaasa mõningasele pigmendi taastekkele, eriti kui haigus esineb näos või tumedama nahaga inimesel. Tulemused teistel naha piirkondadel ja heledanahalistel on kehvemad. Ravi tehakse tavaliselt 2x/ näd 2 aasta jooksul. Kahjuks ei saa ka siis garanteerida pigmendi täielikku taasteket ja võimalik on ka haiguse ägenemine.