Avalehele
 

Kondüloomid

Kondüloomid on näsataolised või käsnjad moodustised, mis võivad paikneda välissuguelunditel, naisel ka tupes ja emakakaelal. Kondüloome esineb väga sageli. Kondüloome põhjustab inimese papilloomviirus - Human Papilloma Virus. Kondüloomid võivad põhjustada kihelust ja valu. Papilloomviirus mõjutab inimese epiteelkoerakkude normaalset arengut, mille tagajärjel algab rakkude kasvajataoline vohang.

Papilloomkasvajad võivad esineda mitmete vormidena:

nahapinnast kõrgemad käsnad, näiteks soolatüükad ja nn. teravad kondüloomid, mis kobaratena meenutavad lillkapsast

Vaata fotot
Vaata fotot

lamedapinnalised papilloomid, mis võivad asjatundmatule
silmale olla raskelt avastatavad

paapulid - ümarad, nahapinnast pisut kõrgemad vormid

Vaata fotot

Enamasti tabab papilloomviirus suguelundeid, aga ka suuõõnt, kõri ning nahka kätel ja jalgadel.

Papilloomviirusesse nakatutakse otsese kontakti teel. Võib juhtuda, et viirus jääb rakkudesse pikaks ajaks, isegi aastateks ootele, kuni tekivad haiguse arenguks soodsad tingimused. Eriti oluline osa on inimese immuunsüsteemi muutusel. Seega ei tarvitse ootamatult tekkinud kondüloom alati viidata äsjasele nakatumisele või partneri truudusetusele.

Kondüloome on võimalik diagnoosida juba läbivaatuse käigus. On võimalik ka laboratoorne koematerjali uuring ja viirustüübi täpsustamine.

Tavaliselt on papilloomviiruste mõjul tekkinud koemuutused healoomulised. Teatud papilloomviiruse tüübid suurendavad riski pahaloomuliste kasvajate tekkeks. On leitud kindel seos emakakaela vähi ja papilloomviiruse vahel.

Kondüloome suguelundeil saab ravida paiksete ravimitega. On võimalik kirurgiline eemaldamine, krüoteraapia e. külmutusravi, tüügaste kõrvetamine.

Autor:
Airi Põder, dermato-veneroloog
Tartu Ülikooli Kliinikumi Nahahaiguste kliinik

STD

Vaata lisaks:

Genitaaltüükad (American Social Health Association)
Wartec