Avalehele
 

AIDS

Mis siis on AIDS? See on omandatud immuunsuspuudulikkuse sündroom, mis saadakse sugulisel teel, vere kaudu ja emalt lootele. AIDS põrmustab organismi loomuliku kaitsevõime. Väljakujunenud faasis võib AIDS avalduda äärmiselt erineval moel ja meenutada peaaegu pooli klassikalises meditsiinis
tuntud haigusi. Sellest tuleneb ka raskus tema diagnoosimisel - et arst soovitaks patsiendil teha uuring AIDSi suhtes, peab ta ise enne sellele mõtlema. Aga neid sümptomeid, mis võivad viidata AIDSile, saab leida igal inimesel teatud olukordades ning see muudabki situatsiooni üsna keeruliseks.

AIDSI KULG

AIDSi arengus võib eristada kahte faasi:

1. Patsient on HIV-positiivne (AIDSi nakatunud), kuid haigus pole veel välja kujunenud.
2. Väljakujunenud AIDS.

PRODROMAALNÄHUD (EELSÜMPTOMID)

Toome ära esimesele faasile iseloomulikud, nn. AIDSi eeltunnused. AIDSile tuleks hakata mõtlema siis, kui on esinenud kaks või enam allpool loetletud sümptomit kolme kuu jooksul või kauem.

1. Mõõdukas palaviku tõus, mis esineb kas periooditi või pidevalt.
2. Kaalu langus üle 10%.
3. Lümfisõlmede suurenemine.
4. Kõhulahtisus, mis esineb kas hoogudena või pidevalt.
5. Üldine väsimus, füüsilise jõudluse langus.
6. Öised higistamishood.

MUUTUSED VERES

Lümfotsüütide, leukotsüütide ja trombotsüütide hulga langus, kehvveresus.

Kirjeldatud muutused võivad esineda väga paljude haiguste puhul ja tavaliselt pole tegu AIDSiga - õnneks. Aga iialgi ei või ette teada, kuna need pealtnäha üsna süütud haigustunnused annavad märku millestki väga tõsisest, mis organismis aset leiab. Meie sooviks pole mitte kedagi kohutada ja sundida uisapäisa arsti juurde tormama. Küll aga võiks siiski arvestada AIDSiga ja end igaks juhuks kontrollida juhul, kui paar kirjeldatud sümptomeist on juba pikemat aega esinenud.

AVALDUMISVORMID

Väljakujunenud AIDS võib avalduda äärmiselt erineval moel,
näiteks:

nahamuutused (ravile raskesti alluvad seenhaigused, viirushaigused, kasvajad);
muutused kopsudes (näiteks kopsupõletik);
muutused seedetraktis ja maksas;
muutused närvisüsteemis (meningiidid, entsefaliidid).

RAVI

Kaasajal on avastatud mitmeid uusi preparaate, mis on võimelised inimorganismis AIDSi viirusega võitlema. Paraku on aga ikka veel avastamata ravim, mis oleks võimeline hävitama viiruse, tapmata sealjuures inimest.

Pariisi Pasteuri Instituudi juhataja on öelnud, et AIDSi viirus on seni olnud intelligentsem kui kogu inimkond. AIDSi viirust iseloomustab võime nii kiiresti muutuda, et arstidel ja teadlastel on väga raske temaga sammu pidada. On avastatud uued viiruse alatüübid ja neid tekib pidevalt juurde. Kui inimkond ükskord suudab areneda intelligentsemaks kui AIDSi viirus, alles siis suudab ta ette näha viiruse järgmist sammu ning selle hävitada.

Praegu kasutatavad uued AIDSi raviks mõeldud preparaadid on väga tugevad ja võimaldavad tunduvalt pikendada mitte ainult haige eluiga, vaid säilitada ka harjumuspärast elukvaliteeti pikema aja vältel. Probleemiks võib kujuneda ainult nende ravimite hind, juhul kui abivajajaid tekib üha juurde
ja enam ei jätku raha kõigile kvaliteetsete ravimite ostmiseks. Siiani on AIDSi ravi olnud patsiendile tasuta

Autor:
Airi Põder, dermato-veneroloog
Tartu Ülikooli Kliinikumi Nahahaiguste kliinik

STD

Vaata lisaks:

AIDS (American Social Health Association)