Avalehele
 

Seborroiline nahapõletik

Haiguspilt

Seborroilist dermatiiti iseloomustavad roosakad, paiguti ketendavad laigud rasusemates nahapiirkondades peanahal ja/või näol (ninatiiva voltides, kulmude sees, laugude servadel, kõrvade taga, kuulmekäigus), kuid mõnikord ka rinnakul, kaenla-alustes või kubemevoltides. Sageli kaasub sügelus.

Seborroiline dermatiit kõrval Seborroiline dermatiit näol

Vaata lisaks:
Seborroiline põletik näol
Seborroiline põletik näol

Haigus võib alguse saada igas eas peale puberteeti, mil rasueritus hakkab intensiivistuma. Lööbed tekivad periooditi, tavaliselt ootamatult. Probleem võib kesta aastaid.

Seborroiline dermatiit rinnakul

Seborroiline dermatiit imikutel tekib kuni 6.elukuuni ja esineb harilikult nn.titekõõma kujul, kuid võib haarata ka nahavoldid, eeskätt kaenla-aukude ja kubeme piirkonnad.

Seborroiline dermatiit imikul

Kõõm on seborroilise nahapõletiku mitte-põletikuline, kergem vorm, mille korral võib täheldada ketendust juustega kaetud peanahal.

Põhjused

Kaua aega peeti haiguse põhjuseks liigset rasu tootmist, kuna haiguskolded tekivad kõige sagedamini rasusemates nahapiirkondades. Hilisemad uuringud on näidanud, et seborroilise dermatiidiga patsientidel ei eritu rohkem rasu.

Haiguse põhjustena tulevad arvesse paar faktorit:

haigus võib olla seotud normaalse nahal elava pärmseene, Pityrosporum ovale (Malassezia furfur) paljunemisega. Pärmseen toitub naharasust, lõhustades selle endale seeditavateks vabadeks rasvhapeteks, mis omakorda kahjuks ärritavad nahka ja tekitavad põletikku. Seborroilise nahapõletikuga patsientidel näib olevat langenud ka resistentsus Pityrosporum ovale`le.

Teatud piirkondades hakkab nahk end normaalsest kiiremini taastootma, mis ilmneb ketendusena.

Haigust ägestavad faktorid

Nahalööve võib tekida igal ajal ja näiliselt mingi põhjuseta, kuid pole kahtlust, et on olemas faktorid, mis kutsuvad esile haiguse ägenemise:

Aastaaja muutused. Haigus tavaliselt halveneb talvel, kui UV-kiirgus on väiksem. UV-kiired teatavasti aitavad vähendada naharakkude kiirenenud paljunemist, mistõttu patsiendi seisund on parim suvel. Samuti külma ilmaga nahk kaotab rohkem niiskust ja ketendus väljendub selgemini.

Haigus või infektsioon. Nii viiruslikud kui bakteriaalsed infektsioonid võivad mõjutada immuunsüsteemi ja kutsuda esile seborroilise dermatiidi ägenemise.

Stress. Stressi ajal toodetakse organismis rohkem meessuguhormooni – testosterooni, mis stimuleerib rasu tootmist.

Hormonaalsed kõikumised. Enne menstruatsiooni ja raseduse ajal suureneb hormoon progesterooni osakaal, mis omakorda tingib suurema testosterooni hulga. Tulemuseks on jällegi rasuerituse stimuleerimine.

Neuroloogilised haired. Halvatus, Alzheimer`i ja Parkinsoni haigus, samuti insult võivad olla seotud püsiva suurenenud rasueritusega

AIDS. HIV-patsientidel on langenud immuunsus, mistõttu geneetiliselt disponeeritud isikud on rohkem ohustatud lööbe tekkest

Ravimid. Mitmed ravimid, nagu psoraleenid, liitium, interferoon, metüüldopa, kloorpromaziin ja fenotiaziinid, võivad soodustada rasueritust.

Millest tuleb seborroilist nahapõletikku eristada?

Sagedamini on haigust raske eristada psoriaasist. Psoriaasi naastud on paksemad, tumedamad punased ja kaetud tihedama ketuga. Sageli kaasuvad kolded põlvedel ja küünarnukkidel.

Ravi

Seborroilist saab edukalt kontrollida, kuid kahjuks mitte välja ravida. Ravi tuleb alustada varakult, esimeste haigustunnuste tekimisel ja mitte katkestada enne ravikuuri lõppu. Ravi korratakse vastavalt vajadusele. Kasulik on kombineerida erineva toimemehhanismiga preparaate. Tavaliselt saab abi retsepti alusel saadavatest paiksetest seenevastastest vahenditest ja steroidhormoonidest. Paiksed steroidid vähendavad efektiivselt punetust ja ketendust, kuid potentsiaalsete kõrvaltoimete tõttu on näidustatud vaid lühiaegsed ravikuurid (tavaliselt mõni päev kuni nädal). Neid kasutatakse eelkõige ägedatel juhtudel, tugevama punetuse mahasurumiseks. Võrreldes steroididega on seenevastaste preparaatide kasutamine pikaaegselt ohutum, eelkõige näo piirkonnas. Samuti regulaarsel kasutamisel võib väheneda vajadus steroidide järele.

Kooriva toimega ained (salitsüülhape, glükoolhape, väävel 2-5%) aitavad vähendada haigusega kaasnevat ketendust. Neid lisatakse nii käsimüügis olevate šampoonide, kreemide (Kerasal), vedelike kui paiksete steroidhormoonide koostisesse (Elosalic salv, Diprosalic vedelik ja salv, Alpicort vedelik) ning tavaliselt kasutatakse kombinatsioonis teiste preparaatidega.

Uus immuunomodulaator, retseptiravim Elidel võib aidata raske seborroilise dermatiidi korral, kuid ametlikult ei ole tal selleks näidustust.

Erinevates kehapiirkondades ravi veidi varieerub:

Juustega kaetud peanahk:

ravišampoonid, mis sisaldavad ketokonazooli (Nizoral, Altis), seleeniumdisulfiidi, tsinkpüritiooni, tõrva (retsepti alusel Fongitar , Polytar , käsimüügis Neutrogena T/gel), salitsüülhapet (Neutrogena T/gel), glükoolhapet, uureat. Šampoone kasutatakse keskmiselt 2-3 x/näd 1-2 kuu jooksul ja edasi vastavalt vajadusele. Tõhusam on toime siis, kui vaheldatakse aeg-ajalt erinevate toimeainetega tooteid. Šampooni tuleb enne mahaloputamist vähemalt 5 minutit peas hoida. Peale juuste pesemist võib peale kanda palsamit. Šampoon ei sobi põletikulise või katkise naha puhul
steroidsed pealahused (Elocon, Diprosalic) lühikeste kuuridena vajadusel
koorivad lahused vastavalt vajadusele

Nägu ja keha:

korralik naha puhastamine 1-2x/p. Ravišampoone võib kasutada ka kolletele kehal ja habeme piirkonnas, kuid nad võivad ärritada nahka voltides ja näol.
nõrk kuni mõõdukas hormoonkreem 1-2 nädalat.
rasketel juhtudel suukaudse seenevastase ravimi kuur või mõnikord valgusravi.

Laugude servad:

õrn ripsmete puhastamine beebišampooniga, vatipulga abil
seenevastase kreemi kasutamine ei ole otseselt näidustatud

Imikute dermatiit:

laheneb tavaliselt ise ja vaid harva püsib üle aasta
niisutavad baaskreemid kehale
titekõõma korral pea pesemiseks beebišampoonid, millele järgneb õrn kettude eemaldamine pehme harjaga
peanahale vajadusel beebiõlid või kuni 3% salitsüülhapet sisaldavad õlid, mida hoitakse peas 1 tund enne pea pesemist. Õli aitab kettusid pehmendada ja lahtisemaks muuta
vajadusel nõrk hormoonkreem ja/või seenevastased preparaadid.

Tooted seborroilise dermatiidi korral