Avalehele
 

Paiksed hormoonid

Hormoonide grupid
Kasutamine
Kõrvaltoimed
Vastunäidustused

Paiksed steroididhormoonid on dermatoloogias kaasa toonud suure läbimurde alates nende kasutusele võtmisest 1950.-ndatel aastatel. Nad moodustavad suurima ravimgrupi, olles väga efektiivsed põletiku alandajad.

Steroidhormoonide grupid

Paiksed hormoonid on vastavalt tugevusele jaotatud 4 gruppi:

I astme steroidid (nõrgad):

0,5-2,5% hüdrokortisoon (Hydrocortison DAK salv)
prednisoloon (Linola HN kreem, Linola H-Fett N kreem)

II astme steroidid (mõõdukad):

Aclometasone dipropionate
Clobetasone butyrate
Fluocinolone acetonide
Triamcinolone acetonide (Ftorokort salv)
Hydrocortisone 17-butyrate (Locoid kreem, rasvane kreem ja losjoon)

III astme steroidid (tugevad):

Betamethasone valerate (Betnovate kreem ja salv, Celestoderm-V kreem ja salv)
Betamethasone dipropionate
Diflucortolone valerate
Fluticasone propionate (Cutivate kreem ja salv)
Mometasone furoate ( Elocon salv, kreem ja lahus )
Methylprednisolone aceponate (Advantan kreem ja salv, Advantan nahaemulsioon )

IV astme steroidid (väga tugevad):

Clobetasol propionate (Dermovate kreem, salv ja lahus)
Betamethasone dipropionate

Paiksed steroidid võivad olla kombineeritud teiste komponentidega, nagu salitsüülhape ( Diprosalic salv ja lahus, Elosalic salv, Alpicort lahus, Betacorton S lahus), mis aitab liigset ketendust eemaldada, antibakteriaalsed (Fucicort kreem, Fucidin H kreem, Sibicort kreem, Betnovate-N kreem,) ja seenevastased ( Travocort , Pevisone) ained.

Keemiliselt eristatakse 2 suuremat paiksete steroidide gruppi:

fluoreeritud või kloreeritud steroidid – need on kõige efektiivsemad, kuid kalduvad ka rohkem andma kõrvaltoimeid.

mitte-halogeensed steroidid – pärinevad hüdrokortisoonist. Nad omavad tõestatud põletikuvastast toimet, kuid annavad vähem kõrvaltoimeid.

Paiksete hormoonide kasutamine

Enne hormoonravi alustamist on oluline panna õige diagnoos. Juhul, kui diagnoos ei ole täiesti kindel, piirdutakse suhteliselt lühikese ravikuuriga. Haiguse taastekkimisel tuleb enne ravi jätkamist välistada muud potentsiaalsed seisundid.

Õige kasutamise korral on paiksed steroidid väga efektiivsed ja ohutud ravimid. Korralik juhiste järgimine on eriti tähtis, kui:

tugevaid steroide kasutatakse suurele kehapiirkonnale
ravitav piirkond kaetakse kilega
ravi kestab üle 2-3 nädala
tegemist on lapsega

Paikseid steroide tuleb kanda vaid kahjustatud piirkondadele ning tavaliselt 1-2 x/p. Nahakuivuse korral lisatakse sagedasti niisutavat kreemi. Tugevalt põletikuliste ja ketendavate naastude ravis tõstab efektiivsust kollete katmine kilega, kuid seda rakendatakse vaid väikestel aladel ja lühikese ajaperioodi jooksul.

Arvestada tuleb, et geneerilised preparaadid ei pruugi olla identsed ja võrdse efektiivsusega originaalravimitega. Näiteks ei ole ebatavaline, kui patsient allub hästi originaalravimile, kuid geneerilisele asendajale üle minnes kogeb haiguse ägenemist.

Steroidhormooni valik

üldiselt tuleks eelistada nõrgimat ravimit, mis annab toime, kuid mõnikord on vajalik ka tugevama hormooni kasutamine.

Näiteks lame sammaspool, diskoidne erütematoosne luupus, lihtne krooniline sammaspool, käte ekseem, vajavad tavaliselt tugevaid steroide. Pindmisemaid haigusi, nagu psoriaas ja atoopiline dermatiit, seborroiline dermatiit, mündikujuline ekseem jt. võivad sageli kontrollida keskmise tugevusega ravimid. Lapsed saavad tavaliselt abi ka nõrkadest hormoonidest.

Raskemini allub ravile krooniline käteekseem, kuna sageli kaasuvad haigust ägestavad faktorid (vesi, pesemisvahendid jm.majapidamisvahendid, tolm, kemikaalid jms.). Oluline on kasutada tugevaid steroide lühikese perioodi jooksul kuni haigustunnuste kadumiseni ning jätkata säilitusraviga vähenevates annustes (3 kuni 1 korrani nädalas) mõne kuu jooksul. Samaaegselt on tähtis vältida võimalikke ägestavaid faktoreid.

Paiksed steroidid esinevad erinevate ravimvormidena – kreemide, geelide, vedelike või salvidena. Kreemid on kosmeetiliselt meeldivamad. Salve eelistatakse kuivadele ja lõhenenud piirkondadele, geele, vedelikke ja losjoone karvadega kaetud aladele.

Sõrmeotsa ühik

Sobiva ravimi hulga doseerimiseks on võetud kasutusele nn. sõrmeotsa ühik. See määrab ära kreemi hulga, mis saadakse tuubist pigistamisel ja kandmisel sõrmeotsast kuni välimise sõrmelüli lõpuni (vt.pilti).

sõrmeotsa ühik

Kreemi kogus sõrmeotsa ühikus varieerub vanusega:

täiskasvanud mehel: 0,5 g
täiskasvanud naisel: 0,4 g
4 a. lapsel: ~ 1/3 täiskasvanu kogusest
0,5-1a. imikul: ~ ¼ täiskasvanu kogusest

Kasutatav kreemi kogus varieerub kehaosadel:

üks labakäsi: 1 sõrmeotsa ühik
üks ülajäse: 3 sõrmeotsa ühikut
üks labajalg: 2 sõrmeotsa ühikut
üks alajäse: 6 sõrmeotsa ühikut
nägu ja kael: 2,5 sõrmeotsa ühikut
kehatüvi (eest ja tagant): 14 sõrmeotsa ühikut
kogu keha: umbes 40 sõrmeotsa ühikut

Paiksete hormoonide kõrvaltoimed

Sarnaselt kõikide ravimitega, on ka paiksed steroidid seotud potentsiaalsete kõrvaltoimetega, eriti ebaõige kasutamise korral. Kõrvaltoimete teke sõltub steroidi tugevusest, selle kasutamise ajast ja kohast ning ka nahaprobleemi olemusest.

Sisemised kõrvaltoimed

Õnneks tekib sisemisi kõrvaltoimeid harva ning peamiselt tugevate steroidide pikaaegse kasutamise tulemusena. Sisemised kõrvaltoimed on seotud imendunud ravimi hulgaga. Näiteks kui nädalas kasutatakse üle 50 g klobetasoolproprionaati või üle 500 g hüdrokortisooni, võib steroidi imendumine olla piisav neerupealise töö allasurumiseks ja/või lõpuks Cushing`i sündroomi (vedeliku peetus, kõrgenenud vererõhk, diabeet jt) tekkeks.

Potentsiaalsed kõrvaltoimed nahal:

naha õhenemine (atroofia) ja venitusarmid (striiad)
kergesti tekivad kriimustused ja verevalumid
perioraalne dermatiit (lööve suu umber) – tekib eeskätt naistel peale paiksete steroidide, eeskätt fluoreeritud steroidide kasutamist näol.
teleangiektaasiad (veresoonte laiendid)
suurem vastuvõtlikkus nahainfektsioonidele
steroidakne – tekib tavaliselt suurte pooridega, rasuse nahaga ja eelnevalt aknet põdenud isikutel
liigne karvakasv (hüpertrihhoos) ravitud piirkonnas – tekib liigkarvasusele kalduvatel naistel ning harilikult taandub peale ravi lõpetamist
allergia steroidile (harv)
nn.tagasilöögi efekt – ravi järsul lõpetamisel võib nahaseisund halveneda ja alluda edasisele steroidravile kehvemini.
Punetav ja peenekühmuline lööve mähkme piirkonnas ja tuharatel imikutel, keda on ravitud fluoreeritud hormoonidega. Probleem taandub peale ravi lõpetamist.

atroofia ja teleangiektaasiad

Naha õhenemine tekib kõige kiiremini tugevamate steroididega, kuid see võib kujuneda ka nõrgemate hormoonide toimel pikema aja jooksul. Näiteks tugeva steroidi pidev kasutamine näol toob kaasa kõrvaltoimed juba mõne nädala jooksul.

Atroofiat iseloomustavad nahajoonise vähenemine ja/või kadumine, naha läikimine, veresoonte laiendid. Lisaks võivad kaasuda venitusarmid, kergesti tekivad verevalumid ja haiguse halvenemine vaatamata ravile. Kõige vastuvõtlikumad on nägu ja kubemepiirkond, resistentsemad aga peopesad. Atroofia teket kiirendab juba eelnevalt tekinud naha õhenemine suukaudsete steroidide kasutamise või päiksekahjustuse tagajärjel. Rohkem ohustatud on lapsed. Atroofia võib taanduda peale ravi lõpetamist, kuid võib jääda ka püsima ja vaid väheneda steroidravi lõpetamise järgselt.

Veresoonte laiendite väljanägemine võib veidi paraneda koos atroofia vähenemisega. Venitusarmid on pöördumatud, kuid nende väljanägemist saab samuti varajase raviga veidi korrigeerida.

Paiksete steroidide vastunäidustused

viirusinfektsioonid (herpes)

Paiksed hormoonid ei ole näidustatud järgnevate seisundite puhul:

bakteriaalsed nakkused