Avalehele
 

Terbinafiin (Lamisil, Terbisil)

Terbinafiin on seenevastane preparaat, mis on väga efektiivne enamuste sagedasemate küüneseene tekitajate - dermatofüütide – suhtes ning toimib ka pärm -ja hallitusseentesse. Ravimit kasutatakse ka dermatofüütidest põhjustatud pea –, jala- ja kehaseene raviks. Terbinafiin on fungitsiidse ehk seenerakku hävitava toimega, takistades raku seina moodustumist.

Ravim on saadaval nii paiksete ravimvormidena kui suukaudsete tablettidena (Lamisil , Terbisil). Allpool on käsitletud suukaudset ravi.

Annustamine ja ravikuuri pikkus

Täiskasvanute annus on 1 tbl/p (250 mg/p), laste annust (alates 2.eluaastast) arvutatakse vastavalt kehakaalule. Nõrgenenud neerufunktsiooniga inimestele määratakse poole väiksem doos. Terbinafiin imendub hästi kas enne või peale sööki.

Ravikuuri pikkus on:

küüneseen (sõrmeküüned): 6-8 näd
küüneseen (varbaküüned): 3-4 kuud (mõnikord kauem)
jalaseen (varvaste vahel, talla all): 2-6 näd
peaseen : 4-6 näd

Täielik infektsioonitunnuste kadumine ei pruugi saabuda koos ravikuuri lõppemise ja seene eemaldamisega. Terbinafiini toime jätkub peale ravi lõppu nahas kuni 8 nädalat ja küüntes 6-9 kuud. Küünte normaalne väljanägemine taastub sageli alles mõnede kuude pärast, kuna sõrmeküüned kasvavad välja ~1,5 mm/kuus, varbaküüned ~ 1 mm/kuus. Seetõttu hinnatakse ka ravi efektiivsust varbaküünte ravi korral alles 6-9 kuud peale ravi lõpetamist.

Efektiivsus küüneseene ravis

Sõrmeküünte puhul on suukaudse ravimi efektiivsus suurem, 60-90%, varbaküünte kahjustuse korral 60-85%. Haiguse taastekimise tõenäosus peale 1 aasta peale terbinafiiniga ravi lõpetamist on keskmiselt 15%.

Laboratoorne jälgimine

Enne ravi kontrollitakse kliinilist vere analüüsi ja maksafunktsiooni näitajaid (AST, ALT), mida korratakse keskmiselt 4-6 näd tagant ravi ajal.

Kõrvaltoimed

Terbinafiin on suhteliselt ohutu ravim. Mõnikord võivad tekida kõrvaltoimed:

iiveldus, isutus, täiskõhutunne, kõhulahtisus, kerge kõhuvalu (kuni 10%)
allergilised nahalööbed sh. nõgestõbi ja multiformne erüteem
peavalu, peapööritus
maksafunktsiooni näitajate muutus veres (5%)
maitsetundlikkuse häired (0,1-1%) – tavaliselt taanduvad mõne nädalaga peale ravi lõpetamist
valgete vereliblede hulga vähenemine
juuste hõrenemine või kaotus (väga harv)
lihas –ja liigesvalu (harv)
maksakahjustus (väga harv)

Äärmiselt ebatõenäosed ja väga harvad, kuid tõsised kõrvaltoimed on järgmised: kergesti tekiv veritsus, püsivalt valus kurk, nägemishäired, palavik, püsiv iiveldus ja isutus, oksendamine, tume uriin, valu kõhu ülemises paremas osas, kollakas toon nahal ja silmadel, tugev väsimus. Nende või muude tugevamate kaebuste korral tuleb koheselt lõpetada ravimi tarvitamine ja kontakteeruda arstiga.

Koostoimed teiste ravimitega

Terbinafiinil on koostoimeid teiste ravimitega vähe. Võimalikud väiksemad koostoimed on järgnevate ravimitega: tsimetidiin, tsüklosporiin, warfariin, teofülliin.

Vastunäidustused raviks

rasedus ja imetamine
allergia terbinafiini suhtes
krooniline või aktiivne maksahaigus