Avalehele
 

Tretinoiin (Retirides kreem)

Tretinoiini ehk retinoehapet (Eestis 0,05% Retirides kreem - retseptiravim) on maailmas kasutatud ligi 40 aastat efektiivselt akne ravis. Mõnevõrra hiljem avastati tretinoiinil tugev nahka noorendav ja fotokahjustusi parandav toime.

Toimed

Retinoehape ühineb nahas spetsiifiliste retinoidretseptoritega, mille tulemusena avalduvad mitmete kuude ja pikema aja vältel tema paljud efektiivsed ja tõestatud toimed:

tugev komedoonidevastane toime – poorid puhastuvad ja nende väljanägemine paraneb
nahatoon muutub ühtlasemaks, naha pind pehmemaks ja siledamaks
intensiivistub uue kollageeni tootmine ja rakkude paljunemine, mistõttu nahk pakseneb ja pinguldub, pindmised kortsud vähenevad
paranevad verevarustus ja kõik nahafunktsioonid
nahk omandab terve jume
suureneb naha niiskusesisaldus – väheneb vajadus niisutajate järele
suureneb naha tolerants - väheneb tundlikkus keskkonna ja kosmeetika mõjudele

Peale selle võivad muutuda pehmemaks ja toonilt ühtlasemaks põletusarmid , akne armid , värsked venitusarmid. Võib väheneda nahavähi oht.

Kasutamine ja efektiivsus

Tretinoiin hakkab toimima umbes 4 nädalaga. Naha noorendamisel on pinnatekstuuri korrektsioon maksimaalne 4-6 kuulise pideva ravi järel. Sügavam, kollageeni stimuleeriv toime on suhteliselt väljendunud alles 1 a. kasutamise järgselt. Just tänu viimasele omadusele on võimalik ka mõõdukas pindmiste kortsude vähenemine. On leitud, et ravimi kasutamine 3x/näd säilitab juba saavutatud tulemused ja mõnedel juhtudel võib soodustada edasist fotokahjustuse vähenemist. Täheldati ka, et ravi katkestamine 6 kuuks põhjustas mõningase raviefekti tagasipöördumise.

Tretinoiini kombineeritakse sageli teiste teiste aknevastaste (peamiselt benzoüülperoksiid ja paiksed ja/või suukaudsed antibiootikumid ) ja vananemisvastaste (AHA-happed , C-vitamiin, hüdrokinoon jt) toodetega. Neid kantakse kõikidele kahjustatud piirkondadele, sagedamini õhtuti. Patsiendid võivad kanda tavapärast meiki. Tretinoiini kasutatakse ka naha keemiliseks koorimiseks või laserlihvimiseks ettevalmistamiseks ( tavaliselt 2-6 nädala jooksul), mis tagab kiiremad ja paremad tulemused.

Peale selle leiab tretinoiin kasutust veel mitmete järgnevate seisundite korral: solaarlaigud, melasma, rosaatsea, aktiinilised keratoosid, lamedad tüükad, armid, laiguline juustekadu jt.

Kõrvaltoimed

Koos ravimi toimega kaasuvad paratamatult mõningad kõrvaltoimed, keskmiselt 1-2 kuu jooksul. Hiljem tekib harjumine ning enamus patsientidel need kaovad või esinevad minimaalselt aeg-ajalt. Võib tekida üks või rohkem järgnevatest reaktsioonidest:

kuivus
kestendus
punetus
sügelemine, kipitus
naha tundlikkuse suurenemine kosmeetikale, päikesekiirgusele
kortsud võivad näida hullemad
akne võib rohkem esile tulla

Kõrvaltoimete leevendamine

Kõrvaltoimete leevendamiseks piisab enamus juhtudel kas kreemi hulga või selle kasutamise sageduse vähendamisest. Naha seisund muutub ravi peatamise järgselt normaalseks 2-3 päevaga. Kui kõrvaltoimeid pole või on need minimaalsed (vähene ketendus), tuleks ravi teha regulaarselt, kuna see võimaldab nahal kiiremini ravimiga harjuda. Ketendust ja punetust aitavad vähendada niisutavad kreemid või lühiaegselt nõrk hormoonpreparaat, samuti tsinki sisaldavad tooted. Laugude või suu nurkadesse, mis on tundlikumad, võib ravikreemi alla panna niisutavat kreemi või vaseliini. Patsiendid võivad kanda meiki ja elada tavalist elu. Oluline on pidev korralik päikesekaitse, kuna ravimi kasutamise ajal muutub nahk päikesele veidi tundlikumaks.
Kui ärritus siiski aja jooksul ei möödu, võiks proovida üle minna hästi valitud, potentsiaalselt vähem ärritavale retinooltootele või ka mõnele muule nahka noorendavale alternatiivsele tootele. Kui nii tretinoiini kui retinooli puhul jäävad kõrvaltoimed krooniliselt püsima, ei peaks neid edasi kasutama, kuna pidevad kõrvaltoimed võivad nahka kahjustada.

Vastunäidustused

Tretinoiin on osutunud väga ohutuks. Alla 5-7% paiksest vahendist imendub vereringesse ja teratogeensuse juhtusid ei ole täheldatud. Sellest hoolimata soovitatakse teda uuringute puudumise tõttu mitte kasutada raseduse ja imetamise ajal. Paikselt ei ole üle 30-aastase kasutamise jooksul leitud tretinoiinil negatiivseid pikaaegseid mõjusid, mistõttu ei ole piiranguid tema kasutamise ajas.