Avalehele
 

Puhastusvahendid

Puhastusvahendite koostis
Puhastusvahendite tüübid
Hüpoallergeensed tooted
Naha puhastamisega kaasuvad probleemid

Igaühele meeldib olla puhas, kuid samuti naha tervena hoidmiseks on vajalik naha pinnalt regulaarselt eemaldada meiki, liigset rasu, mustust ja surnud rakke. Seda ülesannet täidavad mitmesugused puhastusvahendid.

Erinevate nahatüüpide jaoks on töötatud välja erinevaid puhastusvahendeid. Neid võib toota seepide, vedelike, geelide, kreemide, šampoonide, maskide jt. kujul.
Tootmisel tuleb arvestada, et koos rasuga ei eemaldataks puhastajad ka nahka kaitsvat lipiidkihti ega soodustataks seega liigset veekadu naha kaudu.

Puhastusvahendite koostis

Puhastusvahendites on põhiliseks toimeaineks erinevad surfaktantide segud. Need on aktiivsed ühendid, mis sisaldavad rasvlahustuvat ja veeslahustuvat osa. Rasvlahustuv osa ühineb rasu ja mustusega, veeslahustuv osa võimaldab vahendi mahapesemist.

Puhastusvahendid võivad sisaldada järgmisi komponente:

vett
surfaktantide segusid (näiteks naatriumlaurüülsulfaat, naatriumsulfosuktsinaat, trimetüül dodeküülammooniumkloriid, betaiinid, poletüleenglükoolid, aküülpolüglükosiid jt), mis puhastavad, panevad toote vahutama ja jätavad nahale meeldiva tunde
emulgaatoreid (näiteks dietanoolamiin), mis väldivad toote lagunemist erinevateks kemikaalideks
niisutajaid, mis taastavad naha rasu ja aitavad hoida niiskust nahas (näiteks glütseriin, taimsed rasvad, lanoliin). Tavaliselt on niisutajate hulk väga väike ja kuiva nahaga inimestel on vajalik täiendav naha niisutus vahetult peale pesemist. Läbipaistvatel seepidel on kõrge glütseriini sisaldus, mis imab vett nahast ja võib potentsiaalselt rohkem nahka ärritada.
lõhnaaineid, mis maskeerivad toorainete lõhna.
säilitusaineid
värvaineid, paksendajaid, lahusteid
antiseptilisi aineid (näiteks triklosaan, para-kloro-metaksülenool), mis vähendavad bakterite arvu ja kaasuvat kehalõhna. Neid kasutatakse näiteks naha mädapõletike ja halva kehalõhna korral. Pideva tarbimise puhul esineb oht normaalse mikrofloora häirumiseks ja resistentsete bakteritüvede tekkeks. Samuti võivad antiseptikumid liigselt nahka kuivatada ja soodustada põletiku teket.
abrasiivseid aineid, mis mehhaaniliselt koorivad surnud rakke ja eemaldavad sügavat mustust
AHA-happeid, mis kergelt koorivad ja pehmendavad nahka ning vähendavad fotovananemisega seotud muutusi.
Ensüümbaasilisi koorijaid, peamiselt papaia ja ananassi ekstrakte, mis nahavalkude lagundamise läbi seedivad naha pinna surnud rakke Neid soovitatakse eelkõige tundliku ja kuperoosse naha puhul, kuid nad sobivad hästi ka normaalsele nahale.
antioksüdante ja vitamiine
botaanilisi ekstrakte, mis jahutavad, leevendavad ärritust, niisutavad või toimivad looduslike antiseptikumidena
toimeaineid aknele kalduvale nahale (näiteks salitsüülhape, väävel ja benzoüülperoksiid, mis kergelt koorivad, lahustavad komedoone ja toimivad antibakteriaalselt.

Puhastusvahendite tüübid

1) tahked seebid
2) sünteetilised pesemisvahendid
3) rasvavabad puhastajad
4) puhastavad kreemid
5) toonikud
6) abrasiivsed puhastajad
7) näo maskid

Seebid

Seepe on tehtud iidsetest aegadest, kuid eriti populaarseks muutusid nad 18.sajandi keskpaigast. Seep koosneb aluselise ühendiga seotud rasvadest ja õlidest. Tükiseepides on aluseliseks ühendiks naatriumhüdroksiid, vedelseepides kaaliumhüdroksiid. Seepidel on head puhastavad ja rasvastustavad omadused, kuid kahjuks ka mitmed mittesoovitavad kõrvaltoimed.

Seebi negatiivsed omadused:

aluselisuse tõttu ärritab tundlikku nahka, mis on tavaliselt happeline
võib liigse kasutamisega eemaldada nahka kaitsva lipiidkihi; võib tekida nahaärritus
naha happelisuse vähendamise tõttu võib soodustada seen-ja bakteriaalsete infektsioonide teket
kareda veega (kõrge kaltsiumisisaldusega vesi) reageerides vähenevad puhastavad omadused
jätab nahale karbonaatsoolade jääke, mis ärritavad nahka
säilitamisel omadused nõrgenevad

Sünteetilised seebivabad pesemisvahendid

Sünteetilisi pesemisvahendeid hakati tootma 1950.-tel aastatel ja praegu on need kõigile laialt kättesaadavad. Nad sisaldavad mitmeid petrooleumist ja/või rasvadest ja õlidest pärinevaid ühendeid ja paremini talutavaid sünteetilisi surfaktante. Veeslahustuva osa moodustavad sagedamini vääveltrioksiid, väävelhape ja etüleenoksiid. Neid toodetakse nii vedelal kui tahkel kujul. Naha pinna füsioloogilise tasakaalu säilitamiseks on kindlasti sünteetilised pesemisvahendid eelistatumad seepidele, eriti aga lastel, kelle nahk on tunduvalt õrnem.

Keha pesemisvahendid on vedelad sünteetilised pesuained. Neisse saab sisse panna suurel hulgal petrooleumi, mis vähendab nahakuivust ja parandab niisutatust.

Sünteetilise pesemisvahendi eelised võõreldes seebiga:

neid saab toota naha normaalse pH taseme (5,5) juures
väheneb aknet tekitava bakteri (P.acnes) hulk
nahale ei jää mahaloputamise järgselt ühendi jääke
pestud nahk ei ole nii kuiv
tundlik nahk on vähem ärritunud

Rasvavabad puhastajad

Rasvavabad puhastajad ei sisalda rasvu. Neid kantakse kuivale või niisutatud nahale, hõõrutakse vahule ja pühitakse või loputatakse maha. Tooted võivad sisaldada vett, glütseriini, tsetüülalkoholi, naatrium laurüülsulfaati ja mõnikord propüleenglükooli. Peale puhastamist jääb nahale niisutav kiht. Rasvavabad puhastajad on efektiivsed meigi ja mustuse eemaldajad tundliku või põletikulise nahaga inimestel. Siiski võivad nii propüleenglükool kui naatriumlaurüülsulfaat tekitada mõningast kipitust.

Puhastavad kreemid ja piimad

Puhastavad kreemid puhastavad ja niisutavad, olles populaarsed just kuiva nahaga inimestel meigi eemaldamiseks ja naha puhastamiseks. Nad eemaldatakse nahalt salvräti abil või sagedamini loputatakse veega maha. Puhastavad kreemid koosnevad veest, mineraalõlist, petrooleumist ja vahadest, mis ühtlasi kaitsevad kuiva ja tundlikku nahka, kuid ei ole väga sobilikud rasusele või aknelisele nahale. Nende toodete eeliseks on see, et väiksema tõenäosusega eemaldatakse nahalt kaitsev lipiidkiht.

Toonikud

Toonikud aitavad puhastusprotseduuri järgselt eemaldada nahalt rasvase kreemi jääke, teostades nn.”järelpuhastust”. Lisaks eemaldavad nad hästi ka liigset rasu, annavad nahale mõnusa jahutatud ja pingsa tunde, kergelt koorivad surnud rakke ja soodustavad kosmeetiliste toimeainete paremat imendumist.

Abrasiivsed puhastusvahendid

Abrasiivsed puhastusvahendid sisaldavad teralisi graanuleid, mis aitavad mehhaaniliselt naha pindmisi surnud rakke eemaldada. Neid võib leida ka abrasiivse käsna kujul.

Tugevamate abrasiivsete omadustega on alumiiniumoksiid ja purustatud seemned ja koored (näiteks maapähkli koored, aprikoosi seemned jt). Pehmetoimelisemad on sünteetilised polüetüleenist graanulid, kuid ka jojoba õligraanulid, merevetikad, mandli-, pähkli –ja kaerajahu ning naatriumtetraboraat dekahüdraatgraanulid. Viimased lahustuvad pesemise ajal, olles seega kõige nõrgema toimega. Uuemad ja samuti väga õrnatoimelised on ensüümbaasilised koorijad, peamiselt papaia ja ananassi ekstraktid, mis sobivad tundlikule ja punetavale (nn.kuperoossele) nahale.

Teralised koorijad sobivad enamustele nahatüüpidele, mitte aga teatud nahaseisundite puhul, nagu punetav, veresoonte laienditega nahk, akne ja rosaatsea. Neid ei soovitata ka kasutada pidevalt, kuna võib kahjustuda sarvkiht ja tekida nahaärritus. Normaalne nahk kannatab vähest hõõrumist ja abrasiivset toimet, mitte aga juba kahjustunud nahk.

Maskid

Maskid kantakse nahale paksu kihina ja jäetakse peale 15-30 minutiks. Mõned, eeskätt muda ja savi sisaldavad maskid loputatakse seejärel maha, teised (vinüüli või kummi baasil), mis nahal kõvastuvad ja moodustavad kile, tuleb eemaldada koorimise teel. Maskid koorivad kergelt naha surnud rakke, puhastavad sügavalt karvafolliikleid ja poore, eemaldavad rasu, kuid ka pinguldavad ja niisutavad nahka. Nad sobivad hästi nii akne ravi ajal kui ka akne lööbe vältimiseks. Maske toodetakse samuti erinevatele nahatüüpidele ja tavaliselt kasutatakse neid 1-2 korda nädalas.

Hüpoallergeensed tooted

Nn. hüpoallergeensetes toodetes on püütud vältida aineid, mis tõenäoliselt põhjustavad kontaktallergiat. Nendeks on mõned lõhna –ja säilitusained. Toodetele on sageli peale kirjutatud “lõhnavaba”, “pehmetoimeline” või mitte-komedogeenne”. Sellest hoolimata võivad ka need vahendid olla ärritavad väga tundliku naha korral ja harva põhjustada ka kontaktallergiat.

Millised võivad olla naha puhastamisega kaasuvad probleemid

Seebid ja puhastusvahendid võivad ärritada nahka, kuid see on harv tänapäeva sünteetiliste toodetega, mis on mõeldud tundlikule nahale. Võimalikud probleemid on järgmised:

naha pH muutub aluselisemaks, mis kahjustab naha barjäärfunktsiooni
häirub bakterite arv ja kooslus. Tavalised seebid võivad isegi suurendada P.acnes`e (akne bakter) hulka.
eemaldub rasu kiht naha pinnalt, mis suurendab veekadu, muudab naha kuivaks ning rohkem läbitavamaks kemikaalidele ja bakteritele. Tulemuseks võib olla ärritav kontaktdermatiit või naha mädapõletik.
liiga sagedane puhastamine võib juba eelnevalt tundlikku ja kuiva nahka liigselt kuivatada ja ärritada. See probleem võib sageli tekida akne ravi ajal
tugev hõõrumine võib vigastada avatud komedoone ja järgnevalt soodustada põletikuliste vistrike teket.
kipitustunne, eelkõige alkohoolsete lahustega, geelidega, AHA-hapetega ja teiste lisanditega.
kontakturtikaaria (nõgestõbi), mida võivad põhjustada lõhna –või säilitusained või benzoüülperoksiid.
allergiline kontaktdermatiit mõnele puhastusvahendi komponendile. Kuna kontaktiaeg nahaga on lühike, siis see võimalus on harv, kuid allergia võib tekida järgnevatele ainetele:

taimsed ühendid, nagu kummel, lavendli –ja roosiõli
säilitusained, nagu Kathon CG või kvaternium-15
lõhnaained, nagu hüdroksütsitronellaal või tammesamblik
pehmendavad ained, nagu lanoliin
vaik mõnedes läbipaistvates tükiseepides

Puhastusvahenid