Avalehele
 

Minoksidiil (Regaine)

Minoksidiil vedelik (3% ja 5% Regaine lahus) on valikpreparaadiks (käsimüügiravim)enamustel meestüüpi juuksekaoga naistel. Arvatakse, et juuste kasvu stimuleerimine toimib peanaha verevarustuse suurendamise kaudu.

Kasutamine

Lahust kantakse probleemsele piirkonnale 2x/p. 5% toodet peetakse veidi efektiivsemaks, kuid see on mõeldud eeskätt meestele. Ravimi imendumise võimaldamiseks tuleb pealekandmise järgselt vähemalt 4 tunni jooksul vältida ujumist, pea pesemist ja higistamist. Õhtul on soovitatav minoksidiili kasutada 4 tundi enne magama minekut. Päevane lubatud aine kogus on 1 ml. Selle ületamisel on oht kõrvaltoimeteks, nagu vererõhu langus.

Ravi efektiivsus

Ravi efekt saabub peale 4-kuulist lahuse kasutamist ning paremad tulemused saadakse 5% tootega. Ravi on edukas keskmiselt 20-30% indiviididel. Uuringutes leiti, et 18-49a. mõõduka juustekaoga meestel on 26% võimalust mõõdukaks kuni tihedaks juuste tagasikasvuks 4 kuuga ja 33% võimalust juuste minimaalseks tagasikasvuks. Sama vanad, kerge kuni mõõduka juustekaoga naised võivad peale 8 kasutuskuud eeldada mõõdukat juuste tagasikasvu 19% juhtudel ja minimaalset kasvu 50% juhtudel.
üldiselt on kasvavad karvad õhemad ja peenemad kui originaaljuuksed. Karvade tagasikasvamine on väljendunum pealae piirkonnas, vähesem otsmikul. Toime püsib ainult preparaadi kasutamise ajal. Ravi katkestamisel taastub endine seisund 3-4 kuuga. Kokkuvõtlikult, juustekao aeglustamiseks või peatamiseks on äärmiselt oluline alustada ravi võimalikult varakult ning parimad tulemused saadakse neil, kellel juuste hõrenemine on vähe väljendunud ja hiljutine.

Võimalikud kõrvaltoimed:

naha ärritus, kipitus – sagedamini 5% kui 2% tootega (~7% inimestel)
vähene peanaha ketendus
5% tootega võib tõenäosemalt tekida ebasümmeetriline liigne karvakasv näol ja mujal kehal, mis on suuremaks probleemiks naistele.

Kõrvaltoimete leevendamiseks tuleks kasutada niisutavat šampooni.

Vastunäidustused raviks:

vanus alla 18 a.
rasedus ja imetamine
allergia minoksidiilile või teistele komponentidele (näit. propüleenglükool, alkohol)
põletikuline, punetav või infitseerunud nahk
eelnev südamehaigus
ravi ajal tekiv rinnaku valu, südame pekslemine, kahvatus, pearinglus, käte või jalgade turse

Vaata lisaks:

Juuste kadu
Meestüüpi juuste kadu
Laiguline juustekadu
Telogen effluvium