Avalehele
 

Finasteriid (Propecia)

Finasteriid on kõige efektiivsem preparaat meestüüpi juuksekao ravis, mis aeglustab või peatab juuste kadu ning stimuleerib karvade kasvu. Ravimit kasutatakse ainult meestel.

Toimemehhanism

Finasteriid pärsib juuksekarva folliikulis sisalduvat ensüümi – II tüübi 5 alfa-reduktaasi. Selle tulemusena väheneb dihüdrotestosterooni (DHT) teke testosteroonist ja DHT negatiivne mõju karvafolliiklile.

Kasutamine

Finasteriidi võetakse 1 tablett (1 mg) päevas kas koos toiduga või ilma.

Ravimi efektiivsus

Mitmes suures 1-aastases uuringus on leitud, et finasteriidi toimel juuste väljalangemine peatus või karvade hulk suurenes 86% kerge kuni mõõduka juuksekaoga, kuni 41-a. mehel. Vaid 14% meestel jätkus edasine juuste kadu peale 12-kuulist ravi.

üldiselt on juuksekasvu kiirenemist ja/või edasist juuste väljalangemise vähenemist märgata 3 kuud või rohkem pärast ravimi igapäevast kasutamist. Maksimaalse toime saavutamiseks on vajalik preparaadi pidev kasutamine. Ravi katkestamisel taandub toime 12 kuu jooksul.

Vastunäidustused

rasedad või rasedust planeerivad naised, kuna ravim võib põhjustada meessoost loote välimiste suguelundite väärarenguid
ülitundlikkus ravimi mõne komponendi suhtes

Kõrvaltoimed

Finasteriid on hästi talutav. Uuringutes on leitud kõrvaltoimeteks libiido langus (1,8% vs. platseebo 1,3%) ja erektsioonihäired (1,3% vs. platseebo 0,7%). Lisaks on teatatud veel ejakulaadi hulga vähenemisest 0,8%-l meestel ja 0,4% platseebot saanud meestel. Need kõrvaltoimed kadusid ravi katkestamisel, aga paljudel meestel ka ravimi edasisel kasutamisel.

Koostoimed teiste ravimitega

Finasteriidil ei ole leitud kliiniliselt tähtsaid koostoimeid teiste preparaatidega.

Vaata lisaks:

Propecia
Juuste kadu
Meestüüpi juuste kadu
Regaine