Avalehele
 

Paiksed retinoidid

Retinoidid on vitamiin A derivaadid. Paiksete preparaatide hulka kuuluvad retseptiravimid:

tretinoiin (Retin-A kreem)
adapaleen (Differin geel)
tazaroteen (Eestis ei ole).

Kosmeetikatooted sisaldavad kas retinooli, retiinaldehüüdi või retinüülpalmitaati.

Tretinoiin ja adapaleen

Kasutamine
1. Retinoidid on laialt kasutatavad, tugevaima toimega paiksed preparaadid vananeva ja fotovananenud naha ravis. Neist enim tõestust on leidnud tretinoiin (Retin-A), mis võib pikaaegse kasutamise järgselt vähendada pindmisi kortse, ühtlustada nahatooni. On leitud, et paiksete retinoidide kasutamine võib ka aidata vältida fotovananemist.

2. Paiksed retinoidid (tretinoiin, adapaleen) on sageli esmavaliku preparaatideks akne korral, omades eelkõige just tugevat komedoonidevastast toimet. Nad väldivad nahapoorides rakkude kokkukleepumist ja mikrokomedoonide teket, mis aitab ühtlasi vältida ja vähendada ka edaspidist põletiku laienemist ja vistrike teket. Adapaleen omab lisaks ka mõningast põletikuvastast toimet, mistõttu ta aitab paremini vähendada põletikulist aknet. Adapaleeni kasutamine ja kõrvaltoimed on sarnased tretinoiinile, kuid ta on viimasest veidi paremini talutav. Retinoide kombineeritakse sageli teiste akne ravimitega, peamiselt benzoüülperoksiidi ja paiksete ja/või suukaudsete antibiootikumidega. Neid kantakse kõikidele kahjustatud piirkondadele, sagedamini õhtuti. Patsiendid võivad kanda tavapärast meiki.

3. Peale selle leiavad retinoidid kasutust veel mitmete järgnevate seisundite korral: solaarlaigud, melasma, rosaatsea, aktiinilised keratoosid, lamedad tüükad, armid, laiguline juuksetus jt.

Kõrvaltoimed
Retinoidid võivad keskmiselt 1-1,5 kuu jooksul anda mõningast nahaärritust (punetust, ketendus, sügelemine), mis seejärel enamus patsientidel kaob või esineb minimaalselt aeg-ajalt. Seoses sellega tõuseb tundlikkus päikesele, mistõttu on oluline korralik pidev päikesekaitse. Samuti akne lööve võib esimesel paaril nädalal veidi rohkem esile tulla. Tekivad kõrvaltoimed iseenesest ei kahjusta nahka; nad näitavad, et naha taastumisprotsessid on toimimas. Ajutine ketendus soodustab kiiremat rakkude vahetumist.

Kõrvaltoimete leevendamine

Nägu pesta õrnalt, leige vee ja pehmetoimelise puhastusvahendiga. Vältida tuleb teralisi puhastajaid ja liigset hõõrumist, samuti kõrge alkoholisisaldusega toonikut.
Esialgu võib alustada tretinoiini kasutamisega ülepäeva ja väiksemas koguses. Naha järk-järgulisel harjumisel proovida jätkata iga päev ja teatud juhtudel ka 2x päevas.
Tugevama punetuse ja/või ketenduse korral võib ravis teha ajutise pausi. Naha seisund muutub normaalseks 2-3 päevaga, mille järgselt võib proovida uuesti jätkata.
Kipituse vähendamiseks võib naha puhastamise ja toote pealekandmise vahel oodata ~ 20-30 minutit. See vähendab naha tundlikkust.
Ketendust ja punetust aitavad vähendada niisutavad kreemid, mis akne korral peavad olema õlivabad, mitte-komedogeensed. Lühiaegselt võib kasutada nõrka hormoonpreparaati. Niisutavate kreemidega ei tasuks siiski liialdada, kuna need aeglustavad naha harjumist ja tulemuste saabumist
Laugude või suu nurkadesse, mis on tundlikumad, võib vajadusel ravikreemi alla panna rasvasemat kreemi või vaseliini.
Muid tooteid on soovitav kasutada erineval ajal retinoididest; see vähendab ärrituse võimalust.
Kaitsta nahka külma ja tuule eest. Päevaks kanda peale päiksekaitsekreem.
Kui nahareaktsioonid on ka ettevaatliku kasutamisega äärmiselt tugevad, tuleb konsulteerida arstiga. Väga tundliku naha puhul ei pruugi tretinoiinravi sobida.

Ravi katkestamine mõneks päevaks kuni 1 nädalaks ei mõjusta lõpp-tulemusi. Umbes 1-kuuline paus viib mõningase naha tolerantsi kadumiseni ning ravi taasalustamisel võivad reaktsioonid uuesti ilmneda. Kui ravi katkestatakse 3 kuuks, kaob naha juba saavutatud tolerants täielikult.

Rasedus, imetamine ja paiksed retinoidid
Paiksed retinoidid imenduvad nahast vaid minimaalselt vereringesse. Süsteemne toksilisus praktiliselt puudub. Kuna suukaudsed retinoidid iseenesest on siiski võimelised põhjustama loote väärarenguid, soovitatakse ka paikseid preparaate raseduse ajal vältida. Samuti ei ole teada ravi ohutus imetamise ajal.

Kosmeetikatoodetes kasutatavad retinoidid

Retinool on populaarne A-vitamiini derivaat vanaemisvastastes toodetes. Toime saavutamiseks peab ta esmalt muutuma nahas tretinoiiniks. Muutmisprotsessi efektiivsus nahas ei ole veel piisavalt tõestust leidnud. Retinool on kordi nõrgema toimega kui tretinoiin (ühe uuringu järgi ~20x nõrgem). Selleks, et kutsuda esile tretinoiiniga sarnaseid toimeid, peaks teda kasutama pikema aja jooksul ja tema kontsentratsioon tootes peab olema vähemalt 0,6%.
Samuti ei ole retiinaldehüüd ja retinüülpalmitaat aktiivsed A-vit vormid enne, kui nad nahas muudetakse tretinoiiniks. Nad on veelgi nõrgemad kui retinool.

Vaata lisaks:

Naha vananemine (AgingSkinNet)