Avalehele
 

Valgusravi

Üldine ülevaade
UVB ravi
PUVA ravi
Nahahaigused ja valgusravi
Üldised juhised patsientidele

Valgusravi (fototeraapia) on tunnustatud ja efektiivne ravimeetod mitmete nahahaiguste korral. Põhilisteks näidustusteks on psoriaas, atoopiline dermatiit (varem neurodermatiit) ja vitiliigo (valgete laikude haigus), kuid ka muud seisundid, sealhulgas päikselööbed, seborroiline nahapõletik, punane lame sammaspool, laiguline juustekadu, roosa kliiketendustõbi, kontaktdermatiit, sügelus, varajased T-rakulised lümfoomid jt. Sageli tehakse valgusravi lisaks suukaudsele ja paiksele ravile.

Ultraviolettkiirgus ehk UV-kiirgus on elektromagnetlainetus, mis jaotatakse vastavalt füüsikalistele omadustele ja bioloogilisele toimele kolme laineala piirkonda:
- UV-C 100–280 nm
- UV-B 280–320 (280–315) nm
- UV-A 320–400 (315–400) nm

Nahahaiguste mõjustamisel kasutatakse UVB ja UVA spektrit.

Valgusravi tehakse kliinikutes või spetsiaalsetes päevakeskustes. Võimalik on osta spetsiaalseid aparaate ka kodus kasutamiseks, kuid see eeldab eelnevat spetsialisti konsultatsiooni ja teadlikku patsienti, kes on võimeline ravi adekvaatselt ise jälgima.

Raviprotseduuri ajal seisab patsient lahti riietatult spetsiaalses kabiinis, mis sisaldab fluorestseeruva valgusega torusid. Silmad peavad olema kaitstud prillidega. Meestel on kaetud genitaalid.

valgusravi kabinet

Ravi teostatakse tavaliselt 3x/näd, Igal korral, sõltuvalt nahareaktsioonist, doosi veidi tõstetakse. Protseduuride ja ravi pikkus on igale patsiendile individuaalne, lähtudes tema nahatüübist, haiguse eripärast ja haiguse alluvusest ravile.

UVB ravi

UVB ravi on lubatud igas vanuses inimestele ning ka raseduse ja rinnaga toitmise ajal.

Protseduuri alustatakse olenevalt piirkonnast 10 kuni 30 sekundist, järgnevatel kordadel järk-järgult pikendades maksimaalselt kuni 15 minutini. Doosi ei tõsteta iga kord, vaid hoitakse mõned korrad ning alles siis tõstetakse ühe minuti kaupa.

Laiaspektriline UVB (280-320 nm) on olnud aastaid juhtiv ravimeetod fototeraapias. Nüüd on see järk-järgult asendumas kitsa spektriga UVB-ga (311 nm), mis on osutunud efektiivsemaks ja ohutumaks.

Nii nagu loodusliku päikese puhul, on laiaspektrilise UVB ravi peamiseks kõrvalmõjuks päevitumine, sarvkesta paksenemine ja naha punetus. Seetõttu on soovitav määratud ravidoosidest kinni pidada. Üledoos võib tekkida sekunditega.
Üledoosi ehk punetuse või (päikese)põletuse korral on tegemist naha pealmise kihi reaktsiooniga, mis ei kujuta endast väga tõsist probleemi ja möödub paari päeva jooksul.

Pikemas perspektiivis, dooside kumuleerumisel, täheldatakse tõusnud fotokahjustuse ja nahavähi riski. Kiireneb naha vananemine. Rohkem on ohustatud heleda nahaga või eelneva päiksekahjustusega inimesed. Tavaliselt ei ole probleemiks 2-3-kuuline ravi. Pikaajalisel säilitusravil olevad patsiendid peaksid laskma spetsialistil nahka kontrollida iga 6 kuu järel.

Kitsaspektriline UVB ravi (310-312 nm) on suhteliselt hiljuti kasutusele võetud. Võrreldes laiaspektrilise UVB-ga on see spetsiifilisem, võimaldab pikemat haigusevaba perioodi ja tekitab vähem põletusi. Peale psoriaasi on meetodit edukalt kasutatud ka vitiliigo, atoopilise dermatiidi ja valgustundlike nahaseisundite (eriti polümorfse valguslööbe ehk päikseallergia) korral.

Pikaaegses perspektiivis, arvestades eelkõige nahavähki tekitavat potentsiaali, peetakse kitsaspektrilist UVB-d ohutumaks, kuna suurema kliinilise efektiivsuse tõttu on vajalik teha vähem protseduure kui laiaspektrilise UVB-ga.

PUVA ravi

PUVA – põhineb suukaudse fotosensibiliseeriva ravimi psoraleeni (methoxsalen) manustamisel ja sellele 2 tunni pärast järgneval naha eksponeerimisel UVA kiirgusele (lainepikkus 320-400 nm).
PUVA osatähtsus on piiratum, kuna pikemas perspektiivis on rohkem suurenenud nahavähi risk.

Meetodit kasutatakse tavaliselt raskekujuliste nahaseisundite puhul, mis ei allu teistele valgusravi meetoditele.

Eestis PUVA ei tehta.

UVB valgusravi tuleks kasutada nii tihti kui vajalik ja nii harva kui võimalik. PUVA valgusravi on soovitatav mitte rohkem kui 200 protseduuri inimese eluea kohta. UVB puhul sellist piiri pole. Tuleks vaid meeles pidada, et inimese nahk talletab kogu eluea jooksul saadud UV-kiirguse.

Psoriaas

UVB on efektiivne enamikele psoriaasi patsientidele. See ei pruugi sobida väga heleda nahaga inimestele ja neile, kelle haigus ägeneb suvel päikese toimel.

Suuremal osal patsientidel tekib märgatav paranemine või lööve laheneb peale 12-24 seanssi. Üldiselt on kollete taandumiseks vajalik 20-30 raviseanssi (üle 90% kollete vähenemine). Uuringute järgi saadakse selline tulemus vähemalt ¾ patsientidel. Lööbe kadumise järgselt alustatakse säilitusravi väiksema doosiga. Ravi sagedust vähendatakse järk-järgult mitme kuu jooksul enne ravi täielikku lõpetamist. Psoriaasi ägenemisel võib olla vajalik uue UVB kuuri alustamine.

Atoopiline nahapõletik

Valgusravi kasutatakse ulatusliku või visa atoopilise dermatiidi raske korral. Raviks sobivad edukalt nii laia kui kitsa spektriga UVB, neist eelistatuim on viimane. Uuringud on näidanud märkimisväärset paranemist 75 või rohkemal % patsientidel.
Doseerimine ja protseduuride sagedus on sarnased psoriaasile, kuid kuuri kestvus võib osutuda pikemaks. Säilitusravi tuleb samuti jätkata pikema aja jooksul ja järk-järgult ära jätta.

Vitiliigo (valgete laikude haigus)

PUVA on baasravi patsientidele, kes ei allu paiksetele hormoonidele. Paremini reageerivad ravile tumedama nahaga patsiendid või need, kellel haigus esineb näos. Tulemused on kehvemad tavaliselt kätel. Teistes piirkondades võib loota enam kui 50% pigmendi taasteket. Ravi lõpetatakse, kui on täitunud 150 raviseanssi või kui tulemused enam ei parane või kui pigment on täielikult taastunud.

Hiljuti on leitud, et kitsa spektriga UVB on sama efektiivne kui PUVA.

Polümorfne valguslööve

Polümorfne valguslööve on tavaline valgustundlikkusel põhinev nahahäire. Kuue nädalane PUVA kuur kevadel või varasuvel annab tavaliselt patsiendile hea kaitse kogu ülejäänud suveks. Efektiivseks peetakse ka kitsa spektriga UVB-d. Vajadusel tehakse uued ravikuurid järgnevatel aastatel.

Üldised juhised patsientidele

Käige regulaarselt raviseanssidel
Vajadusel rääkige personalile oma terviseprobleemidest, sealhulgas nägemishäiretest või eelnevalt esinenud nahavähist või muudest päiksekahjustustest
Andke teada, kui tarvitate mingeid ravimeid. Mõned neist võivad teid muuta vastuvõtlikumaks põletusele
Vältige loomulikku päikest ravikuuri ajal
Kandke laia spektriga päiksekaitsevahendit näole ja kätele enne UVB raviseanssi
Meestel tuleb katta genitaalid UVB-le eksponeerimise ajal

Vaata lisaks:

Psoriaasikeskus

Teenused
Psoriaasikeskus
 
Tooted