Avalehele
 

Küüneseene diagnoosimine

Enne ravi, mis on sageli üsna kallis, on oluline panna õige diagnoos. Seeninfektsiooni kinnitavad seenepreparaat, seenekülv või harvem koeuuring (histoloogia).

Mikroskoopiline preparaat

Preparaat võimaldab selgitada, kas tegemist on seeninfektsiooniga, kuid mitte määrata tekitaja liiki. Mikroskoobi all võib näha kas seeneniite või seenespoore. Negatiivne tulemus ei välista infektsiooni, kuna seene-elemente on mõnikord raske sedastada.

Külv

Külvi abil saab välja kasvatada konkreetseid seene liike, mis on vajalik sobiva seenevastase ravimi väljakirjutamiseks.

Enne proovi võtmist tuleb küüs puhastada alkohoolse lahusega, mis võimaldab eemaldada seente kasvu häirivad bakterid. Materjali võetakse kahjustunud, murenevast küüneosast ja kraabitakse küüne alt, samuti aga värvi muutnud küüne pealt ja vahetult ümbritsevalt nahalt.Adekvaatse tulemuse saamiseks tuleb seenevastased ravimid 2-4 nädalat enne proovi võtmist ära jätta.

Seene väljakasvamine võib võtta aega mõned nädalad. Valdavalt kasvavad külvis dermatofüüdid. Arvatakse, et hallitus –ja pärmseente kasv võib olla tingitud sagedamini nende ohutust kolonisatsioonist kui infektsioonist.

Umbes 30% külvidest on vale-negatiivsed, mille põhjustajaks võivad olla erinevad faktorid. Negatiivset külvi tuleb korrata, kui preparaat on osutunud positiivseks.

Negatiivse külvi põhjused:

probleemi põhjuseks ei ole seeninfektsioon
proov ei olnud võetud korrektselt või materjali võib olla vähe
enne ravi on kasutatud seenevastast ravi
seened võivad olla surnud proovi võtmise või külvi tegemise protsessis.
seente kasvu võivad maha suruda bakterid
laboripoolsed vead
seen kasvab väga aeglaselt

Vaata lisaks:

Seeninfektsioonid
Küüneseen