Avalehele
 

Kehaseen

Kehaseen on dermatofüütsetest seentest põhjustatud infektsioon kehatüvel, näol, ala –või ülajäsemetel. Infektsioon saab sageli alguse labajalgadelt (jalaseen) või küüntelt (küüneseen).

Kehaseene kõige tavalisemaks tekitajaks üle maailma on inimese kaudu leviv Trichophyton.rubrum, kuid seda võivad põhjustada ka Trichophyton mentagrophytes, Trichophyton tonsurans ja Microsporum canis. Viimane saadakse (kodu)loomadelt. Nakatumisallikateks võivad olla ka maapind ja tarbeesemed.

Tõenäosemalt nakatuvad puberteediealised lapsed. Samuti loomadelt saadud infektsioon on tavalisem lastel kui täiskasvanutel.

Haiguspilt

Inimeselt inimesele levivad seened tekitavad vähem põletikunähte, samas kui loomadelt või mullast saadud nakkusega kaasuvad tavaliselt tugevad põletiku tunnused.

kehaseen

Vaata fotot

Vaata fotot

Iseloomulikud on ümarad või ovaalsed kolded, mille serv on harilikult intensiivsemalt punetav ning seal võib esineda ka villikesi või ketendust. Tüüpiliselt laigu keskosa näeb suhteliselt normaalne välja. Ilma korraliku ravita võivad kolded kolded kasvada suuremaks ja laatuda. Umbes pooltel patsientidel kaasub sügelus.

Diagnoosimine

Kehaseene diagnoosi kinnitavad mikroskoopiline preparaat ja külv nahakraapest.

Kehaseent tuleb eristada järgnevatest seisunditest:

Mädapõletik
Psoriaas
Diskoidne ekseem
Lihtne lihhen
Roosa kliiketendutõbi

Ravi

Piirdunud, väikese ulatusega haigusjuhtude korral piisab paiksetest ravimitest, mida kasutatakse 1-2 x/p vähemalt 2 nädalat. Neid tuleb kanda ka 2 cm ulatuses kolde piiridest väljapoole jäävale nahale.

Süsteemne ravi on näidustatud järgnevatel juhtudel:

ulatuslik lööve
nõrgenenud immuunsüsteem
paikne ravi ei ole aidanud

Vaata lisaks:

Seeninfektsioonid
seeninfektsioonide ravi