Avalehele
 

Telogen effluvium

Sünonüümid: juuste krooniline puhkefaas

Normaalselt kaotab inimene 50-100 puhkefaasis juuksekarva päevas. See arv võib olla mõnevõrra suurem sügisel ja talvel.

Telogen effluvium on nimetus ajutisele suurenenud juuste väljalangemisele ühtlaselt üle kogu pea, mis järgneb teatud tüüpi organismi üldstressile. Selle tulemusena satuvad korraga paljud juuksekarvad enneaegselt puhkefaasi (~ 30%) ja langevad välja. Kaotatud juuste arv on tavaliselt 150-300/p.

Võimalikud juustekao põhjused

Probleemi võivad tekitada mitmed erinevad faktorid, mis tavaliselt eelnevad 2-4, kuid ka kuni 9 kuud varem. Mõnikord võib põhjus jääda leidmata, kuid võimalikud põhjused on järgmised:

rasedus ja sünnitus (üks sagedasemaid põhjuseid)
palavikuga kulgev äge haigus
raske krooniline haigus
raske psühholoogiline stress
rasedusvastaste pillide ärajätmine
kiirdieet ja alatoitumus (valgupuudus)
operatsioon või trauma
kilpnäärme üle –või alatalitlus
kehvveresus (aneemia)
rauapuudus (sagedamini tingitud kroonilisest genitaalveritsusest). Aitama peaks mitmete kuude jooksul rauatablettide sissevõtmine
ravimid (sagedamini põletiku –ja trombivastased ravimid, antidepressandid, tsütotoksilised ravimid, südame-veresoonkonna ravimid, endokrinoloogilised preparaadid, vitamiin A, karbamazepiin)
vaktsineerimised
raskemetallid (selenium, arseen ja tallium)
mõnikord võib probleem tekida meestüüpi juustekao foonil või sellega üheaegselt.

Kulg ja tunnused

Probleem algab sageli suhteliselt ägedalt, kuid mõnikord võib ette tulla ka kroonilist, vaiksema alguse ja pikema kestusega vormi. Tavaliselt langeb juukseid välja hajusalt, üle kogu pea.
Juuste suurem väljalangemine võib kesta mitu kuud ning halvemal juhul isegi kuni aasta ja rohkem. Ägeda iseloomuga protsess peatub tavaliselt spontaalselt 6 kuu jooksul.

telogen effluvium

Küüntel võivad kaasuda ristikujulised vaod, mille teke langeb kokku juuste kadu põhjustanud stress-seisundiga. Selle aja arvutamisel tuleb teada, et sõrmeküüned kasvavad välja keskmiselt 5 kuuga.

Uuringud

Nn.juuste “sakutamise” test – juuste õrnal tõmbamisel on seisundi aktiivses faasis võimalik eemaldada vähemalt 4 karva. Juhul, kui üle 25% eraldatud karvadest on puhkefaasis, on diagnoos leidnud kinnitust. Telogeenkarvu iseloomustavad valge sibulaosa ja sültja karvakapsli puudumine.
Nahatüki võtmine peanahalt kinnitab diagnoosi, kuid see on harva vajalik.

Vereuuringud

Vereuuringud on vajalikud, kui juustekao põhjus jääb ebaselgeks või vajab täiendavaid analüüse. Vajadusel määratakse:

üldine verepilt
raud, biotiin, vitamin B12, tsink ja foolhape seerumis
rauapuuduse diagnoosimiseks on sageli vaja määrata veel ferritiin (mõnikord võib olla normaalne), üldine rauasidumisvõime (TIBC) ja transferriini küllastatus
kilpnäärme alatalitluse kahtluse korral kilpnääret stimuleeriv hormoon TSH
uuringud muudele võimalikele haiguslikele põhjustele

Millest tuleb ajutist juuste väljalangemist eristada

süüfilis

Ravi

Telogen effluvium on isekorrigeeruv protsess. Seda ei mõjusta oluliselt ükski ravim. Oluline on alloleva haigusliku põhjuse ravi.

Soovitatav on vältida juuste liiga tugevat harjamist ja peamassaaži. Tähtis on korralik toidumenüü, mis sisaldaks küllaldaselt valku, puu –ja juurvilju. Vajadusel tuleb lisada raud, vitamin B12 ja foolhape, mille puudus võib aeglustada juuste kasvu.

Soovi korral võib paikselt kasutada minoksidiili (Regaine), kuid otsest tõestatud efekti telogen effluviumi korral ei ole leitud.

Vaata lisaks:

Juuste kadu
Meestüüpi juuste kadu

Tooted