Avalehele
 

Isotretinoiin (Roaccutane)

Toimed
Ravi näidustused
Doseerimine, ravi kestvus
Koostoimed
Kõrvaltoimed
Vastunäidustused
Isotretinoiin ja rasedus
Jälgimine ravi ajal
Ravi efektiivsus

Isotretinoiin (13-cis retinoehape) on väga efektiivne retinoidide hulka kuuluv akne retseptiravim. Ta on ainuke preparaat, mis mõjustab kõiki akne kujunemises osalevaid faktoreid. Kuna tegemist on eeskätt raske akne jaoks kasutatava ravimiga, siis on äärmiselt oluline regulaarne dermatoloogi järelvalve ja ravimi õige tarvitamine.

Toimed:

vähendab oluliselt rasu tootmist ja rasunäärmete suurust
aitab eemaldada komedoone ja väldib uute teket
pärsib bakterite kasvu
põletikuvastane toime

Ravi näidustused:

tsüstiline akne (Acne conglobata) ja acne fulminans
Raskekujuline põletikuline acne vulgaris
Mõõdukas akne, mis ei ole allunud paiksetele ravimitele, suukaudsetele antibiootikumidele või naistel, hormonaalsele ravile. Akne on paranenud alla 50% peale 6-kuulist ravi.
Akne, mis tekib kiirelt uuesti peale tavapärast ravi või selle ajal
Akne, mis on püsinud aastaid või tekib üle 25 a.inimesel
Psühholoogilise stressiga kaasuv akne

Isotretinoiin kasutatakse teatud juhtudel muude seisundite korral:

Rosaatsea
Rasunäärmete suurenemine
Suurenenud rasueritus
Mädane higinäärmete põletik
Habeme pseudofollikuliit
Peanaha follikuliit, nekrootiline akne
Acne keloidalis nuchae
Gram negatiivne follikuliit
Pitürospoorumi follikuliit
Folliculitis decalvans
Diskoidne erütematoosne lupus

Doseerimine, ravi kestvus

Doosi määramine sõltub mitmetest erinevatest faktoritest (kehakaal, ravitav kehapiirkond jt.). Tavaliselt akne korral lähtutakse ravikuuri kogudoosist, mis on 120 mg/kg kohta. Enamus patsientide ravi kestab 4-8 kuud, mõnedel ka pikemalt. Keskmised päevased doosid on tavaliselt 0,5-1 mg/kg kohta. Kõrvaltoimete tõttu on mõistlik alustada madalama doosiga (0,5 mg/kg) ja järk-järgult, vastavalt taluvusele ja vajadusele annust tõsta. Ravimit võetakse harilikult ühekordselt päevas peale sööki. Kui üks annus jääb vahele, ei tohi järgmist annust kahekordistada.

Ravimi koostoimed

Isotretinoiini ei võeta koos järgnevate suukaudsete preparaatidega:

A-vitamiin (võivad olla tugevad kõrvaltoimed). Lubatud on beeta-karoteen (provitamiin A)
Tetratsükliinid (sh.doksütsükliin, minotsükliin), mis võivad suurendada peavalude ja nägemishäirete riski

Kõrvaltoimed

Kõrvaltoimed tekivad kõikidel patsientidel ja on eelkõige seotud ravimi doosi suurusega. Need kaovad mõnede päevade kuni kuu jooksul peale ravimi ärajätmist. Tasub teada, et akne võib esialgu ägeneda, mis tavaliselt taandub paari nädalaga.

Peamise kõrvaltoimed on seotud naha ja limaskestadega ja piirduvad sagedamini naha kuivustundega:

Huulte kuivamine ja lõhenemine, mida leevendab rasvane balsam või vaseliin. Päevaks soovitatakse päiksekaitse vahendit sisaldavat toodet
Nahakuivus. Kasutada sageli niisutavat kreemi, eriti peale vanni või dušši
Kuivustunne ninasõõrmetes, ninaverejooksud disponeeritud isikutel, rohkem talvisel ajal. Kasutada samuti vaseliini ja mitte eemaldada kuivi koorikuid. Verejooksu korral kallutada pea ettepoole ja pigistada nina kokku. Veritsus lõpeb tavaliselt mõne minutiga. Verejookse võib aidata vältida paikne antibiootikum.
Silmade kuivus ja punetus. Abiks on niisutavaid silmatilgad. Kui olukord ei parane, pöörduda arsti poole, kuna esineb konjuktiviidi ja/või keratiidi tekke oht. Mitte alustada kontaktläätsede kandmist isotretinoiinravi ajal. Mõnikord võivad patsiendid kaevata ka silmade vesisust
Kuivus genitaalide limaskestadel. Seksuaalvahekord võib muutuda ebamugavaks ja soolte liikumisel võib pärakust tulla verd. Kasutada niisutavat geeli.
Naha haprus. Vigastused tekivad kergemini ja paranevad aeglasemalt. Karvade eemaldamisel eelistada raseerimist vahatamisele
Näo punetus. See on enam märgatav heledanahalistel
Päikesepõletus tekib kergemini, eeskätt heledanahalistel. Oluline on korralik päikesekaitse.
Ekseemi ägenemine disponeeritud isikutel. Võib osutuda vajalikuks mõnepäevane ravi paiksete steroididega ja pidev niisutavate kreemide kasutamine
Naha mädapõletik (kollakate koorikutega laigud, tavaliselt huulte ja ninasõõrmete umber või akne kolletel), mis tekib tavaliselt sekundaarselt. Vajalik on paikne ja/või suukaudne antibiootikumravi.
Püogeenne granuloom (punakad vesised kühmud), mis võivad tekida akne kollete ümber või ka mujale. Vajalik on pöörduda raviks dermatoloogi poole.
Küünevalli põletik ühel või mitmel sõrmel. See on tavalisem sissekasvanud küünte puhul, mida näritakse või traumeeritakse. Seisund võib halvasti ravile alluda.
Juuste hõrenemine on harv. Normaalne kasv taastub peale ravi lõpetamist. Peanaha kestenduse korral võib kasutada kõõmavastaseid šampoone.
Küünte muutused. Küüned võivad muutuda hapraks ja kasvada aeglasemalt.
Suurenenud higistamine on ebatavaline

Teised kõrvaltoimed:

Peavalu - tavaliselt kergekujuline, aitab paratsetamool või aspiriin. Tugev am valu koos hägustunud nägemisega on harv, kuid tõsine seisund, mil tuleb kohe kontakteeruda arstiga.
Lihaste ja liigeste valud, eriti peale füüsilist pingutust. Sümptomid alluvad mittesteroidsetele põletikuvastastele ravimitele, nagu ibuprofeen. Pikaajaline ravi võib püsivalt kahjustada luusid.
Väsimus on tavaline. Aitab korralik öine uni.
Meeleolu muutused. Depressioon on harv. Konsulteerida arstiga. Abi võib olla antidepressantidest.
Nägemishäired: nägemisteravuse langus hämaras ja aeglane kohanemine pimedusega. Mitte juhtida mootorsõidukit pimedas. Vajalik on kas doosi langetamine või konsulteerimine silmaarstiga. Harva on täheldatud kae teket.
Hüpertriglütserideemia (kõrge vere rasvasisaldus). Vere rasvasid kontrollitakse ravi ajal regulaarselt. Oluline on olla madalarasvalisel dieedil ja vältida karbohüdraate (suhkur, magusad joogid jt). Kui vere rasvad tõusevad oluliselt, on oht kõhunäärme põletiku tekkeks. Võib olla vajalik doosi langetamine või ka ravi lõpetamine
Kõhulahtisus või veritsus soolest – tekib harva, eelistatult jämesoole põletiku korral
Menstruatsioonihäired. Menstruatsioon võib mõnikord olla ebaregulaarne või vererohkem. See ei ole kahjulik.
Allergia isotretinoiinile on harv.
Harva võib tekida maksakahjustus ja palavikuline haigus. Harva on täheldatud ka kõrgete toonide kurtust, veresoonte põletikku ja nõgestõbe.

Isotretinoiin ja alkohol

Ravi ajal tarbida vaid minimaalselt alkoholi, kuna alkohol mõjustab maksa

Isotretinoiin ja depression

Isotretinoiini on seostatud depressiooni ja suitsiidiga. Kliinilised katsed ei ole siiski näidanud nende vahelist põhjuslikku seost.

Isotretinoiin ja veredoonorlus

Ravi ajal ja 1 kuu peale ravi lõppemist ei tohi patsiendid olla veredoonoriteks!

Isotretinoiinravi vastunäidustused

Isotretinoiini ei tohi võtta raseduse ega rinnaga toitmise ajal.

Isotretinoiinravi on vastunäidustatud või soovitatav läbi viia madalamate annustega järgnevate seisundite puhul:

raske maksa –või neeruhaigus
kõrge vere rasvasisaldus
suhkruhaigus
depressioon

Isotretinoiin ja rasedus

Isotretinoiini ei tohi võtta raseduse ajal ning rasestumist peab vältima kuni 30 päeva peale ravi lõpetamist. Põhjuseks on väga kõrge loote väärarengute risk., eriti raseduse esimesel poolel. On teada ligi 300 naist, kes isotretinoiinravi ajal rasestusid ja nende paljudel sündinud lastel olid väärarengud. Seksuaalselt aktiivsetel inimestel on soovitatav topeltkaitse raseduse eest.
Isotretinoiin ei mõjuta meeste või naiste fertiilsust või sugurakkude kvaliteeti.

Patsiendi jägimine ravi ajal

Vereteste tehakse enne ravi alustamist ja keskmiselt 1 kord kuus ravi ajal. Enne ravi peaksid naispatsiendid tegema ka rasedustesti, et välistada rasedus. Veres kontrollitakse kolesterooli, triglütseriide, maksafunktsiooni näitajaid (AST, ALT, bilirubiin), vererakke (punalibled, valgelibled, trombotsüüdid).

Ravi efektiivsus

Isotretinoiin on õige kasutamise korral väga efektiivne enamus patsientidel. Uuringud on näidanud, et kui isotretinoiini võeti 20 nädala jooksul, siis 80% patsientidel akne taandus täielikult ja enamus juhtudel püsivalt. Sageli noortel androgeenide liiaga naistel võib ravitoime tulla juba 1 kuuga. Siiski, ravimi ärajätmine enne kuuri lõppu võib tihti põhjustada haiguse ägenemist mõne kuu jooksul. Isotretinoiin näib vähendavat ka armistumise võimalust.

Mõned patsiendid alluvad ravile halvemini. Arvatakse, et lisaks teadmata faktoritele võivad selle põhjuseks olla suured komedoonid, sõlmed, sekundaarne mädapõletik (tekitajaks Staphylococcus aureus). Raviefektiivsuse tõstmiseks võiks avada komedoonid diatermokoagulatsiooni abil, pikendada isotretinoiinravi kestvust või lisada juurde suukaudne antibakteriaalne ravi.

Kahjuks teatud osal patsientidel tekib akne uuesti mõned kuud kuni mõned aastad peale ravi lõpetamist, mistõttu vajatakse veel ühte või mitut ravikuuri kestva remissiooni saavutamiseks. Uut kuuri võib alustada 8 nädalat pärast esimese kuuri lõppemist. Väike hulk patsiente vajab pikaajalist madala doosiga (20 mg x 2/näd) ravi või keskmise doosiga pulssravi (1 nädal kuus vähemalt 6 kuu jooksul). Pikaajalise ravi näidustusteks võivad olla:

püsiv akne
tugev rasuvoolus
rosaatsea
peanaha follikuliit

Vaata lisaks:

Akne ravi