Avalehele
 

Habemeseen

Habemeseen on dermatofüütseentest põhjustatud infektsioon habeme ja vuntside piirkonnas täiskasvanud meestel. Seda esineb tänapäeval suhteliselt harva, rohkem soojas ja niiskes keskkonnas ning maapiirkondades.

Haiguse põhjustajaks on sagedamini loomadelt (kariloomadelt, hobustelt, kassidelt, koertelt) saadud Trichophytoni seeneliigid. Mõnikord võib nakatajaks olla ka inimeselt saadud Trichophyton rubrum.

Haiguspilt

Habemeseen tekitab tavaliselt tugevat põletikku, punetust, mädaville ja koorikuid karvade piirkonnas. Karvu saab kergesti eemaldada. Huvitaval kombel ei ole protsess väga sügelev ega valulik. Haigus võib põhjustada iid-reaktsioone, eriti peale seenevastase ravi alustamist. Infektsiooni iseparanemise järgselt võivad sageli jääda armid ja karvadeta laigud.

habemeseen

Haiguse diagnoosimine

Diagnoosi kinnitab mikroskoopiline preparaat ja külv seentele haiguskoldest.

Ravi

Ravi on sarnane peaseene ravile. Kindlasti on vajalik suukaudne seenevastane ravi. Laialt kasutatakse griseofulviini, kuid häid tulemusi on saadud uuemate ravimitega, nagu terbinafiin ja itrakonazool. Tavaliselt lisatakse ka paikne ravi seenevastaste šampoonide, losjoonide või kreemidega. Raseerimist soovitatakse läbi viia koos soojade kompressidega, mis aitavad eemaldada koorikuid ja surnud kude.