Avalehele
 

Akne täiskavanud naistel

Akne täiskasvanud naistel on hormoonsõltuv, mis saab alguse või oluliselt halveneb täiskasvanueas. Sellest ei kasvata lihtsalt välja, nagu mõnikord arvatakse. Umbes 50% aknega naistel kaasub hormoonide tasakaalu häire, kuigi tavaliselt kergekujuline. Huvitav laiapõhjaline uuring (JAAD 2001;45:957-60) näitas, et peaaegu pooled naised (sagedamini 33 a.ja vanemad) kogevad akne ägenemist enne menstruatsiooni, kui hormoon progesterooni tase on tõusnud. Progesteroon põhjustab vedeliku peetust ja kudede turset (ilmselt on tuttav menstruatsioonieelne “tursumine”), mille tulemusena poorid surutakse kinni. See omakorda soodustab rasu kuhjumist folliiklite juhades ja vistrike teket. Androgeenid stimuleerivad rasunäärmetes rasu tootmist. See võib intensiivistuda, kui androgeene esineb suuremal hulgal, nahk on nende suhtes geneetiliselt ülitundlik või on östrogeenide tase liiga madal. Ka stress võib mõjustada androgeenide sünteesi.

Enamustel aknega naistel on androgeenide tase veres siiski normaalne, kuid tõusnud on naha tundlikkus neile hormoonidele. Kui lisaks esinevad veel liigne karvakasv (hirsutism), meestüüpi juustekadu (androgeenne alopeetsia), menstruatsioonihäired, rasvumine, viljatus või suhkruhaigus, võib olla suurenenud ka androgeenide tootmine. Sellisel juhul on vajalikud põhjalikumad uuringud neerupealiste, munasarjade või hüpofüüsi häirete osas.

Akne täiskasvanute naistel avaldub sagedamini alumisel näopoolel, lõual ja lõualuu piiril, kus võivad esineda nii põletikulised kolded kui komedoonid. Kaasuda võib liigne rasuvoolus (seborröa).

Akne ravi täiskasvanud naistel

Esialgne ravi on kergema akne korral sarnane teiste akne vormide ravile: paiksed ja suukaudsed antibiootikumid, paikselt benzoüülperoksiid, retinoidid või aselaiinhape. Siiski sageli ei allu haigus standardsetele raviskeemidele. Efektiivseks on osutunud aga hormonaalne ravi, mis pärsib androgeenide sünteesi, vähendab rasu tootmist ja komedoonide moodustumist. Hormonaalse akne peamisteks ravimiteks on suukaudsed rasestumisvastased pillid (SRP) ja androgeenid, nagu tsüproteroonatsetaat ja spironolaktoon, mida võib kombineerida teiste paiksete ja suukaudsete vahenditega.

Enne ravi alustamist määratakse tavaliselt standardselt 2 hormooni - testosteroon ja DHEAS (dehüdroepiandrosteroonsulfaat). Oluline on, et patsient lõpetaks vähemalt 1 kuu enne teste suukaudsete rasestumisvastaste pillide (SRP) võtmise, kuna viimased võivad androgeenide taset maha suruda.

Hormonaalne ravi on oluline komponent akne ravis naistel, kellel võib, aga ei pruugi esineda kõrgenenud androgeenide tase veres. Nagu iga raviga, kaasuvad ka siin teatud risked. Olulised on regulaarsed rindade ja vaagna uuringud, eriti üle 40 aastastel ja suitsetavatel naistel, kuna on väheselt suurenenud risk teatud tüüpi vähkide tekkeks. Vajalik on dermatoloogi ja günekoloogi koostöö.

Vaata lisaks:

Rasune, probleemne nahk

Akne ja probleemse naha tooted