Avalehele
 

Akne ravi

Nahahoolduse ja ravi üldprintsiibid
Kerge akne ravi
Mõõduka akne ravi
Raske akne ravi
Füüsikalised akne ravimeetodid
Uued akne ravimeetodid
Akne säilitusravi

Akne ravi sõltub haiguse intensiivsusest ja kollete tüübist (komedoonid, põletikulised paapulid, tsüstid, segatüüpi elemendid). üldiselt ravitakse kerget aknet paiksete vahenditega, mõõduka ja raske akne korral lisatakse ka suukaudsed preparaadid. Tulleb teada, et akne on krooniline protsess ja selle ravi kestab kuid ning isegi aastaid. Enamus patsiente on juba iseseisvalt proovinud mõningaid käsimüügi –või kosmeetikavahendeid enne arsti juurde tulemist.

Ravi üldprintsiibid

Aknet saab efektiivselt ravida, kuigi ravile allumine võib mõnikord olla aeglane
Tavaliselt järgitakse ühte raviskeemi 6-8 nädalat, enne kui tehakse muudatusi. Varajasem ravi katkestamine on õigustatud juhul, kui tekib tugev nahaärritus
Akne ravitooteid tuleb panna kogu kahjustatud piirkonnale, mitte ainult üksikutele kolletele
Paiksed preparaadid põhjustavad sageli nahakuivust esimesel 2-4 nädalal, mis käib kaasas ravitoimega. Hiljem nahk tavaliselt harjub ja kõrvaltoimed kaovad või on minimaalsed.
Lõpetada toote kasutamine, kui tekib tugev punetus ja ketendus. Konsulteerida dermatoloogiga.

Nahahoolduse põhimõtted

Pesta nägu 2x/p pehmetoimelise puhastusvahendi või mõnda paikset ravivahendit sisaldava puhastusvahendiga ja loputada veega. Sagedasem pesemine võib liigselt nahka kuivatada ja intensiivistada rasueritust.
Vältida abrasiivseid ja teralisi puhastajaid, mis tekitavad nahal mikrovigastusi, soodustades nii sissepääsu bakteritele. Nad võivad ägestada ka komedoone ja põletikulisi koldeid
Ravi ajal, kui nahk on tundlikum, eelistada alkoholivaba toonikut. Alkohol suurendab nahakuivust ja –ärritust.
Kasutada nn.õlivaba, mitte-komedogeenset probleemsele nahale mõeldud niisutavat kreemi juhul, kui nahk tugevalt ketendab
Kasutada õlivabasid, mitte-komedogeenseid kosmeetika –ja meigivahendeid
Kodus olles eemaldada meigikreem. Lasta nahal hingata.
Võimalusel vältida niisket keskkonda, nagu sauna või ventileerimata ruumi
Mitte kratsida või pigistada koldeid. See võib soodustada põletiku ägenemist ja armistumist
Ei ole tõestatud seost akne ja toitumise vahel

Kerge akne ravi

Kerge akne võib olla komedonaalne (mitte-põletikuline), põletikuline või segatüüpi. Vastavalt kasutatakse kas komedolüütilisi või põletikuvastaseid vahendeid või kombineeritakse neid omavahel. Konkreetse ravimi valik sõltub patsiendi nahatüübist. Enamasti piisab vaid paiksetest preparaatidest, mille toime hakkab ilmnema umbes 4 nädalase kasutamise järgselt. Ravi alustatakse tavaliselt nõrgemate preparaatidega.

Paiksed komedolüütikumid

eemaldavad liigset rasu ja muudavad selle vähem kleepuvaks
väldivad pooride umbumist ja järgnevat komedoonide moodustumist
eemaldavad olemasolevaid rasukorke ja pindmisi lahtiseid rakukihte
aitavad normaliseerida rakkude paljunemist folliiklijuhades

Paiksete komedolüütiliste preparaatide hulka kuuluvad:

retinoidid - adapaleen (Differin 0,1% geel), tretinoiin (0,05% Retin-A kreem) - retseptiravimid
aselaiinhape (20% Skinoren kreem) - retseptiravim
benzoüülperoksiid (Aknefug-oxid mild 3%, 5%, 10% geel, Akne BP 5 emuls., Dercome Clear pesususp.) - käsimüügiravimid
salitsüülhape (2%) - käsimüügiravim

Paiksed põletikuvastased preparaadid:

atselaiinhape (põletikuvastane ja antibakteriaalne toime)
benzoüülperoksiid (antibakteriaalne toime)
paiksed antibiootikumid (AB) – klindamütsiin (Dalacin-T 1% lahus), erütromütsiin (Aknefug-EL lahus), tetratsükliin (Imex salv) – retseptiravimid
väävel (põletikuvastane, antibakteriaalne, kooriv)

Muud ravi toetavad preparaadid

Rasu imavad vahendid
Rasu imavad maskid
Kuivatavad vahendid/keratolüütikumid
Pigmentlaikude vastased vahendid

Paikse ravimi valik

Paiksed komedolüütikumid on akne ravi aluseks ja esmavaliku preparaatideks. Konkreetse toote valik sõltub patsiendi nahatüübist ja lööbe intensiivsusest, mistõttu on soovitav konsulteerida dermatoloogiga. Kerge akne puhul sobivad esmavalikuna mitmed benzoüülperoksiidi või salitsüülhapet sisaldavad käsimüügiravimid, mis võivad olla kreemide, geelide, puhastusvahendite või puhastuspadjakeste kujul. Neist BP on efektiivsem, pakkudes nii antibakteriaalset P.acnes`e vastast kui ka kerget komedolüütilist toimet. Samas võib ta olla nahale ärritavam. Alustada tuleks nõrgema kontsentratsiooniga tootega. Mitmed valmispreparaadid võivad olla kombineeritud (näit. BP + erütromütsiin)

Kui eelnimetatud käsimüügiravimeid on proovitud tulemusteta 2-3 kuud, jätkatakse tavaliselt retseptiravimitega - tretinoiini, adapaleeni või atselaiinhappega. Kerge segatüüpi akne allub üldiselt hästi antibakteriaalse ja komedolüütilise vahendi kombinatsioonile. Sagedamini kombineeritakse retinoidi benzoüülperoksiidi, atselaiinhappe või paikse antibiootikumiga.

Milline ravimvorm valida

Oluline on mõista ravimvormi osatähtsust toimeaine nahka viimisel. Geelidel ja vedelikel on kõrgem alkoholi sisaldus ja seega ka suurem kuivatav toime. Nad sobivad paremini väga rasusele nahale. Kreemid ja losjoonid on pehmemal alusel ja rohkem niisutavamad ning seega sobilikumad kuivemale nahatüübile. Puhastuspatju on mugavam reisile kaasa võtta. Sageli alustatakse ravi kreemiga ja hinnatakse reaktsiooni. Kui kreem pole piisavalt efektiivne, võib proovida vahetada geeli vastu. Kui kreem on liiga ärritav, võib esialgu kasutada losjooni.

Mõõduka akne ravi

Mõõdukat aknet ravitakse sarnaselt kergele aknele, kuid sageli on lisaks paiksetele vahenditele näidustatud suukaudsed ravimid:

antibiootikumid, nagu doksütsükliin, tetratsükliin, minotsükliin ja erütromütsiin
rasedusvastased pillid (SRP). Neid kasutatakse, kui haigus ei allu paiksele ravile ja/või suukaudsetele AB-le ja kui ei esine vastunäidustusi SRP-dele. Raviefekt võib tulla alles 3-4 kuu pärast
mõnesid patsiente aitavad süsteemsed põletikuvastased ravimid, nagu ibuprofen ja naprokseen.
Ravile resistentsel juhul on sobiv isotretinoiin
Nikotiinamiidi (750 mg), tsinkoksiidi (25 mg) ja foolhappe (500 mikrogrammi) kombinatsioon on heaks kiidetud akne (ja rosaatsea) ravis. Neist esimesel kahel on põletikuvastased omadused.

Raske akne ravi

Lisaks paiksele ravile on kindlasti vajalik suukaudne ravi ja pidev järelvalve dermatoloogi juures. Sagedamini kasutatakse isotretinoiini. See on näidustatud raske sõlmelise akne korral, mis ei allu süsteemsetele antibiootikumidele. Tavaline annus on 0,5-1 mg/kg päevas 4-5 kuu jooksul. Mõnikord on vajalikud ka teine ja kolmas kuur. Tavalisteks kõrvaltoimeteks on naha ja huulte kuivus. Mõnikord on vajalikud kõrges doosis antibiootikumid, suukaudsed rasedusvastased pillid, antiandrogeenid, kortikosteroidid, dapsoon.

Füüsikalised akne ravimeetodid

Päikesevalgus on põletikuvastane ja võib aidata lühiajaliselt. Samas põhjustab aga päike naha vananemist ja lõpuks võib tekida ka nahavähk.
Krüoteraapia (külmutusravi) võib olla abiks värskete sõlmede ravis
Koldesisesed kortikosteroidsüstid (triamsinoloon atsetoniid 2,5-10 mg/cc) vanemate põletikuliste tsüstide ja sõlmede ravis.
Komedoone saab pigistada või eemaldada diatermokoagulatsiooni teel
Mikrodermabrasioon võib aidata kerge akne korral

Uued akne ravimeetodid

Hiljutised akne uuringud viivad füüsikaliste ravimeetodite suunas, mis hävitavad kas Propionibacterium acnes`t või rasunääret. Teostamiseks kasutatakse valgusravi.

Valgusravi

P. acnes toodab porfüriine, mis on valgusravi märklauaks. Kõrge intensiivsusega sinine valgus (405-420 nm) on baktereid hävitava mõjuga. Uuringutes on leitud, et 8 raviseansi järgselt vähenes 83% kerge kuni mõõduka aknega patsiendil põletikuliste kollete arv 67%. Seega vaid väike hulk patsiente ei paranenud. Need tulemused võivad aidata seletada vastuolulist küsimust, miks akne paraneb suvel. Vaatamata headele tulemustele, on siiski veel mõned vastamata küsimused.

Laserid

Lasereid võib kasutada akne ravis valgusallikatena. Pulseeritud värvilaser (585 nm) näib olevat efektiivne ravimeetod põletikuliste akne kollete puhul. Uuringus leiti, et üksik raviseanss vähendas mõõdukalt põletikulisi koldeid kuni 12 nädalaks. 1450-nm dioodlaser lõhustab selektiivselt rasunäärmeid. Uuring näitas, et vaid neljale 20-min laserseansile järgnes akne kollete vähenemine seljal kuni 98% ja üle 6 kuu pikkune kolletevaba periood. Veel ei ole selge, kas see ravi on efektiivne ja hästi talutav ka näo akne korral.

Erütromütsiin ja tsink

See on oluline paikne ravikombinatsioon mitmetes Euroopa maades. Ta on tugeva antibakteriaalse ja antikomedonaalse toimega. Ravimit on uuritud 3-kuulises uuringus võrdlevalt 100 mg suukaudse minotsükliiniga. Leiti, et erütromütsiin ja tsink omasid tugevamat efekti põletikulise akne korral. Preparaat sisaldab 4% erütromütsiini ja 1,2% tsinkatsetaati.

Akne säilitusravi

Akne aktiivse ravi lõpetamisel tuleb jätkata säilitusraviga. Selle eesmärgiks on vältida uusi nähtavaid koldeid ja subkliiniliste mikrokomedoonide teket. Säilitusraviks sobivad benzoüülperoksiid, paiksed retinoidid ja aselaiinhape, mida kasutatakse tavaliselt kas igapäevaselt või ülepäeva. Oluline on leida sobiv, mitte nahka ärritav raviskeem.

Vaata lisaks:

Rasune, probleemne nahk

Tooted
Teenused
 
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet