Avalehele
 

Akne ja rasedusvastased pillid

Kõik suukaudsed rasedusvastased pillid (SRP) aitavad mõningal määral parandada androgeenidest mõjustatud nahaseisundeid, nagu akne, androgeenne alopeetsia (meestüüpi juuste hõrenemine), hirsutism (liigkarvasus). Siiski, esmavaliku vahenditeks on Diane-35, Femina-35 või Jeanine, mis on Eestis tunnustatud hormonaalse akne raviks.

Muud suukaudsed rasedusvastased pillid (SRP)

SRP-d sisaldavad erineval hulgal östrogeeni (etinüülöstradiooli) ja sünteetilise progesterooni derivaati – progestogeeni. Progestogeene on erinevaid vorme (desogestreel, norgestimaat, noretindroon, noretindroon atsetaat, levonorgestreel, norgestreel jt) ning nad sünteesitakse kas testosteroonist või progesteroonist.

Akne ravis on efektiivsemad eriti 3.põlvkonna madaladoosilised kombineeritud SRP-d, mis sisaldavad desogestreeli (Marvelon, Regulon, Mercilon, Novynette)

SRP-d avaldavad antiandrogeenset toimet järgnevate mehhanismide kaudu:

blokeerivad androgeenide jõudmist retseptoriteni
alandavad veres ringlevate androgeenide taset
takistavad androgeenide sünteesi

Milline SRP valida?

Milline SRP on siiski “parem kui teine” akne ja teiste androgeensõltuvate seisundite puhul? Mille järgi teha valik?

Selle selgitamiseks on vajalik lähemalt vaadelda SRP-des östrogeeni hulka ja progestogeeni tüüpi. Enamus naistel ei ole akne ägenemised siiski põhjustatud “valest SRP valikust” ja igaüks ei pruugi loobuda oma lemmikpillist.

SRP-de östrogeeni komponent

Kõikides SRP-des on östrogeeniks etinüülöstradiool (EE). Erinev on vaid EE hulk, mis võib varieeruda 20 mcgm/p kuni 50 mcgm/p ja mõnedes SRP-des teha seda kogu menstruaaltsükli vältel

Ötrogeeni hulga tõstmine suurendab suguhormoone siduva valgu (SHBG)taset, mis vähendab vaba testosterooni (peamine androgeen) kättesaadavust nahas. Seega, mida kõrgem on EE tase SRP-s (tüüpiliselt 30-35 mcmg), seda rohkem on temast kasu androgeensõltuvate seisundite ravis. Samas madalamad doosid põhjustavad vähem kõrvaltoimeid, nagu kaalutõus, rindade hellus, iiveldus.

SRP-de progestogeeni komponent

Progestogeen on sünteetilise progesterooni derivaat. Seda kasutatakse SRP-des, kuna looduslikku progesterooni on raske toota. Progestogeeni tüübist oleneb samuti SRP väärtus akne ja teiste eelnimetatud probleemide ravis. Mõned progestogeenid on vähem androgeensete omadustega kui teised.

Järgnevalt on välja toodud androgeensuse tasemed erinevatel progestogeenidel (tugevamast aknet tekitavast potentsiaalist nõrgemani):

Levonorgestreel > Noretindoon > Gestodeen > Desogestreel > Dienogest > Tsüproteroonatsetaat

SRP-de kõrvaltoimed vt. Tsüproteroonatsetaat/etinüülöstradiool

Akne ja probleemse naha tooted