Avalehele
 

Akne ja hormoonid

Akne teke on suures osas mõjustatud hormoonidest, peamiselt androgeenidest ehk meessuguhormoonidest, mis stimuleerivad rasu tootmist rasunäärmetes. Liigne rasu hulk folliiklite juhades on omakorda üks olulisemaid põhjuseid akne kujunemisel. Androgeene võib süüdistada ka mõnikord aknega kaasuvas meestüüpi juuste kaos (androgeenne alopeetsia) ning keha ja näo liigkarvasuses (hirsutism).

Naistel on naha harmoonia tagatud androgeenide ja östrogeenide tasakaalu kaudu. Umbes 50% aknega naistel kaasub hormoonide tasakaalu häire, kuigi tavaliselt kergekujuline. Sagedane on akne ägenemine enne menstruatsiooni. Normaalselt peaksid östrogeenid olema palju kõrgemas kontsentratsioonis, maskeerides androgeenide “meestüüpi” toimeid. Androgeenid võivad tugevama mõju saavutada juhul, kui neid esineb suuremal hulgal, nahk on nende suhtes geneetiliselt ülitundlik või on östrogeenide tase liiga madal. Enamus patsientidel on androgeenide tase veres siiski normaalne, kuid rasunäärmetes on suurenenud ensüüm 5-alfa-reduktaasi aktiivsus, mis tingib naha suurema tundlikkuse hormoonile.

Progesteroon põhjustab vedeliku peetust ja kudede turset. Ilmselt on kõigile naistele tuttav menstruatsioonieelne “tursumine”. Kui progesterooni tase tsükli teisel poolel tõuseb, surutakse poorid turse tõttu kokku. Poorides tekib rasu ja surnud rakkude peetus, mis soodustab folliiklijuhade purunemist ja vistrike moodustumist. Progesteroonil on nii androgeenide kui östrogeenide omadusi. Ideaalis progesteroon konkureerib androgeenidega, eriti kui östrogeenide tase ovulatsiooni ajal langeb, aidates vältida androgeenide toimet nahale.

Hormonaalse akne ravi eesmärgiks on androgeenide stimuleeriva mõju vältimine rasunäärmetele, rasuerituse vähendamine ja pooride väljanägemise parandamine.

Kõrgenenud androgeenide taset põhjustavad seisundid naistel

Rutiinselt hormoonide taset ei testita. Seda tehakse vaid juhtudel, kui esinevad muud hormoonide liiale (hüperandrogenism) viitavad tunnused, nagu meestüüpi juuste hõrenemine, hirsutism, kliitori suurenemine (virilisatsioon).

Kõrge meessuguhormoonide taseme põhjuseks võivad olla:

1.Munasarjade haigus

polütsüstiliste munasarjade sündroom: selle tulemuseks on hirsutism, viljatus ja/või ebaregulaarne menstruatsioon
hea –või pahaloomulised munasarja kasvajad

2.Neerupealiste haigus

neerupealiste ensüümi 21-hüdroksülaasi osaline defitsiit
hea –või pahaloomulised neerupealiste kasvajad

3.Hüpofüüsi (ajuripatsi) haigus

Cushingi sündroom, millega kaasuvad nn. kuunägu, kehatüve rasvumine, naha õhenemine, kergesti tekiv veritsus, venitusarmid (striiad), hirsutism ja väsimus.
akromegaalia (gigantism) liigsest kasvuhormooni tootmisest
kasvaja, mis toodab prolaktiini, mis omakorda põhjustab rinnapiima teket (galaktorröa)

4. Rasvumus – rohkem androgeene toodetakse keharasvas

Akne ja probleemse naha tooted