Avalehele
 

Akne imikutel

Vastsündinute akne on häire, mis tekib ~ 20%, eeskätt meessoost vastsündinutel esimesel 6 elunädalal. Seisund on tavaliselt kerge ja ise mööduv. Iseloomulikud on põletikulised ja mitte-põletikulised akne kolded. Lööve on tingitud peamiselt vastsündinute meessuguhormoonide (androgeenide) poolt stimuleeritud liigsest rasueritusest.

Imikute akne on tavaliselt rohkem väljendunud. Näol võib olla kerge akne lööve, mis haarab tavaliselt põski, kuid vahel ka otsmikku ja lõuga. Arvatakse, et haiguse põhjuseks on loote hormoonid, eelkõige neerupealistest pärinev androgeen (DHEAS), kuid liigselt on leitud ka testosterooni, luteiniseerivat hormooni (LH) ja folliikuleid stimuleerivat hormooni (FSH). Haigus on sagedasem poistel ning on üldjuhul kergekujuline. Enamus lastel laheneb see mõne kuuga. Uuringud ei ole tavaliselt vajalikud.

akne imikutel

Raviks kasutatakse harilikult paikseid vahendeid, nagu benzoüülperoksiidi või erütromütsiini. Mõnikord on vajalikud suukaudsed antibiootikumid (erütromütsiin) või isotretinoiin.

Imikute aknega patsientidel on kalduvus probleemse akne tekkeks puberteedieas.