Avalehele
 

Kombineeritud nahk

Kombineeritud nahk, nagu nimigi ütleb, on kombinatsioon kuivast ja rasusest nahatüübist. Näonahalt leiab nii rasusele kui ka kuivale või normaalsele nahatüübile vastavaid tunnuseid. Nahk põskedel, meelekohtadel ja huultel võib olla ekstreemselt kuiv ja kestendav, samas kui T-tsoonis võib esineda ummistunud ja väljaveninud nahapoore, üleliigset rasutoodangut ja põletikulisi vistrikke. T-tsoon algab laubalt, hõlmates ka nina, suuümbruse ja lõua piirkonna T-tähe kujuliselt.

T-tsoon ongi kõige suuremaks probleemiks kombineeritud nahatüübi puhul. Sealses näopiirkonnas on kõige rohkem rasunäärmeid, mis põhjustavad kiiresti läikima hakkavat nahka, ummistunud nahapoore ja vistrikke. Samas võivad probleeme valmistada ka kuiva nahaga põsed ja huuled, millega kaasub kiskuv ebamugavustunne ja nähtav kestendus.

Kuidas kindlaks teha kombineeritud nahka?

Kombineeritud nahk on kõige populaarsem nahatüüp, esinedes 70% naistest. Selle väljaselgitamine eeldab väga lihtsat testi. Pange õhuke salvrätik üle näo, kattes sellega nina, lauba ja lõua. Juhul, kui salvrätik jääb kergesti naha külge ja sellest paistab läbi õli jälgi, on tegemist rasuse näopiirkonnaga. Järgnevalt proovige sama põskedel Juhul, kui salvrätik ei kleepu nahale ega jäta õliseid jälgi, on see piirkond kuiv.

Kombineeritud naha hoolduspõhimõtted

Kui olete endal kindlaks teinud kombineeritud naha, on väga oluline õigete nahahooldustoodete valik. Õige nahahoolduse märksõna on tasakaal, mille saavutamisel tuleb arvestada kahe erineva nahatüübiga.

Üldised soovitused

Peske nägu hommikul ja õhtul seebi- ja alkoholivaba õrnatoimelise puhastajaga . Selleks sobivad hästi erinevad geelid, emulsioonid või vahud, mis ideaalis võiksid sisaldada ka mõnda rasu hulka vähendavat komponenti, nagu näiteks salitsüülhapet. Vältige kuivatavaid seepe ja väga rasvaseid puhastuspiimasid.
Tooniku ehk näovee kasutamine peale näo pesemist ei ole ilmtingimata vajalik, välja arvatud siis, kui tunnete, et T-tsoon on jäänud rasvaseks. Sellisel juhul eelistage alkoholivaba toonikut, mis jätab nahale alles õhukese värske rasuga kaitsekihi. Alkoholi või teiste tugevate toimeainetega toonikud kipuvad eemaldama kogu kaitsva rasukihi, mis muudab naha kuivaks ja/või ärritunuks.
Kui kasutate näo puhastamise järgselt ravi -või hooldustooteid, on mõistlikum toonikuid enne nende pealekandmist vältida. Toonikud teatavasti aitavad poore sulgeda, mis vähendab aktiivainete imendumist.
Ärge unustage korra nädalas koorida nahka pehmetoimelise kooriva vahendiga , olles näo kuivematel piirkondadel ettevaatlikum ja vältides tugevat hõõrumist.
Kasutage õlivaba päikesekaitsetoodet üle kogu näo, et vältida UV kiirguse kahjulikku mõju.
jooge piisavalt puhast vett, et hoida oma nahka ka sisemiselt niisutatuna.

Rasusele piirkonnale

Peale näo pesemist võite vajadusel kasutada rasusele nahale mõeldud värskendavat alkoholivaba toonikut, et reguleerida T-tsoonis rasutootmist.
Niisutavaks näokreemiks sobivad vajadusel kerged õlivabad geel-kreemid, mis niisutavad ja vähendavad naha läikimist.
Salitsüülhape ja bensoüülperoksiid (Akne BP5) on samuti väärtuslikud aktiivained võitlemaks T-tsooni liigse rasuerituse ja ummistustega.
Matistavad jumestuskreemid ja mineraalpuudrid aitavad imada päeva jooksul tekkinud rasu.
Igaõhtune näo puhastamine meigist ja päeva jooksul kogunenud mustusest on väga oluline, et vältida pooride ummistumist.
Vähemalt korra nädalas kasutage rasutootmist reguleerivat ja pooride ummistumist vähendavat savimaski . Kindlasti kandke mask ainult näo rasusematele osadele!
Ka juuksehooldus on rasuse naha puhul väga oluline. Rasuseid juukseid peske vähemalt ülepäeva rasutootmist reguleeriva või kõõmavastase šampooniga . Kui kõõm on kontrolli alla saadud, võite vähendada pesemist paarile korrale nädalas.

Kuivale piirkonnale

Väldi alkoholi sisaldavat toonikut. Soovi korral võite kasutada õrnatoimelist värskendavat näovett üle kogu näo, kuid võib valida ka erinevad näoveed: niisutava põskedele ja rasusele nahale mõeldud tooniku T-tsoonile.
Kasutage vajadusel õlivaba või kuivemale nahatüübile sobivat niisutavat kreemi , vältides kindlasti näo rasusemaid piirkondi.
Kasutage vähemalt korra nädalas niisutavat või toitvat maski .

Tasakaalu saavutamiseks

Tooteid, mis sisaldavad alfa-hüdroksühappeid (puuvilja- ehk AHA-happed) või retinooli, võib kanda kogu näole. Need aktiivained töötavad naha jaoks kui tasakaalustajad. AHA-happed on ideaalsed kiirendamaks surnud naharakkude eemaldamist ja värskema naha saavutamist. Kuna AHA-happed ja retinoolid muudavad naha vastuvõtlikumaks päikesekahjustustele, tuleb täiendavalt kasutada päikeseblokaatorit .

Millal pöörduda dermatoloogi poole

Õige nahahooldus aitab esile tuua nii rasusema kui kuivema piirkonna positiivsed küljed. Kui teil peaks vaatamata korralikule nahahooldusele tekima vistrikke ja umbunud poore või muid probleeme, mis ei allu puhastus -ja hooldusvahenditele või käsimüügiravimitele (Akne BP5) 2-3 kuu jooksul, siis on soovitav minna dermatoloogi konsultatsioonile.

Mida paljud inimesed ei tea, on fakt, et kombineeritud nahatüüp võib olla erinevate nahahaiguste esimeseks ilminguks. Mainitud haigused on seborroiline dermatiit, mille esimeseks tunnuseks on rasu ületootlikus näol ja peanahal. Paljudel patsientidel on lisaks probleeme peanaha ja kulmudega, kus ilmneb ärritus, sügelus ja kõõm . Selliste tunnuste ilmnemise puhul tuleb samuti minna dermatoloogi vastuvõtule.

Tooted