Avalehele
 

Kortsud

Kortsud on üks kardetavamaid ja ebameeldivamaid muutusi nahal. Kahjuks ei ole nende moodustumise ja naha vananemise mehhanism veel lõpuni arusaadav, kuid oluline osa on selles päiksekiirgusel ja fotokahjustusel .

kortsud

Kortsud on lühidalt öeldes põhjustatud kollageeni (naha strukturaalne valk) hulga ning naha paksuse ja pingsuse vähenemisest. Nagu iga materjal, allub ka kollageen kulumisele ning hakkab aja jooksul aeglaselt lagunema. Nahas asuvad rakud – fibroblastid – on võimelised küll vajadusel kollageeni juurde tootma, kuid kahjuks vanusega see võime väheneb. Tulemuseks on ebaregulaarsused ja augukesed kollageenvõrgustikus, mis lõpuks viivad kortsude tekkele.

Kortsude ilmnemine kiireneb vananemise kliinilises faasis (45a. Ja rohkem). 50-ndaks eluaastaks õnnestub vaid vähestel naistel kortsudest pääseda.

Eristatakse järgmisi kortsutüüpe:

1.Peened kortsukesed – nn. sigaretipaberi tüüpi kortsud, mis tingitud , mis tingitud marrasknaha (epidermise) ja sügavama pärisnaha ülemise osa õhenemisest. Epidermise ja dermise ühendusjoone lamenemine toob kaasa nn. sigaretipaberi fenomeni, kus epidermis nagu libiseks alumise dermise peal. See on sageli märgatavam alalaugudel. Sageli võib märgata risti-rästi joonekesi nahal. Peente kortsude tekkes on süüdi ka vee hulga vähenemine epidermises, mis omakorda on põhjustatud peamiselt päiksekahjustusest ja keskkonna toksiinidest.

2. Lihastööga seotud kortsud – nende põhjuseks on korduvad liigutused, mis tekitavad nahka (marrasknahka ja enamus pärisnaha osasse) “vao”.

3. “Akkordionikurru” kortsud – tingitud lõdvast liigsest nahast ja marrasknaha ning nahaaluse koe õhenemisest, samuti naha elastsuse kaost.

4.Voldid – tingitud naha ja allolevate lihaste allapoole kotistumisest raskusjõu mõjul. Soodustavateks teguriteks on nahaaluse rasv –ja luukoe ning naha kollageeni hulga vähenemine.
Näitena võib tuua üla –ja alalaugude, kulmude ja ninatipu allavajumise, lõualoti, kõrvanibude pikenemise, kaelajoone kadumise ja ülahuule õhenemise.

Üks olulisemaid eesmärke kortsude vältimisel ja vähendamisel on kollageeni lagunemise vähendamine ja tootmise suurendamine. See eesmärk on elluviidav, kuid protsessi tuleb läbi viia õigel viisil. Õnneks mitmeid faktoreid, mis kiirendavad kollageeni lagunemist, saab täielikult või osaliselt neutraliseerida. Selleks on päiksekiirgus, vabad radikalid, mõned vanusega seotud hormonaalsed muutused ja suitsetamine. Täpsemalt loe naha noorendamise artiklist.

Elo Kuum
dermatoloog

Vaata lisaks:

Fotokahjustus
Naha vananemine

Teenused
 
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet
 
 
 
Tooted