Avalehele
 

Huule herpes e. “ohatis”

Miks tekib huule herpesinfektsioon

Huule “ohatist” tekitab inimese herpesviiruse tüüp 1 (HSV1). Olemas on ka HSV2, kuid see kahjustab pigem suguelundite limaskesta, põhjustades genitaalherpest.
HSV on üks enim levinud viirushaigus inimestel, mille nakkusallikaks on samuti inimene. Viirusesse nakatumine toimub otsese kontakti kaudu läbi limaskestade või vigastatud naha (nt. suudlemisel).

Huule herpes

Kui inimene on juba kord nakatunud, jääb viirus tema organismi püsima kogu eluks. Viiruse osakesed säiluvad mitteaktiivselt närviganglionites. Aktiveerudes liigub viirus uuesti mööda närvikiude nahka, põhjustades uue lööbe e. retsidiivi tekke tavaliselt samas piirkonnas.
80% inimestel esineb asümptoomset viiruskandlust, s.t. inimene on küll viirusesse nakatunud, kuid tal puuduvad aktiivsed haigusnähud. Sagedaste ägenemiste puhul on haigus oluliselt elukvaliteeti häiriv, kuid langenud immuunsuse korral ka eluohtlik.
Viimase 20 aasta jooksul on täheldatud ülemaailmset herpesviirusinfektsioonide sagenemist.

Esmane nakatumine

Esmane nakatumine toimub tavaliselt lapseeas 6. elukuul-5 eluaastal. Haigestumine kulgeb enamasti ägedalt ja väljendub laialdase suu limaskesta ning igemete põletikuna. Kaasuda võib halb enesetunne, palavik, kaela lümfisõlmede suurenemine. Igemed tursuvad, limaskest muutub punetavaks, valulikuks, võib esineda veritsust. Keelele, suulakke, põse limaskestale tekivad gruppidena väiksed villikesed. Villide purunemisel jäävad väga valulikud katuga kaetud limaskesta kahjustused e. erosioonid. Valulikkusest on häiritud nii söömine kui joomine. Lõplik paranemine võtab aega 10-14 päeva.

Korduv haigestumine e. retsidiiv

Korduva haigestumise puhul on organismis mitteaktiivselt püsinud viirus aktiveerunud. Uued villid tekivad enam-vähem samas piirkonnas, HSV1 puhul huulepuna ja suu ümbruses. Villikeste tekkele eelneb mõne tunni vältel sügelus ja kipitustunne. Nüüd oleks kõige õigem aeg alustada ravi viirusvastaste kreemidega. Korduvad haigestumised on tavaliselt kergemad kui esmane, villiline lööve ei ole nii ulatuslik ja ei kaasu üldnähte (palavik, halb enesetunne). Väikesed villikesed paiknevad gruppidena, nende lõhkemisel jääb leemendav pind , mis hiljem kattub kollaka koorikuga. Paranemine toimub tavaliselt nädala jooksul.

Mis soodustavad herpesinfektsiooni avaldumist

Väga sageli on huuleherpese teke seotud külmetuse või muu viirusinfektsiooniga. Sellepärast nimetataksegi “ohatist” ka külmavillideks. Külmetushaigustega organismi enda immuunsus nõrgeneb ja herpesviirusel on kergem aktiveeruda . Sarnaselt on herpesviirust ägestavad faktorid ka stress, päikesekiirgus ja hormonaalsed muutused. Kontrollides ägestavaid faktoreid on võimalik retsidiive ära hoida. Kui on kindel seos “ohatise” ja intensiivse päikesekiirguse (või solaariumi) vahel, peaks ennetamiseks kasutama tugeva päikesekaitse faktoriga (SPF>15-20) huulepulka.

Kuidas huuleohatist ravitakse

Herpesinfektsiooni ravi sõltub haiguse raskusest, kestvusest, retsidiivide sagedusest.

Paiksed ravimid

Paikseid ravimeid on mõtet kasutada väga varajases haiguse staadiumis, kui tuntakse kipitust või sügelust või siis alles tekinud punetusele ja villikestele.
Apteekide käsimüügis on erinevate nimetustega atsükloviiri sisaldavaid viirusvastaseid kreeme ja geele. Varajases staadiumis (enne villide teket) võib kasutada ka tromantadiini sisaldavat geeli vähemalt 3x päevas. Ravimit ei sobi, kui ville on väga palju või on villid juba lõhkenud.
Villikeste kuivatamiseks sobivad ka tsinkloksuti ja tsinkpasta.
Laialdase suu limaskesta kahjustuse puhul võib paikselt kasutada 0,1% kloorheksidiini lahust, leiget kummeliteed suu loputamiseks ja valuvaigistavat geeli (Kamistad). Raskematel juhtudel on näidustatud süsteemne ravi.

Paiksete ravimite varajase ja õigeaegse kasutamisega on võimalik vähendada retsidiivide sagedust, kergendada haiguse kulgu ja lühendada kestvust. Haiguse hilisemas faasis pole paikne ravi enam näidlustatud, kuna võib tekida nahaärritus (punetus, sügelus).

Süsteemsed ravimid

Viirusvastaseid ravimeid (atsükloviir, valtsükloviir, famtsükloviir) kasutatakse raskemate haigusvormide, esmase nakatumise ja ka sagedaste retsidiivide raviks.
Süsteemse viirusvastase raviga tuleb alustada võimalikult varakult - esmase nakatumise puhul enne 72 t möödumist, retsidiivi korral isegi 24 t jooksul.

Esmase nakatumise ravi

Atsükloviiri 200 mg 5x päevas 5-10 päeva
Valatsükloviiri 500 mg 2x päevas 10 päeva
NB! Isegi varajane esmasinfektsiooni ravi ei eemalda viirust täielikult. Mitteaktiivselt jääb viirus organismi, võib uuest aktiveeruda ja põhjustada korduva haigestumise e. retsidiivi.

Korduvate haigestumiste e. retsidiivide ravi
Kõik retsidiivid ei vaja süsteemset ravi.
Atsükloviiri 200 mg 5x päevas 5 päeva
Valatsükloviiri 500 mg 2x päevas 5 päeva

Viiruse aktiveerumist takistav e.supressioonravi

Herpesviiruste supressioonravi teostatakse väga sagedaste retsidiivide (ägenemised >6 x aastas) puhul. Supressioonravi kasutatakse sagedamini genitaalherpese, harvem huuleherpese puhul. Raviga on võimalik vähendada viiruse asümptoomset (haigustunnusteta) eritumist 94% ja seega vältida oma lähedase inimeses nakatumist.
Atsükloviiri 800 mg päevas 3-6 kuud
Valatsükloviiri 500 mg päevas 3-6 kuud.

Autor:
Marge Tampere, dermato-veneroloog
SA Viljandi Haigla

Tooted