Avalehele
 

Ultraheli nahahooldus

Ultraheli on meile tuttav sünnieelse diagnostikavahendina. Seda kasutatakse ravimeetodina mitmete lihas-skeletiprobleemide ravis valude ja põletiku leevendamiseks. Protseduur on hästi aidanud ka peavalu ja migreeni korral ning omab head toimet haavade paranemisele (stimuleerib naha sidekoe rakkude aktiivsust ja parandab vereringet).

Alates 1980.-test aastatest on ultraheli aktiivselt kasutusele võetud kosmeetilises meditsiinis ja kirurgias. Hiljutised kliinilised uuringud viitavad, et ultraheli võib olulisel määral nahka noorendada (External ultrasound: New clinical applications; Aesthetic Surgery Journal, November 2000, David H. McDaniel, MD, Virginia Beach, VA). Uuteks suundadeks on ka venitusarmide vähendamine, armkoe pehmendamine, ultraheli kombineerimine rasvaimuga jm.

Ultraheli on sobiv kõikidele nahatüüpidele ja – toonidele ning õige kasutamise korral kõrvaltoimeteta ja ohutu. Koos nahahooldustoodetega võimaldab ultraheli aktiivainete oluliselt sügavamat imendumist ja seega ka suuremat efektiivsust.

Ultrahelihooldust pakutakse valdavalt ilusalongides ja erakliinikutes, kus protseduure teostab vastava väljaõppega spetsialist. Viimastel aastatel on populaarsust kogunud ka kodus kasutatavad aparaadid, mis võimaldavad iseseisvat, regulaarset ja efektiivset nahahooldust. Aparaadid on omadustelt analoogsed salongis kasutatavatega.

Kuidas ultraheli töötab?

Ultraheliaparaat genereerib inimese kõrvale tajumatuid kõrgsageduslikke laineid 20000Hz ehk umbes 1 million korda sekundis. Need on võimelised läbima ja stimuleerima nii kõiki nahakihte kui ka lihaseid ja nahaalust rasvkude, parandades verevarustust ning pinguldades nahka ja pehmeid kudesid. Nahahoolduses on kasutuses valdavalt 1-3 MHz sagedusega pideva või pulseeritud lainega ultraheliaparaadid.

Ultrahelil on 3 järgnevat põhitoimet:

1.Sügavsoendav – ultraheli toodetud soojus jõuab sügavamate kudedeni ning eriti kollageenini, stimuleerides kollageeni sünteesi ja naha pinguldumist. Paraneb verevarustus, kiireneb lümfivool ja toksiinide väljaviimine, lõdvestuvad lihased, väheneb põletik ja valu. Inimene ise tajub mõnusat, rahustavat tunnet.

2. Mikromasseeriv – kõrgsageduslikud vibratsioonid masseerivad õrnalt nahka ja nahaalust kude, samal ajal tootes ja juhtides sinna suurel hulgal hapnikuosakesi. Mikromassaaž aitab parandada naha tekstuuri ja elastsust ning lõhustada rasvkude ja tselluliiti.

3. Sügavpuhastav - ultraheli on ideaalne mehhaaniline puhastaja, eemaldades isegi väga väikeseid mustuse ja tolmu osakesi. Kõrgsageduslikud vibratsioonid jõuavad sügavale pooridesse ja karvanääpsudesse, eemaldades surnud rakke, sekreeti ja rasu.

Ultraheli toimed nahale

1. Suurendab oluliselt nahahooldustoodete imendumist ja efektiivsust.
Loomupäraselt piirab aktiivainete imendumist naha sarvkiht. Ultrahelilained suudavad ajutiselt sarvkihi rakkudevahelisi ruume laiendada ja aineid sügavamale juhtida. Mitmed teaduslikud uuringud on näidanud, et just 1 MHz sagedusega ultrahelilained on suutelised märkimisväärselt parandama aktiivsete toimeainete jõudmist naha sügavamatesse kihtidesse. Efektiivsust suurendavad koorivad protseduurid (mikrodermabrasioon, pindmine keemiline koorimine) enne ultraheli kasutamist.

2. Parandab naha tekstuuri ja jumet, pinguldab nahka, tasandab pindmiseid kortsukesi ja venitusarme.
Tänu sügavsoendavale toimele stimuleerib ultraheli kollageeni tootmist sügavamal nahas. Kollageen on looduslik material, mis annab nahale elastsuse ja nooruslikuma väljanägemise. Kollageeni tootmise suurenemise tulemusena muutub nahk pingsamaks, siledamaks, pindmised kortsukesed tasasemaks ning armid pehmemaks. Ultraheli stimuleerib ka naharakkude aktiivsust ja uuenemist/kvaliteedi paranemist ning aitab hoida vedelikke rakkude sees (parem niisutatus), mis on äärmiselt oluline nahatekstuuri parandamisel.

3. Ühtlustab nahatooni, vähendab pruune laigukesi
Ultrahelilained, eelkõige koos pleegitavate kreemidega, aitavad ühtlustada nahatooni ja parandada fotokahjustunud nahka. Ultraheli kontrollib pigment melaniini aktiivsust, aidates pigmendikogumikke purustada.
Uuringus, kus kasutati ultrahelilaineid koos nahka valgendava vit C ja niatsiinamiidi geeliga, vähenesid 4 näd pärast oluliselt liigpigmenteeritud laigud võrreldes ravi puudumise või valgendava geeli üksinda kasutamisega. Samuti soodustas ultraheli oluliselt geeli imendumist nahka (Ultrasound enhanced skin-lightening effect of vitamin C and niacinamide; Tomohiro Hakozaki, Hirotsugu Takiwaki, Kukizo Miyamoto, Yasuhiro Sato and Seiji Arase; Skin Research and Technology, Volume 12, Number 2, May 2006, pp. 105-113(9)).

4. Avab, puhastab ja ahendab umbunud poore
Ultraheli vibratsioonide toimel tulevad rasu ja surnud rakud kergesti pooridest välja; poorid avanevad ja puhastuvad ning taastavad endise suuruse. Samuti saavad nüüd paiksed akne jm. probleemse naha tooted imenduda tunduvalt sügavamale. Selline pooride sügavpuhastamine võimaldab ka vähendada/vältida edasist vistrike kujunemist.

5. Parandab armide väljanägemist
Ultraheli parandab ja pehmendab armkude ja kontraktuure. Arvatakse, et tänu sügavsoendavale toimele ultraheli vabastab, venitab ja remodelleerib kollageenkiude. Head efekti on saadud ka tihketes, verevalumitega piirkondades, mis võivad mõnikord tekida peale näo ringlõikust või rasvaimu. Raviprotseduuridele järgneb kodune venitamine ja massaaž koos spetsiaalkreemide kasutamisega.

6. Aitab vähendada tselluliiti.
Tänu mikromasseerivale ja sügavsoendavale toimele parandab ultraheli naha verevarustust, lümfidrenaaži, toksiinide väljaviimist ning stimuleerib ainevahetust ja kollageeni tootmist. Efekt on tugevam koos spetsiaalsete aktiivkreemide kasutamisega, mida ultraheli abil saab sügavamale viia.

Kellele ei sobi ultraheliprotseduurid?

Ultraheli ei sobi südamepuudulikkuse, kõrge vererõhu, elektriliste südamestimulaatorite ja epilepsia korral. Samuti ei sobi ultraheli rasedatele või siis peavad nad eelnevalt konsulteerima arstiga.

Elo Kuum
dermatoloog

Tooted
Teenused