Avalehele
 

Botuliintoksiini süstid (Botox, Dysport)

Botox on puhastatud lahjendatud botuliintoksiin A, mida toodab bakter Clostridium Botulinum. Toksiin põhjustab eluohtlikku haigust botulismi. Meditsiinis ja ilumaailmas kasutatakse toksiini toimet liighigistamise ravis ja miimiliste kortsude eemaldamiseks.

Botox

Kuidas botuliintoksiin toimib?

Toksiin põhjustab süstitud lihases halvatuse, blokeerides närviülekande miimilisele lihasele. Kui toksiini toime lakkab, taastub ka lihase funktsioon. Liighigistamisvastane toime saavutatakse nende närvikiudude blokeerimisega, mis kontrollivad higinäärmete tööd.

Millistel juhtudel botuliintoksiini kasutatakse?

Algselt kasutati botuliinum toksiini erinevate lihasspasmidega haiguste raviks (nt. kõverkaelsus, kõõrdsilmsus, silmalaugude spasm jt.) Selle käigus märgati patsientidel ravitud piirkonnas kortsude vähenemist, mis viis miimiliste kortsude ravini botuliintoksiiniga.

1. Miimiliste kortsude ravi botuliintoksiiniga
- glabellaarsed kortsud (vertikaalsed kortsud silmade vahel ninajuurel)
- otsmiku horisontaalsed kortsud
- nn. "kanavarbad” (silmaümbruste ja -nurkade peenikesed kortsud)
-nn. "suitsetajate kortsud" (suuümbruse peenikesed kortsud)
- nn. "marionettkortsud” (jooned suunurkades)

Botox

2. Paikse liighigistamise ravi
- kaenlaaluste liighigistamine
- peopesade, jalataldade liighigistamine
- muu piirkonna (nt. otsmiku) liighigistamine
- higistamisega seotud nahahaiguste, nt. düshidrootilise ekseemi ja Hailey-Hailey haiguse ravi

Kuidas botuliintoksiini manustatakse?

1. Miimiliste kortsude puhul toksiin lahustatakse ja väga väikesed kogused süstitakse otse lihasesse, mida soovitakse mõjutada (nt. kulmudevahelise kortsu piirkonda 3-5 süsti).

Süstid on peaaegu valutud ja protseduur kiire, u. 30 min. Süstitud piirkonda ei tohi protseduuri järgselt puudutada ja masseerida. Vahetult peale süstimist võib esineda vähest turset, mis tavaliselt taandub 4-24 tunniga.

Süstitud lihas nõrgeneb ja miimilised kortsud ei tööta enam ~ 1 nädala pärast. Patsient mingit ebamugavust ei tunne, küll aga märkab, et ei saa enam "kulmu kortsutada”. See on ohutu ega kahjusta lihast. Kuna inimene kasutab oma miimilisi lihaseid vähem, pidurdub efektiivselt ka kortsude edasine süvenemine.

Botuliintoksiini võib kombineerida ka kollageen või hüaluroonhappe täitesüstidega, kui kortsud on sügavamad või on vajadus korrigeerida näo asümmeetriat.

Botuliintoksiini võib edukalt kasutada enne või pärast teisi nahanoorendusprotseduure (keemiline koorimine, dermabrasioon ja lasernoorendamine). Kui botuliintoksiini süstida enne protseduuri, on taastumine kiirem, sest patsient liigutab näolihaseid vähem. Kui süstida botuliintoksiini noorendava protseduuri järgselt, väldib see uute miimiliste kortsude teket ja süvenemist.

Süstimisjärgne tulemus püsib tavaliselt 3-4 kuud. Edasiste süstimiste intervall pikeneb, kuna miimiline lihas aja jooksul õheneb ja patsient ise hakkab miimilisi lihaseid vähem kasutama.
Üldiselt reageerivad patsiendid ravile väga hästi ja on oma välimust muutva tulemusega rahul.

2. Liighigistamise puhul süstitakse lahjendatud toksiin kogu piirkonda 1 cm vahedega. Protseduur on valulik (eriti peopesades) ja vajalik võib olla paikne tuimestus. Süstete ajal võib valu leevendamiseks kasutada jääpakke või jahutavat spreid. Toime saabub üldjuhul nädala jooksul ja kordusravi tehakse tavaliselt 4 -6 kuu pärast. Patsienti võib uuesti süstida, kui eelmisest protseduurist on möödas <16 nädala.
Kui higistamine hakkab taastuma, on soovitav lisaks kasutada tugevatoimelist antiperspiranti 2x nädalas. See võimaldab ka süstete intervalle pikendada.

Protseduuri riskid ja kõrvaltoimed:

– Võib esineda lühiajaline peavalu pärast protseduuri
– Süstete piirkonda võib tekkida verevalum.
– Silmaümbruse süstete puhul võib tekkida silmalau allavaje e. ptoos. Üldiselt kestab see mõned päevad, kuid võimalik on ka pikem püsimine. Ptoosi põhjustab silmalau lihaste nõrkus toksiini toimel. Probleemi saab leevendada iopidiini või aproklonidiini silmatilkadega.
– Peopesade süstete puhul võib esineda kätes lühiajaline lihasnõrkus ja kohmakus liigutustel

Protseduuri vastunäidustused:

-rasedus
-rinnaga toitmine
-neuromuskulaarsed haigused (nt. myastenia gravis)

Koostoimed teiste ravimitega:

- aminoglükosiidantibiootikumid võivad suurendada botuliintoksiini toimet
- chloroquine ja hydroxychloroquine võivad vähendada botuliintoksiini toimet
- verevedeldajad (aspiriin, warfariin) soodustavad verevalumite teket.

Autor:
Marge Tampere, dermato-veneroloog
SA Viljandi Haigla

Teenused