Avalehele
 

Veresoonelised sünnimärgid ("tulemärk" jt.)

Kapillaarsed malformatsioonid ehk veresoonelised sünnimärgid on ebanormaalselt arenenud, laienenud veresoonte kogumikud nahas. Nad on alati olemas sündides, võivad paikneda mistahes kehaosal ja olla väga erineva suurusega - väikesest täpist kuni poolt keha haarava laiguni. Neid nimetatakse mõnikord ka lamedateks hemangioomideks, kuid seda nad tegelikult ei ole.

Kõige sagedamini esinevad veresoonelised sünnimärgid on:

1. "Kurenoka jälg” (ka "lõhelaik”)
"Kurenoka jälge” esineb väga sageli, 40 % vastsündinutest. Lame, ebaselge piirjoonega roosakas-punakas laik paikneb tavaliselt kuklas või otsmikul, kulmude vahel. Laik muutub erksamaks ja paremini nähtavaks, kui laps nutab. Enamus taandareneb 1. eluaasta jooksul, kuid kukla piirkonna märgid võivad 50% -l juhtudel püsida muutumatuna kogu elu.

2. "Tulemärk” (ka "portveini laik”)
"Tulemärke” esineb tunduvalt harvem, u. 0,3% vastsündinutest. "Tulemärk” paikneb sageli näol, kuid võib olla ka mujal kehal, kaelal, jäsemetel.
Laik on lame, selgepiiriline, erk – või tumepunane, suurenedes koos lapse kasvamisega. Sile pind võib ajaga muutuda krobelisemaks ja värvus tumedamaks, pinnale võivad tekida lillakad sõlmekesed, mis võivad veritseda. Selline veresooneline anomaalia ei kao kunagi iseeneslikult.

port wine stain port wine stain

Vaata fotosid

Kui “tulemärk” paikneb nähtaval kehaosal, võib see nii lapse - kui täiskasvanueas põhjustada suuri sotsiaalseid ja kosmeetilisi probleeme, mistõttu soovitatakse ravi alustade enne kooliiga.

Miks "tulemärk” tekib?

Viimased uuringud seostavad veresoonte anomaalia teket veresoone seina närvide puudumise või defitsiitsusega. Kuna veresoonte läbimõõdu kontroll on puudulik, laienevad veresooned liigselt ja sinna koguneb veri. See on oluline ka ravi seisukohalt, kuna ka pärast edukat laserravi võib tulemus olla ajutine; verevool taastub soontes ja "tulemärk” ilmub uuesti nähtavale.

Veresooneliste sünnimärkide ravi

"Kurenoka jälg” ei vaja ravi. "Tulemärgi” raviks ei olnud varasematel aastatel erilisi võimalusi ja ainus, mida soovitati, oli kosmeetiline peitmine. Praegu on võimalus päris häid tulemusi saavutada nii laserravi kui impulssvalgusraviga.

Laserravi

Pulseeritud värvilaserit (PDL) peetakse "tulemärgi” puhul parimaks raviprotseduuriks.
40-45 % -l patsientidest paraneb "tulemärk” 75% ulatuses 5-25 raviseansiga. PDL on efektiivne ja samas väheste kõrvaltoimetega. Protseduuri järgselt esineb 1-2 nädalat punetust ja lühiajalist mööduvat nahapigmendi muutust. Nahatekstuuri muutusi, koorikuid ja armistumist esineb väga harva.
Mõnedel juhtudel võib raviefekt puududa, kuid siis võib abi olla teist tüüpi laserist, nagu argoon, -krüptoon, -vaskbromiid või vaskaurlaserist. Neist argoonlaser põhjustab siiski sageli termaalseid kahjustusi ja ka armistumist.

Värvilaseriga (PDL) saab ravida ka imikuid. Enne ravi kasutatakse paikset tuimestit, lapse silmad kaetakse laserkiirguse eest ja käed-jalad hoitakse paigal. Sõltuvalt kolde suurusest kestab raviseanss 5-10 minutit ja laps tunneb kerget ebamugavustunnet ( nagu näpistamine). Vahetult pärast ravi muutub nahk punetav-hallikaks, esimese 24 tunniga ka tumedamaks. Nahk paraneb 10-14 päeva. Ravi korratakse 2-kuuliste pausidega, kuni on saavutatud soovitud tulemus. PDL raviga on risk pigmendihäirete ja armistumise tekkeks väga väike.

Hemangioomide raviks kasutatakse ka teisi lasereid, nagu näiteks Nd:YAG, vaskaurlaser jt.

NB! Ravile alluvad paremini pindmisemad kolded. Kuna veresoonte kahjustus võib süveneda vanusega, soovitatakse ravi alustada lapseeas, eelistatult enne kooliiga.

Vaatamata korduvatele raviseanssidele ja isegi tugevamate, sügavama toimega laserite kasutamisele, ei allu kõik "tulemärgid” ravile. Üldiselt saadakse paremad tulemused pea- ja kaelapiirkonnas, kuigi ülahuule ja põse keskosa võib tekitada raskusi. Jalgade "tulemärgid” on laserravile üsna resistentsed ja vajalik võib olla erinevate ravimeetodite kombineerimine.

Impulssvalgusravi (IPL)

IPL (Plasmalite jt.) ravis kasutatakse spetsiaalselt filtreeritud väga tugevat valgust, mis juhitakse sähvatustena läbi jaheda safiirkristalli nahka. Veresoonte eemaldamine toimub hemoglobiini poolt valguse lainepikkuste 535 kuni 600 selektiivse neeldumise tagajärjel. Ravi ajal tõuseb temperatuur 60° kuni 65° C, mis soodustab soonte kärbumist.
IPL toime ohutus peitub ühtlases ja kestvas valgusimpulsis, mis ei kahjusta naha pindmisi kihte. Ravida saab nii hemangioome kui veresoonelisi sünnimärke, pindmisi veresoonte laiendeid e. teleangiektaasiaid ja "ämblikangioome"(spider nevus). Parimate tulemuste saavutamiseks on vajalikud korduvad protseduurid.

Autor:
Marge Tampere, dermato-veneroloog
SA Viljandi Haigla

Teenused