Avalehele
 

Kaasasündinud pigmentneevused

Kaasasündinud pigmentneevused esinevad 1% -l kõigist vastsündinutest. Suuruse järgi jaotatakse neid väikesteks (< 1,5 cm), keskmisteks (1,5-20 cm) ja suurteks (> 20 cm). Suured sünnimärgid on väga harvad.

Kaasasündinud sünnimärgid on tugeva pigmendiga, sügava paigutusega ning neis on ebatavaliselt palju karvanääpse. Väikese ja keskmise suurusega neevused kasvavad aeglasemalt kui laps, mistõttu jääb petlik mulje, nagu sünnimärgid mõõtmetelt väheneksid. Suured kaasasündinud sünnimärgid paiknevad sagedamini nimme-ristluu piirkonnas, muutuvad ajaga paksemaks ja krobelisemaks ning 95 % -l on kaetud karvadega. Nende ümber on tihti palju väiksemaid satelliitkoldeid. Suurte sünnimärkidega võivad mõnikord kaasuda tõsised neuroloogilised häired. Harva võivad kaasasündinud pigmentneevused aja jooksul heledamaks muutuda ja isegi taanduda.

Kaasasündinud neevus
Kaasasündinud pigmentneevus

Kaasasündinud sünnimärke seostatakse suurema pahaloomuliseks melanoomiks muutumise riskiga. Viimastel aastatel on siiski leitud, et melanoomi risk ei ole või on minimaalselt suurenenud väikestes ja keskmistes kaasasündinud neevustes (4-6 %, kuid mõnedel andmetel ka alla 1% eluaja jooskul), mistõttu rutiinset eemaldamist ei soovitata. Küll aga tuleb neid jälgida ja vajadusel, eelistatult juba suurematel lastel, välja lõigata. Samas on ka täheldatud, et väikeste kaasasündinud neevuste pahaloomulisuse risk suureneb peale puberteeti. Lähtuvalt sellest eksisteerib 2 seisukohta – mõned arstid soovitavad väikeste kaasasündinud neevuste jälgimist ja vajadusel eemaldamist (pigem puberteedieas), teised eemaldamist igal juhul.
Suured hiidsünnimärgid on kindlasti seotud suurema melanoomi riskiga (6-10% eluea jooksul), eelkõige alla 5a. lastel ning need soovitatakse võimalikult vara (6. – 9. elukuul) välja lõigata. Hiidsünnimärkidest areneva melanoomi prognoos on väga halb – suremusega 90%.

Kaasasündinud neevused

Kaasasündinud neevus

Café au lait laigud (nn. piimaga kohvi laigud)

Cafe au lait laigud on kas omandatud või sagedamini kaasasündinud neevused. Nad on pruunikad, ümmargused või ovaalsed tasapinnalised laigud suurusega mõni mm kuni 10-20 cm. Laigud võivad esineda igal pool kehal, kuid sagedamini kehatüvel, tuharatel ja alajäsemetel. Väga harva võivad cafe au lait laigud olla seotud tõsisemate üldhaigustega, kuid üldiselt on nad healoomulised ja neist ei teki kunagi melanoomi.

Cafe au lait spots
Cafe au lait laik

Kuidas jälgida pigmentneevuseid?

Kui teie neevused ei muutu, siis pole põhjust muretsemiseks. Suurem osa pigmentneevuseid on ohutud, kuid võivad harva muutuda pahaloomuliseks. Seetõttu on neevuste ja teiste pigmentkollete jälgimine väga oluline aste nahavähi, eriti melanoomi diagnoosimisel. Ja kuigi paljud melanoomid ei saa algust pigmentneevustest, tekivad nad sageli neevuse sees või neevuse või mõne tumedama laigu lähedal.

Neevuste jälgimiseks kasutatakse ABCD reeglit. Pahaloomuliste muutuste tekkele võivad viidata järgmised tunnused:

A = asümmeetria – neevus ei ole samasugune mõlemalt poolelt
B = piir (border) – neevuse piiri muutumine ebateravaks, näritud või ähmaseks.
C = värvus – muutuvate või erinevate värvitoonide, nagu musta, sinise, valge, punase või roosa tekimine neevuse sisse.
D = diameeter – neevusele, mille diameter on üle 6mm, võiks pöörata veidi suuremat tähelepanu.

Üksiku neevuse muutumise võimalus melanoomiks on väike. Kuna neevustel on vanusega tendents taanduda, siis need, mis püsivad kõrgema vanuseni, omavad suuremat maligniseerumise riski. Seetõttu rutiinne, ilma riskifaktoriteta neevuste eemaldamine ei ole õigustatud.

Jälgige nahka igakuiselt. Kui märkate neevustes olulisi muutusi (vt. eespool), sh. sügelemist, valulikkust, veritsust, eritist, koorikuit jt. või uute neevuste teket, siis pöörduge oma dermatoloogi poole. Kui teil on palju või atüüpilisi neevuseid või olete eelnevalt põdenud nahavähki, siis külastage dermatoloogi paar korda aastas.
Täpsema tulemuse neevuste hindamisel annavad dermatoskoopia ja digitaalne epiluminestsentsmikroskoopia meetod.

Dermatoskoopia ja digitaalne epiluminestsentsmikroskoop (MOLE MAX II )

Dermatoskoopia (nimet. ka epiluminoskoopia, epiluminestsentsmikroskoopia) on oluline diagnostiline tehnika, mida igapäevases praktikas kasutatakse aina rohkem neevuste pahaloomuliste muutuste ja melanoomi varajaseks avastamiseks, kuid protseduur nõuab arsti poolt palju kogemust. Dermatoskoopia võimaldab vaadelda mikroskoobi ja võimsa valgussüsteemi abil naha pinna-aluseid tunnuseid, mis ei ole paljale silmale nähtavad ning seega säästa paljusid healoomulisi neevuseid. Kahtlaseid neevuseid tuleb jälgida sagedamini ja vajadusel võtta proovitükk. Tugeva rakulise muutusega sünnimärgid eemaldatakse väljalõikamise teel.
Dermatoskoopia võimaldab ka hinnata säilunud pigmendi käitumist pigmentneevuse eemaldamise järgselt.

Uuringud on näidanud, et dermatoskoopia abil võis avastada 49% rohkem melanoomi juhtusid kui palja silmaga. Siiski, see tulemus kehtib vaid kogenud hindajate suhtes.

MOLE MAX II on diagnostiline aparaat, kus epiluminestsentsmikroskoop (polariseeritud valgus spetsiaalses optilises süsteemis) on ühendatud arvutisüsteemiga. Nimetatud aparaadiga saab vaadelda pigmenteeritud struktuure marrasknahas ja sügavamal pärisnahas, teha kogu nahapinna fotograafiat sünnimärkide jt. dokumenteerimiseks. MOLE MAX II võimaldab salvestada ja võrrelda muundunud koldeid teatud ajavahemike järel. Programm sisaldab andmeid kõikide salvestatud piltide, diagnooside, planeeritud kontrollide ja operatsioonide kohta.

Komplitseeritud diagnostilistel juhtudel on võimalik saata digitaalseid fotosid telekonsultatsiooniks teistele MOLE MAX-iga töötavatele ekspertidele. On teada , et kliinilis – makroskoopilise uuringuga avastatakse 70-80 % maliigseid melanoome, MOLE MAX II abil on see 95%. Nimetatud aparaat võimaldab uurida peale pigmenteeritud nahakollete ka nahatsüste, naha veresoonkonna kasvajaid, “basaalrakulist nahavähki”: http://www.derma.ee/articles.php?id=156#1, eristada sünnimärkidest seborroilist keratoosi, uurida küünevalli kapillaare sidekoehaiguste korral, diagnoosida küünte pigmentatsioone, juuste anomaaliaid ja naha parasiite (sügelised).

Väga oluline MOLE MAX II diagnostikas on, et uuringu tulemused saab kohe teada ja et protseduur on kiire, mugav, valutu ning samaaegselt välistatakse asjatuid kirurgilisi operatsioone.

Vaata lisaks:

Pigmentneevused

Teenused
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet