Avalehele
 

Venitusarmid ehk striiad

Striiad on naha sügavamas kihis - dermas - paiknevad armid, mis tekivad kollageenkiudude liigsest venitusest ja nende rebenemisest. Kõige sagedamini tekib striiasid teismeeas, kui keha kiiresti arenema ja kasvama hakkab ning raseduse ajal. Näiteks USA-s tekib neid ~ 90% rasedatel naistel, 70% puberteedieas tüdrukutel ja 40% noorukieas poistel (paljud neist tegelevad spordiga). Naistel on striiade esinemine kuni 6 korda sagedasem võrreldes meestega.

striiad striiad

Striiad on küll pigem kosmeetiline probleem, kuid sõltuvalt nende sügavusest ja ulatusest võivad nad mõjutada patsiendi elukvaliteeti.
Viimastel aastatel on märgatud striiade sagenemist ka täiskasvanud naistel, eriti tuharate välimistel pindadel ning isegi neil, kes pole ülekaalulised ja kellel puudub perekondlik eelsoodumus striiade tekkeks.

Miks striad tekivad?

Kõige sagedasemaks striade põhjuseks on:

rasedus
perekondlik eelsoodumus sidekoe nõrkusele
rasvumine
hormonaalne ravi – suukaudne ravi glükokortikosteroidhormoonidega ja paikne ravi steroidi sisaldavate kreemide-salvidega suurtele pindadele pikaajaliselt.

Striiade arenemises võivad mängida tähtsat osa ka:

kekkonna faktorid,
elustiil, sportimine (näit. atleetidel kiirete kehamuutuste tõttu)
toitumine
suurenenud hormoonide tarbimine ( sh.ka hormonaalsed rasestumisvastased ravimid)

Kuhu striiad tekivad?

Striiad tekivad kohtadesse, kus naha vastupidavus venitamisele on langenud ja kuhu rohkem ladestub rasvkudet. Naistel on need kohad puusad, reied, tuharad, kõht ja rinnad. Meestel tekivad striiad rohkem seljale, selja nimmeosale ja reite välimistele külgedele.

Millised striiad välja näevad?

Algstaadiumis on striiad punakad või purpurjad jutid, mis võivad olla veidi lohkus, kortsus ja erineva tekstuuriga ümbritsevast nahast. Õnneks aja jooksul muutuvad striiad terve nahaga ühte värvi või heledamaks, kuid mõnikord ka tumenevad.

Striiad võivad olla nii vertikaalsed kui horisontaalsed. Meestel esinevad sagedamini horisontaalsed striad, mis on seotud kiire pikkusesse kasvuga.

Striiad võivad olla :

atroofilised – terve naha pinnast madalamal. Enamus striasid on atroofilised.
normotroofilised – terve nahaga ühel tasapinnal.
hüpertroofilised – kõrgemad nahapinnast

Vaata fotosid
Vaata fotosid

Kas striiasid saab ravida?

Meditsiinilisest küljest on striiad suur probleem, sest efektiivseid ravimeid ja protseduure nende ravimiseks on väga vähe. Paremate tulemuste saamiseks tuleb ravi alustada algfaasis, kui striiad on veel punetavad. Hilisemate ehk valgete striiade ravis võib saada küll püsivad, kuid sageli ebapiisavad tulemused.

Ravi eesmärgiks on stimuleerida pärisnahas e. dermas kollageeni sünteesi, mis:aitab taastada lõhutud nahastruktuuri ja parandab naha esteetilist väljanägemist.

Paiksed toimeained striiade raviks

Paljud paiksed losjoonid ja kreemid pinguldavad nahka ning vähendavad striiade värvi –ja reljeefierinevusi. Siia kuuluvad eelkõige tretinoiin (Retin-A), AHA-happed, vit. C jt. tooted.

1. Tretinoiin (Retin-A)
Uuringud on näidanud, et pikaajaline (6kuud) ravi tretinoiini v. kõrges kontsentratsioonis retinooli (umbes 0,6% umber) sisaldavate kreemidega parandab nii naha väljanägemist kui ka muudab naha histoloogilist leidu. Tretinoiin võib oluliselt parandada värskete, punetavate striiade väljanägemist ja varasel kasutamisel isegi takistada nende moodustumist. Vanadele striiadele on tretinoiin üksi madala efektiivsusega, kuid seda soovitatakse kombineerida teiste ravimeetoditega (keemiline koorimine, mikrodermabrasioon, laserravi või IPL-ravi).
Kuigi Retin-A imendumine läbi naha on väga väike, ei soovitata ametlikult teda raseduse ja imetamise ajal kasutada, kuna puuduvad kindlad andmed ohutuse kohta lootele.

2. C-vitamiin
Vitamiin C on antioksüdant, mis on viimaste aastate jooksul saavutanud suure populaarsuse vananenud naha ravis. Tema bioloogiliselt aktiivne vorm on L-askorbiinhape, mis paikselt manustatuna on ainukesena võimeline suurendama C vitamiini nahasisest kontsentratsiooni.
C-vitamiin stimuleerib fibroblaste rohkem tootma nahka tugevdavaid kollageenkiude, mis omakorda aitab pinguldada ja parandada venitusarme.
Paraku efektiivse C-vit. preparaadi formuleerimine on keeruline ja kallis protsess. Paljud tooted turul on valmistatud odavalt, olles ebaefektiivsed ja vähe imenduvad. Probleem seisneb selles, et C-vitamiin puhtas L-askorbiinhappe vormis on väga ebastabiilne ja kokkupuutel hapnikuga laguneb. Arvestatava toime tagamiseks peab L-askorbiinhape olema tootes piisavas kontsentratsioonis ja stabiilsel kujul. Samuti peab toote pH olema kergelt happeline, et oleks tagatud parem imendumine.

C-vitamiini võib kombineerida teiste paiksete toodetega.

3. AHA-happed ehk puuviljahapped
AHA-d on kergelt kooriva ja nahka ühtlustava toimega. Sageli kombineeritakse AHA-sid tretinoiiniga.
Uuringus, mis 12 nädala jooksul hindas 20% glükoolhappe toimet, leiti, et glükoolhape andis histoloogilise uuringu alusel sarnase venitusarmide paranemise kui tretinoiin. Mõlemaid preparaate on kasulik kombineerida.

Protseduurid striiade raviks

1. Keemiline koorimine
Keemiliseks koorimiseks kasutatakse erinevaid happeid, nagu AHA-happed (sagedamini glükoolhape), TCA e. triklooräädikhape, fenool, salitsüülhape jt. Keskmise sügavusega koorimised, mis ulatuvad pärisnaha ülemise osani, on efektiivsemad kui pindmised. Kuna stimuleeritakse uue kollageeni moodustumist, siis paranevad naha tekstuur, pingsus ja värvitoon. Keskmisi koorimisi teostab arst ning neid võib korrata umbes kuuajaliste intervallidega. Parimate tulemuste saamiseks on vajalikud korduvad protseduurid ning kombineerimine teiste paiksete ravivahendite või protseduuridega.

2. Mikrodermabrasioon
Mikrodermabrasioon on ohutu ja lihtne pindmine kosmeetiline protseduur, mille käigus väikesed osakesed (alumiiniumoksiidi kristallid või teised abrasiivsed ained) spetsiaalse aparaadi abil nagu “hõõruvad liivapaberiga” vastu nahka, eemaldades järk-järgult armistunud ja ebaühtlase tooniga marrasknahka.
Vajalikud on korduvad protseduurid, kuid tulemusi võib saavutada ka vanade armide puhul. Paremad tulemused saadakse kombinatsioonis tretinoiiniga.

3. Laserravi
Ravi 585 nm värvilaseriga on positiivset tõestust leidnud nii punaste kui valgete striiade ravis, olles võimeline suurendama kollageeni ja elastiini hulka ja parandama armide välimust. Toime on parem varajastele punetavatele armidele. Protseduurid on korduvad, 4-6 nädalaste intervallidega.
Tumedama nahaga inimestel on oht kõrvaltoimetele – hüperpigmentatsioonile.
Maksimaalsete tulemuste saamiseks soovitatakse jällegi laserravi kombineerida tretinoiini ja teiste paiksete toimeainetega ning ka näiteks keemilise koorimisega.

Laserid ja valgusallikad, mis väljastavad UVB-kiiri,, on soodustanud valgete striiade pigmendi taastumist. Raviga on suurenenud pigment melaniini ja pigmenti tootvate rakkude (melanotsüütide) hulk. Ravimeetodi miinuseks on see, et tulemuste säilitamiseks on vajalikud kordusprotseduurid ning UVB-kiirguse kumuleerumisel suureneb nahavähi risk.

4. IPL (intense pulse light)
IPL (Plasmalite jt.) ravis kasutatakse spetsiaalselt filtreeritud väga tugevat laiaspektrilist valgust, mis juhitakse sähvatustena läbi jaheda safiirkristalli nahka.
IPL toime ohutus peitub ühtlases ja kestvas valgusimpulsis, mis ei kahjusta naha pindmisi kihte. On leitud, et IPL parandab striiasid nii nähtavalt kui mikroskoopiliselt.
Parimate tulemuste saavutamiseks on vajalikud korduvad protseduurid.

Kõhuseina plastika
Plastikakirurgid on märganud venitusarmide paranemist peale kõhuseina plastikat, mida tüüpiliselt teostatakse liigse kõhunaha, rasva või lihaste eemaldamiseks.

Üldised nõuanded venitusarmide vältimiseks

Kahjuks on striiasid geneetilise faktori suure mõju tõttu raske vältida, kuid järgnevalt siiski mõned nõuanded:

Toituge tervislikult ja tasakaalustatult, mis aitab säilitada kehakaalu lubatud piirides. Püsiv ja kontrollitud kaalutõus võimaldab nahal venida stabiilse, ühtlase tempoga.
Kasutage massaažiharja kohtades, kus te soovite vältida või kus juba on venitusarmid – see parandab naha verevarustust.
Jooge palju vett. See on vajalik kogu organismile, nahale ja beebile.
Niisutage aktiivselt nahka, soovitavalt spetsiaalsete venitusarmide ennetamiseks mõeldud toodetega.

Marge Tampere
dermatoloog

Teenused
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet
 
 
Tooted striiadele