Avalehele
 

Kuperoosne nahk

Kuperoosne nahk on õrn ja tundlik, läbi naha kumendub pindmiste laienenud veresoonte võrgustik, rikkudes ühtlase jume ja soodustades punetus-ja õhetushoogusid.

Rosaatsea Rosaatsea

Miks tekib kuperoosne nahk?

Ühte väga kindlat põhjust ei ole, soodustavaid tegureid aga mitu. Kõige enam mõjutavad pärilik eelsoodumus ja naha loomulik vananemisprotsess.

Kõige olulisemad kuperoosse naha tekkes on:

1. Pärilik eelsoodumus
2. Päikesekahjustus
3. Steroidkahjustus (nii süsteemsed kui paiksed steoroidid)
4. Rosaatsea
5. Sidekoehaigused

Keda see kosmeetiline probleem eelkõige ohustab?

Teleangiektaasiad e. pindmised veresoontelaiendid tekivad sagedamini õrna ja heleda nahaga naistel, vanuses 35-50 e.a. Siin on kindel seos fotovananemise ja päikesekiirguse kahjustava toimega, sest naised lihtsalt armastavad rohkem päevitada ja solaariumis käia. Varem arvati ekslikult, et solaariumite UVA kiirgus on ohutu, kuid nüüd teatakse, et UVA tungib sügavamale nahka kui UVB ja on peamine veresoonte kahjustuse ja nahavähi põhjustaja. Nahka kahjustavad ka muud välised tegurid nagu liigne kuumus, külm, tuul. Välitingimustes ja muutlikes temperatuurides töötavatel inimestel esineb teleangiektaasiaid rohkem.

Missugune nahahooldus ja toimeained sobivad kuperoossele nahale

Õige naha hooldus ja kaitsmine on väga olulised, et vältida uute teleangiektaasiate teket. Punetust ja õhetushoogusid soodustavad ka füüsiline ja emotsionaalne pinge, kuumad ja teravad toidud ning joogid, alkohol, kofeiin ja mitmed toiduained: tsitruselised, tomatid, soja kastmed, äädikas, tugevamaitselised juustud.

Kõige olulisem on kaitsta nahka UVK eest!!! Regulaarselt peab kasutama tugeva faktoriga ja laia spektriga (UVA+UVB) päikesekaitsekreeme (SPF 15-30), suvel kandma laiema äärega peakatet ja kaitsvat riietust.

Tundliku ja kahjustunud naha hoolduseks sobivad leebed leelisevabad pesemisvahendid, alkoholi ja lõhnaaineteta toonikud ja õlivabad mittekomedogeensed kreemid. Vältima peaks tugevat hõõrumist, teralisi koorijaid ja veekindlat kosmeetikat, mida on raske eemaldada.
Häid tulemusi nii ennetuses kui ravis on andnud K-vitamiini sisaldusega (2-5%) kreemid, mis vähendavad naha punetust, laienenud kapillaare ja isegi verevalumeid. K vitamiin on tuntud vahend meditsiinis verejooksude pidurdamiseks.
C-vitamiini sisaldavad kreemid stimuleerivad fibroblaste rohkem tootma veresooni toestavaid kollageenkiude.
Uuematest toimeainetest on hea punetusvastase toimega silimariin´i ekstrakt.
Naha noorendamiseks sobivad tundlikule nahale vaskpeptiide sisaldavad tooted, mis stimuleerivad kollageeni, elastiini ja glükoosamiinoglükaanide sünteesi. Vask aitab taastada fotokahjustunud nahka ja toimib antioksüdandina.
Tretinoiini ja retinooli sisaldavad noorendavad kreemid võivad tundlikku nahka ärritada, kuid pikaaegsel ravil soodustavad kapillaare toestava sidekoe taastumist.
Punetuse paremaks varjamiseks sobivad roheka baasiga kreemid, sest roheline toon neutraliseerib punast.

Kas kapillaaride laienemist saab ennetada või koguni vältida?

Ennetustööga peaks tegelema juba noorena, kui veel ei mõelda naha vananemisest ja liigse päikesekiirguse kahjustavast toimest. Päriliku eelsoodumusega heledanahalised inimesed peaksid regulaarselt (ka talvel!) kasutama laiaspektrilisi (nii UVA kui UVB) tugeva faktoriga päikesekaitse kreeme (SPF15-30), hoiduma liigsest päevitamisest ja solaariumitest. Ennetamiseks võib kasutada ka K-vitamiini ja C-vitamiini sisaldavaid kreeme.

Missugused kaasaegsed vahendid aitavad laienenenud kapillaare eemaldada?

Kõige kaasaegsemad ja ohutumad meetodid teleangiektaasiate eemaldamiseks on veresoonte valguslaserid ja impulssvalgusallikad (Plasmalite jt.). Valgusimpulssravis kasutatakse spetsiaalselt filtreeritud väga tugevat valgust, mis juhitakse sähvatustena läbi jaheda safiirkristalli nahka. Veresoonte eemaldamine toimub hemoglobiini poolt valguse lainepikkuste 535 kuni 600 selektiivse neeldumise tagajärjel. Ravi ajal tõuseb temperatuur 60° kuni 65° C, mis soodustab soonte koagulatsiooni.
Protseduuri ohutus peitub ühtlases ja kestvas valgusimpulsis, mis ei kahjusta naha pindmisi kihte. Parimate tulemuste saavutamiseks on vajalikud korduvad protseduurid.

Kas on kosmeetilisi või muid protseduure, mis ei ole laienenud kapillaaride puhul soovitavad?

Kindlasti ei sobi kuuma auruga nahapooride avamine ja mehhaaniline puhastus. Pigem eelistada pindmist keemilist koorimist glükoolhappega (25-30%), sest hape toimib ainult naha pindmistes kihtides, mitte dermas, kus paiknevad laienenud kapillaarid. Keskmise sügavusega koorimine ei eemalda kapillaare, kuid tugeva kollageeni stimuleeriva toime tõttu naha sügavamad kihid (derma) muutuvad paksemaks ja veresoonte toestus paraneb.

Marge Tampere
dermatoloog

Teenused
 
 
 
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet
 
Tooted kuperoossele nahale