Avalehele
 

Peatäid

Peatäi (Pediculus capitis) on paljale silmale nähtav parasiit, mis elab ainult inimese peas ja toitub verest, mida läbi peanaha imeb.

Peatäi

Kuidas peatäid levivad

Ekslik on arvamus, et peatäid tekivad mustusest. Nakatuda võib otsesel peakontaktil või kasutades haigestunud inimese kammi, harja, mütsi või salli. Peatäisid võib saada meist igaüks, kuid sagedamini esineb neid 3-10 aastastel lastel, eriti tüdrukutel, kes laenavad üksteise kamme ja juuksekumme. Täid ei levi loomade kaudu, ei uurista nahas käike, samuti ei hüppa ega lenda. Enim ollakse täidega hädas lastekollektiivides, kus nakkus levib väga kiiresti, sest lapsed on omavahel mürades ja mängides kõige rohkem peadpidi koos.

Kuidas täisid ära tunda

Nakatumist näitab vähemalt üks nahapinnal vabalt liikuv elus täi. Täiskasvanud emased peatäid on helepruunid umbes, seesamiseemnesuurused parasiidid.
Täimunad on juuksekarva küljes tihedalt kinni ja asuvad tavaliselt peanaha lähedal, on ovaalse kujuga, läbimõõdus 1-2 mm, valkjad või kollakad; 8 päeva möödudes kooruvad munadest nööpnõelapeasuurused uued täid, jättes pärlendav-valge kooriku juuksekarvale kinni.
Täi elutsükkel kestab 15-35 päeva ja üks täi jõuab muneda ligi 100 muna. Peanahast umbes 1 cm kaugusel paiknevad hallikad, kuivad, ilma läiketa tingud on tavaliselt juba surnud või tühjad kestad.
Ilma toiduta ei suuda täi elada kauem kui 24 tundi. Täile on surmav temperatuur alla 22 ja üle 44 kraadi. Tingud võivad kammis või riietes vastu pidada kuu aega.
Täid põhjustavad sügelust, eriti kuklas juustepiiril ja kõrvadetaguses piirkonnas. Lööve aga viitab kauakestnud infektsioonile.
Parasiitide sülg ja väljaheited omavad allergiseerivat toimet ja tekitavad ärritusnähte. Kratsimise tagajärjel võib lisanduda naha mädapõletik. Peatäidest võib olla põhjustatud ka lümfisõlmede suurenemine kaelal ja kõrvade taga.

Kuidas täidest vabaneda

Soovitav oleks kontrollida laste päid kord nädalas: Kammimiseks kasutada tihedat kammi ning peale igat tõmmet kontrollida kammi täide suhtes.
Kui leiate elustäisid, kotrollige kogu perekonda.
Raviks tuleb kasutada spetsiaalselt apteegist saadavaid täide hävitamiseks mõeldud ravimeid (permetriin), mis hävitavad nii täid kui täi munad. Viimastel aastatel on siiski tekinud olulisel määral resistentsust selle preparaadi vastu.
Peale ravimi mahaloputamist kammige kindlasti niisked juuksed läbi peenepiilise täikammiga, et eemaldada surnud täid ja nende munad.
Kindlasti on vaja pesta ka haige riideesemeid (mütsid, sallid, kraega riided) ja voodipesu (60 kraadi juures) ning puhastada harjad-kammid. Riideesemete puhastamiseks on sobiv samuti kasutada permetriini sisaldavat peamääret. Juuksekummid on soovitav minema visata.
Kui lapsel on peatäid, tuleb kindlasti teavitada ka kasvatajat/õpetajat, et piirata nakkuse edasist levikut ja vältida taasnakatumist.
Tühjad täimuna kestad e. tingud võivad püsida juustekarvade küljes pikemat aega, neid saab eemaldada tiheda peenepiilise kammiga.

Ravi võib ebaõnnestuda, kuna esineb ka täimürkide suhtes resistentseid täisid. Nende vastu aitab aga endiselt ainult hoolikas niiskete juuste täikammiga kammimine iga 3-4 päeva tagant järgneva kahe nädala jooksul, et leida munadest väljunud noori täisid.

Elena Dejeva
dermatoloog

Vaata lisaks:

Peatäid. Kas võitmatu probleem?

Täidevastased tooted