Avalehele
 

Kuiv nahk

Miks on terve nahk oluline?

Nahk on meie organismi üks suurimatest organitest - 1,5 ruutmeetrise läbimõõduga, kuid kohati ainult mõni mm paks. Iga naha ruutsentimeetri kohta tuleb keskmiselt 20 rasunääret, 100 higinääret, 4 m närve, 1m veresooni, keskmiselt 5 karva, ligi 300 tundlikku punkti ja miljon rakku.

Nahk on aktiivne kude, mis täidab elutähtsaid funktsioone .Ta on pidevas kontaktis ümbritseva keskkonnaga ning esimene, mis puutub kokku väliskeskkonnaga- kemikaalide, seebi, riiete, ilmastikutingimustega. Nahk on kaitsebarjäär,mis kaitseb keha nii väliste mõjude eest kui ka hoiab organismi sisekeskkonna tasakaalus.Ainult terve nahk on võimeline oma funktsioone täitma. Seetõttu on nahahooldus enam kui lihtsalt kosmeetika. Õige nahahooldus säilitab naha tervist, hoiab tema enesetaastusvõimet ja kannab hoolt naha ilusa välimuse eest.

Miks tekib kuiv nahk?

1. Niiskuse vähenemine naha pindmistes kihtides.
2. Nahapõletikust tingitud kaitse puudulikkus.
3. Naha kestev ärritamine (nt.villased riided paljal nahal) ja nühkimine, traumeerimine.

Milline näeb välja kuiv nahk?

Kuiva nahka on väga lihtne ära tunda:

Katsudes kare ja ebaühtlane, meenutab liivapaberit
Vaatlemisel punetav, tuhm, helbeline, kihiline, kuivade valkjate laikudega, pragude ja isegi lõhedega
Kaasub ebamugavustunne, sügelus, torkimine ja isegi valulikkus.

Kuiv nahk

Kes on ohustatud kuiva naha tekkimisest?

Eakad inimesed – naha vananedes rasu-ja higinäärmete aktiivsus langeb, väheneb naha triglütseriidide ja steroolestrite sisaldus
Atoopilist dermatiiti põdevad inimesed
Krooniliste haigustega inimesed – neeru-, maksahaigused, kasvajad, kilpnäärme alatalitlus, suhkruhaigus, neuroloogilised haigused,HIV
Mikroelementide(tsingi) ja asendamatute rasvhapete puudus organismis
Ravimite tarvitajad – diureetikumid e. veeväljaajajad, antiandrogeensed ravimid.

Kuiva naha teket soodustavad:

Talv – madal õhuniiskus ja eluruumide kütmisest kuiv, kuum õhk
Konditsioneerid – kasutavad vajaliku õhuniiskuse ära
Päike – kuivatab liigselt naha pindmist kihti
Tihe riietus – pidev kontakt ja hõõrdumine ärritavad nahka
Suur kaalulangus

Miks on niisutajaid/baaskreeme vaja?

Niisutajad tekitavad ajutise kaitsebarjääri kahjustatud sarvkihile (naha kõige pindmine kiht), andes sellele aega taastumiseks.
Nad parandavad naha kaitsebarjääri, vähendavad vedeliku kadu läbi kahjustunud naha, taastavad rakkudevahelised lipiidid, mis tõmbavad külge, hoiavad ja jaotavad niiskust epidermises ning muudavad naha väljanägemiselt siledamaks, pehmemaks ja tervemaks.

Enamus saadaolevaid niisutajaid sisaldavad vett ja õli, kuid neisse lisatakse ka muid ained (lipiidid, steroolid jne.), mis aitavad niisutavaid omadusi parandada ja naha paranemist kiirendada. Siiski on niisutajad võimelised ainult naha niiskusekadu vähendama, mitte kadunud niiskust nahka tagasi panema.

Milliseid niisutajaid/baaskreeme on olemas?

Niisutajad võib jaotada: humektandid, emolliendid, okluseerijad - vastavalt sellele, mida nad sisaldavad ja kuidas toimivad.

Emolliendid - sisaldavad enamasti õli ja lipiide, on vesi-õlis emulsioonid (õli 3-25%). Emolliendid pehmendavad karedat nahka, parandavad naha väljanägemist, libestavad, asendavad naturaalseid nahalipiide ja hoolitsevad ka okluseeriva efekti eest.

Humektandid – niisutajad, mis ei sisalda õli, vaid glütseriini, propüleenglükooli, uureat, hüaluroonhapet, glükoolhapet või piimhapet. Humektandid püüavad niiskust ümbritsevast õhust ja sulgevad selle nahka. Seega on humektandid eriti efektiivsed niiskes kliimas ja niiskele nahale määrides.

Okluseerijad – vähendavad oluliselt niiskuse kadu läbi kahjustunud naha. Kõige efektiivsem niisutaja, mis hoiab niiskuse nahas kinni, on vaseliin. Vaseliin katab naha tihedalt, vältides liigse vedelikukao. Õnnetuseks on vaseliin väga rasvane ja enamus inimesi ei taha seda kasutada.

Salvid on tavaliselt samuti väga rasvased ja seetõttu mugavam kasutada ööseks.

Niisutavad kreemid sisaldavad rohkem õli kui vett, nad võivad tunduda pisut rasvased, kuid kindlasti vähem kui vaseliin ja salvid.

Losjoonid on kõige populaarsemad, kuna imenduvad ruttu. Nad sisaldavad üldjuhul rohkem vett kui õli, kuid ei ole ka nii efektiivsed.

Naha võimet rohkem niiskust hoida parandavad ka alfahüdroksühapped (AHA) – glükoolhape, piimhape jt. Nad eemaldavad naha pinnalt kuivad surnud naharakud, mis sisaldavad hoopis vähem vee väljumist takistavaid lipiide kui terve, uuenenud nahk.
Niisutajatesse lisatakse sageli ka lanoliini, vitamiine, rasvhappeid, kollageeni, elastiini, keratiini. Viimased kolm tõstavad küll oluliselt toodete hinda, kuid nende tegelik toime nahas on kaheldav.

Baaskreemide e. niisutajate kasutamise näidustused:

Geneetiliselt kuiv nahk, sh. ihtüoos
Kuiv nahk välistest faktoritest (puhastusvahendid, kemikaalid, kuiv õhk, külm, tuul, päike, liigne pesemine jt.) ja naha kaitsmine ärritajate eest
Haigustest tingitud kuiv nahk (atoopiline dermatiit, diabeet, kilpnäärme alatalitlus)
Akne ravi ajal niisutamiseks
Vahelduvaks kasutamiseks paiksete steroidhormoonidega (psoriaas, atoopiline dermatiit jt.)
Naha kaitseks ja niisutamiseks vanematel inimestel (eriti sügeluse korral), imikutel ja nn. diabeetilise jala puhul.

Nõuanded kuiva ja tundliku nahaga inimestele:

1. Ärge peske nahka liiga sageli ega liiga tulise veega!
Käige dušši all või vannis 1x/p või pigem isegi ülepäeva ja harvem. Liiga sagedane pesemine eemaldab nahalt kaitsva lipiidkihi.

2. Ärge võtke liiga pikalt dušši, sauna või vanni, mis võib nahka kuivatada. Piirduge ajaga kuni 10 min.

3. Kasutage pehmetoimelisi, seebivabasid pesemisvahendeid, mis nahka liigselt ei kuivata. Näo puhastamisel piirduge vajadusel pesemisvahendiga õhtul (eelistatult) ja niisutava tooniku või puhastava emulsiooniga hommikul. Vanni võite lisada õlisid, mis aitavad nahka niisutada ja pehmendada ning leevendavad sügelust.

4. Vältige tugevatoimelisi, lõhnastatud või antibakteriaalseid seepe, mis võivad nahka kuivatada. Vajadusel kasutage neid näit. kaenla alla vm.

5. Loputage hoolikalt! Pesemisvahendite jäägid võivad nahka kuivatada ja ärritada.

6. Kuivatage nahka pehme rätikuga õrnalt patsutades! Hõõrumine võib nahka ärritada.

7. Ärge kasutage alkoholi sisaldavaid toonikuid peale näo pesemist! Tänapäeva pesemisvahendid on piisavalt efektiivsed puhastajad. Värskema tunde saamiseks võite pesemisvahendina eelistada seebivabasid vahtusid.

8. Kasutage lipiidsemaid baaskreeme vahetult peale pesemist niiskele nahale ja ka täiendavalt mitu korda päeva jooksul! See aitab kaasa naha märgatavalt kiiremale paranemisele. Kreemitage käsi alati peale pesemist!

9. Kasutage vajadusel aktiivaineid (AHA-happed, uurea) sisaldavaid baaskreeme; AHA-d aitavad surnud naharakke (ketendust) eemaldada, uurea on efektiivne niisutaja.

10. Kasutage majapidamistöödel kaitsekindaid (soovitatavalt puuvillase alusvoodriga)
11. Ärge minge talvel niiskete kätega õue!
12. Eelistage puuvillaseid alusriideid ja kandke külma ilmaga sooje kindaid!
13. Hoidke oma eluruumid jahedamad ja vältige konditsioneeri kasutamist!
14. Kasvatage toataimi. Taimed toimivad õhuniisutajatena.
15. Võimalusel muretsege õhuniisutaja!
16. Jooge 8-10 klaasi vett päevas, kui arst ei ole määranud teisiti
17. Tehke füüsilisi harjutusi; see kiirendab hapniku ja toitainete jõudmist nahka

Marge Tampere
dermatoloog

Tooted