Avalehele
 

Tselluliit

Tselluliit tekib tavaliselt täiskasvanueas, pärast 18 e.a. 80-90% naistest ja see on tegelikult normaalne keha omadus talletada rasva. Meestel esineb tselluliiti harva, sest neil on nahaaluseid rasvarakke tuharatel ja reitel vähem. Tselluliit ei ole ainult ülekaaluliste probleem, vaid võib esineda ka väga saledatel inimestel.

Tselluliit on nähtav inetute lohukeste ja mügarikena nahas (nn. apelsiinikoore nahk), sagedamini reitel ja tuharatel, kuid ka mujal piirkondades. Tselluliidi teke on seotud pärilike, ealiste, hormonaalsete ja naise keha rasvakihi ehituslike iseärasustega.

Tselluliit

Üks põhjus, miks vanemas eas (>40e.a) tekib tselluliiti rohkem, on rasvakogumike teket ennetavate ensüümide taseme langus. Vananedes elastiin- ja kollageenkiud naha sügavamas osas lagunevad, põhjustades naha elastsuse languse. Sellest tingituna tungib rasvkude naha alumistesse kihtidesse ja fibroossed kiud, mis peaksid nahka toestama, hakkavad kogunema valesti paigutunud rasva ümber. Moodustuvad sõlmelised tselluliidimuhud.

Kas tselluliiti saab ravida?

Tselluliiti pole võimalik ära ravida, kuid oluliselt saab parandada inetu kobrutava naha väljanägemist ja parandada kudede ainevahetust.

Kõige efektiivsem tselluliidi vastu võitlemise mittekirurgiline meetod on kudede sügav massaaz, mida nimetatakse endermoloogiaks.
Endermoloogia on alguse saanud Prantsusmaalt ja seda on kasutatud juba 10 aastat. Protseduure tehakse LPG aparaatidega ja tegelikult mõjutatakse kogu keha. Protseduuri käigus masin rullib, imeb nahka ja sügavamaid kudesid. Selline sügav massaž vähendab ja lõhub tekkinud fibroosseid kiude ning aitab pehmendada ja imendada rasvasõlmesid. Ainult probleemse piirkonna maseerimisest - kreemitamisest ei piisa, käivitada tuleb terve organismi puhastamisprotsess läbi lümfi-ja vereringe. Ravi alguses tehakse protseduure kuurina, vähemalt 7-10(12) korda. Tulemuse säilitamiseks on soovitatav protseduure aegajalt korrata- teha nn.säilitavat ravi.

Tselluliidi raviks on proovitud kasutada ka sügavat mehhaanilist massaazi erinevate abivahenditega (nt. kummist või puidust otsikutega nii käsi-kui mehhaanilised harjad). Siin on tulemused kaheldavad ja sõltuvad pigem masseerija oskustest. Samas on see kindlasti parem kui mitte midagi teha.

Tselluliidi ravi nn. Jaapani versioon on keha kuivharjamine, kus kasutatakse taimse päritoluga (nt. kookos) materjalist harju. Harjamisega eemaldatakse naha pinnalt surnud rakud. Teoreetiliselt püütakse suurendada vere- ja lümfivoolu ning sellega eemaldada kehast toksiine ja parandada tselluliiti. Praktiliselt saavutatakse sellega ainult pehmem, jumekam nahk, kuid tselluliidi vähenemises on protseduuri efektiivsus kaheldav.

Aktiivsed toimeained, mis aitavad tugevdada naha kollageen -ja elastiinkiude, võivad teoreetiliselt tselluliidi teket ennetada. Sellisteks aktiivaineteks on näiteks viinamarjeseemneõli, mis tugevdab naha alumist osa, kofeiin, mis vähendab kudede kohevust ning müntide perekonda kuuluv Coleus forshkolii (sisaldab forskoliini), millel on rasva lahustav toime. Taimseid ekstrakte ja rasvu lahustuvaid aineid on võimalik sügavale nahka viia spetsiaalsete kandjatega (teise põlvkonna liposoomidega), pidurdades nii rasvakogumike teket, aktiveerides rasvade lõhustumist ja eemaldamist kehast. Sellega suureneb naha elastsus ja paraneb väljanägemine.

Mõned uuringud on näidanud paikse C-vitamiini head toimet. C-vitamiin stimuleerib fibroblaste rohkem tootma nahka tugevdavaid kollageenkiude. Tretinoiin, retinool ja AHA-happed suudavad parandada nahastruktuuri ja sellega tselluliiti. Uuringud on näidanud, et pikaajaline (6kuud) ravi retinooli sisaldavate kreemidega parandab nii naha väljanägemist kui ka muudab naha histoloogilist leidu.

Aminofüllini ja teofülliini, mis tegelikult on bronhe lõõgastavad ravimid, kasutatakse tselluliidi kreemide koostises. Kasutatakse ka kofeiini, mis sisaldab teofülliini, kuid ühtegi kindlat uuringut, mis tõestaks või eitaks nende tselluliiti parandavat toimet, ei ole.

Millist ravi eelistada?

Kuna ükski ravimeetod ei ole imet tegev, tuleb erinevaid protseduure kombineerida: endermoloogiat dieedi, kehaliste harjutuste, aktiivseid toimeaineid sisaldavate kreemide ja piisava vee tarbimisega.

Uued mittekirurgilised võimalused:

1. Ultraheli lainetega rasvarakkude lõhustamine.

Protseduuri käigus masseeritakse ultraheli otsikuga probleemseid kohti, põhjustades rasvarakkude lõhustumise ja hävimise. Enamus patsiente vajavad 3-4 tunniajalist protseduuri. Surnud rakkudest vabaneb organism ise. Protseduur ei ole võrreldav liposuktsiooni e. rasvaimuga, kus ülekaalulistel eemaldatakse kirurgiliselt liigne rasvkude. Ultraheli on mõeldud neile, kellel on ladestused teatud üksikutes piirkondades, mida ei ole võimalik mõjutada dieedi ja kehaliste harjutustega.

2. Mesoteraapia
Naha alla süstitakse korduvalt rasvarakke lõhustavaid aineid. Seda meetodit on kasutatud Prantsusmaal juba kümneid aastaid, kuigi Ameerikas on kliinilised uuringud alles alanud.

3. Mittekirurgilised laserid
Arendatakse ka spetsiaalselt tselluliidi eemaldamiseks mõeldud mittekirurgilisi lasereid ja esialgsed tulemused on väga paljutõotavad.

Marge Tampere
dermatoloog

Teenused
 
 
 
 
 
Tselluliidivastased tooted