Avalehele
 

Pigmendilaigud (melasma)

Melasma on nahaseisund, mida iseloomustavad sümmeetriliselt asetsevad pruunikad pigmendilaigud näol, eriti otsmikul, põskedel ja ülahuule kohal. Harva võivad laigud esineda ka muudel päikesele avatud nahapiirkondadel.

melasma

Vaata fotosid

Vaata fotot

Melasma tekib 90% juhtudel 20-40a. naistel ja vaid 10% meestel. Probleemi täpset põhjust ei teata, kuid see on naistel tavaliselt seotud hormonaalsete muutustega. Teatavasti tekib laike kõige sagedamini raseduse (50-70% naistel) või rasedusvastaste tablettide võtmise (5%–34% naistel) ajal. Raseduse ajal tuntakse neid ka nn. “raseduse maski” nime all. Täiendavalt on suurimaks pigmentlaikude esilekutsujaks päiksekiirgus, mistõttu laigud ilmuvad või väljenduvad rohkem kevadel ja suvel. Melasma tekkeks peab olema ka eelsoodumus.

Enamasti asub pigment epidermise ehk naha pindmise kihi põhjaosas, kuid mõnikord ka dermas ehk naha sügavamas kihis. Viimane variant allub halvasti ravile. Pigmendi sügavust saab tavaliselt määratleda Wood`i lambi abil.

Melasmi võimalike põhjuste ja soodustavate faktorite hulka kuuluvad:

geneetilised mõjud (70%-l perekondlik esinemine)
ultraviolettkiirgus
rasedus
hormoonravi östrogeenidega ja rasedusvastased pillid
kerge ja ohutu hormonaalse taskaalu häire
kerged munasarjade ja kilpnäärme funktsiooni häired, maksa häired
ravimid - näit. mõned munasarjade ja kilpnäärme probleemide ning epilepsiaravimid, mis muudavad naha päikesele tundlikumaks
fototoksilised reaktsioonid kosmeetikatoodetele (näit. after-shave tooted, lõhnaseebid jt.)
melanotsüütide suurenenud tundlikkus normaalsele östrogeeni tasemele
füüsikalised faktorid (kratsimine, kuum vesi, saun jt.)
higistamine
dieet (kofeiin, vürtsid)
teadmata põhjused 1/3 naistel ja enamus meestel (Ortonne et al., 2003).

Melasma ravi

Ravi eesmärgiks on liigse pigmendi lõhustamine ja uue pigmendi moodustumise takistamine.

Melasma ravi on aega ja kannatust nõudev protsess, millega peab alati kaasuma korralik päikesekaitse. Mõnedel juhtudel võib pigment tekida uuesti, vaatamata efektiivsele ravile ja korralikule kaitsele päikese eest. Samuti võib mõnikord vaid “killuke” päikest rikkuda juba saavutatud tulemuse.

Võimaluse korral tuleb ravida konkreetset pigmendilaike põhjustavat probleemi ja/või vältida soodustavaid faktoreid. Rasedusvastaste tablettide võtmise korral tuleks kaaluda nende lõpetamist, kuigi kasu sellest võib ilmneda suhteliselt aeglaselt.

Ravis on võimalik valida konservatiivsemate ja agressiivsemate meetodite vahel. Valik sõltub pigmendi sügavusest nahas, kuid ka naha tüübist ja patsiendi eelistustest.

Ainult paiksete vahendite ja pindmisemate protseduuride abil võib soovitud tulemuste saavutamine võtta aega kuid või resistentsel juhul isegi kuni aasta ja rohkem. Mõnikord on efekt osaline. Raskesti allub ravile dermaalne (sügavamal pärisnahas asetseva pigmeniga) melasma. Pindmise ravi eeliseks on vähene tüsistuste oht ja minimaalne või puuduv nahaärritus. Sügavamad protseduurid võimaldavad kiiremaid ja paremaid tulemusi, kuid võivad olla traumaatilisemad. Sageli peab patsient arvestama 5-7 päevase taastumisajaga. Parimate tulemuste saavutamiseks peab täiendavalt raviprotseduuridele tegema ka paikset ravi.

Üldised nõuanded

Vältige näonaha ärritust. Ärge kasutage tugevaid seepe või abrasiivseid puhastajaid; eelistage vaid pehmetoimelisi puhastusvahendeid näo pesemiseks. Igasugune ärritus tõstab naha tundlikkust päikesele.

Kaitske nahka päikese eest nii ravi ajal kui peale ravi lõpetamist. Kasutage laia spektriga ja väga kõrge faktoriga (30 ja rohkem) päikseblokaatorit, mis soovitavalt sisaldaks ka tsinkoksiidi, titaaniumdioksiidi, avobenzooni (Parsol 1789), Tinosorbi või Mexoryli. Täiendavalt vältige nn.tipptunde (12-15) ja kandke laiema äärega peakatet.

Paiksed tooted

Hüdrokinoon
Hüdrokinooni (HK) sisaldavad kreemid on tugevaima pigmendivastase toimega ja maailmas enim kasutatavad, esmavaliku vahendid pigmendihäirete ravis. Hüdrokinoon pärsib otseselt türosiinist pigment melaniini sünteesi. Eestis on 2%-line HK lubatud professionaalseks kasutuseks. Maailmas on üle 2% tooted enamasti saadaval retsepti alusel.
Hüdrokinoon hakkab mõjuma 1-1,5 kuuga. Maksimumtoime saabub 4-6 kuuga. Vajadusel jätkub säilitusravi 2-3 x/näd mõne kuu jooksul.

Hüdrokinooni kasutatakse tavaliselt 2 x/p probleemsetele piirkondadele. Mõned koolkonnad soovitavad seda panna üle kogu näo ja täiendava kihi laikudele, kuna nii saab ühtlasemama tulemuse ning samas oma nahatoon oluliselt heledamaks ei muutu.

Hüdrokinoon võib mõnikord ravi alguses nahal väheselt kipitada - see ei ole vastunäidustus raviks. Ravi tuleb lõpetada tugevama punetuse või ärrituse korral. Võimaliku ärrituse ärahoidmiseks võiks enne ravi alustamist toodet proovida küünarlohus või otsmikul 3-5 päeva jooksul.

Hüdrokinooni efektiivsus kõigub 64-88% vahel. Tõhususe tõstmiseks kombineeritakse seda enamasti tretinoiini, AHA-hapete või koji happega. Juhul, kui mingit toimet ei saabu 3 kuuga, valitakse agressiivsem raviskeem.

Hüdrokinooni ei kasutata raseduse ja rinnaga toitmise ajal, kuna ohutus lootele pole tõestatud. Samuti ei kasutata seda aastaid järjest.

Aselaiinhape
Aaselaiinhappe 20% kreem (Skinoren) on retseptiravim. Ta on looduslik materjal, mida toodab naha normaalse mikrofloora hulka kuuluv pärmseen.

Aselaiinhapet kasutatakse akne ravis, kuid ta pärsib ka pigmendi tootmist. Efekt võib olla üpris hea (sarnane hüdrokinoonile), kuid tulemuste kujunemine on aeglane (6-12 kuud) ja mõnikord võib kaasuda vähene nahaärritus. Aselaiinhapet võib samuti kombineerida muude preparaatidega ja kasutada ka raseduse ajal.

Koji hape
Koji hape on eriti populaarne Jaapanis. Ta on Aspergillus seente ainevahetusprodukt, mis pärsib melaniini sünteesi. Koji hape on näidanud hüdrokinooniga sarnast efektiivsust, kuid omab kõrgemat nahka ärritavat ja sensibiliseerivat potentsiaali. Tavaliselt kasutatakse teda alternatiivselt hüdrokinoonile. Koji hapet võib kombineerida mitmete teiste ainetega, sealhulgas hüdrokinooniga.

Tretinoiin
Tretinoiin (0,05% Retin-A kreem) on retseptiravim ning ühtlasi tugevatoimeline preparaat fotovananenud naha ravis. Ta hajutab epidermises melaniini, olles eriti sobilik solaarkahjustusest tingitud peenelaigulise pigmentatsiooni puhul. Pigmendihäirete ravis lisatakse hüdrokinoonile sageli tretinoiin. Maksimumtulemused saavutatakse keskmiselt 4-6 kuuga.

AHA-happed
AHA-hapetest on enim kasutusel glükoolhape. AHA-happed hajutavad epidermises vähesel määral pigment melaniini. Kerge kooriva toime tõttu toovad nad esile värskema, siledama ja ühtlasema värvitooniga naha ning suurendavad teiste ainete läbitavust nahka. Iseseisvalt kasutatakse AHA-happeid vähe väljendunud pigmendihäirete ravis, sagedamini kombineeritakse hüdrokinooni või teiste pigmendivastaste ainetega.

Tavaliselt kasutatakse paiksetes toodetes 6-10%-list glükoolhapet. USA-s on FDA tunnistanud ohutuks AHA-tooted, mille protsent ei ole üle 10 ning mille pH on 3,5 ja rohkem. See tähendab, et nad ei tohi olla liiga tugevad koorijad ega liiga happelised. Oluline on alati jääda minimaalse nahaärrituse taseme

Kõik puuviljahapped võivad põhjustada nahale kandmisel mööduvat kipitust, mis on normaalne.

AHA-hapetega peaksid ettevaatlikud olema väga tundliku ja õhukese nahaga tumedama nahatüübiga inimesed

Arbutiin
Arbutiin on glükosüleeritud hüdrokinoon, looduslikust taimest pärinev ühend, mida on edukalt kasutatud põletikujärgse hüperpigmentatsiooni raviks. Toime efektiivsus sõltub aine kontsentratsioonist. Kõrgemad kontsentratsioonid on efektiivsemad kui madalamad, kuid nad võivad ka põhjustada paradoksaalselt hüperpigmentatsiooni. Arbutiin pärsib melaniini sünteesi ~ 39%.

Vit C
Vitamiin C kaitseb nahka UVK kahjustuste ja vabade radikaalide toime eest, kuid pärsib ka melaniini tootmist. Efektiivsemaks pigmendivastaseks C-vitamiini derivaadiks on magneesium-L-askorbüül-2-fosfaat (MAP). Uuringutes on leitud, et MAP kontsentratsioonis 10% suutis muuta oluliselt heledamaks melasmi ja solaarlaike ~ 55% patsientidel.

Muud
Pigmendivastast toimet omavad veel taimse päritoluga pabermooruspuu, melatoniin, leesikaekstrakt, Arctostaphylos patula ja Arctostaphylos viscida, glabridiin (lagritsaekstraktist), licorice extract (Glycyrrhiza glabra)

Mõnedes toodetes on kombineeritud erinevaid toimeaineid, nagu hüdrokinoon, koji hape, glükoolhape, vitamin A/tretinoiin/retinool, askorboonhape, piimhape, aselaiinhape jt.

Protseduurid

Krüoteraapia
Pigmendirakud on väga tundlikud külmutamisele ning tulemused on üldiselt head ja rahuldavad. Ravi on parem siiski vältida näo piirkonnas, kuna esineb püsiva hüpopigmentatsiooni (valgema laigu) oht, eriti tumedama nahaga inimestel. Krüoteraapia sobib paremini üksikute, piirdunud läätslaikude ravis.

Pindmine keemiline koorimine ja mikrodermabrasioon eemaldavad epidermise pindmised kihid ja peamiselt kiirendavad paiksete vahendite toimet. Nad on nn. “lõunavaheaja protseduurid”, mille järgselt inimene saab kohe igapäevast elu edasi elada. Nahk võib kergelt ketendada 1-2 päeva. Protseduure tuleb teha korduvalt, tavaliselt 6-8 korda, 1-2 nädalaste vahedega. Siiski, ka korduvad pindmisemad protseduurid ei asenda 1 sügavamat.

Keskmine koorimine TCA happega on sageli efektiivne, eemaldades liigse pigmendi juba ühe protseduuriga. Naha paranemine võtab aega keskmiselt 5-7 päeva. Ettevaatlik tuleb olla tumedama nahaga inimestel, kellel esineb suurem põletikujärgse hüperpigmentatsiooni oht. Enne ja peale koorimist kasutatakse paikseid pigmenivastaseid vahendeid.

Keskmist koorimist tehakse ka glükoolhappega. On leitud, et TCA-ga on tulemus kiirem ning liigpigmentumus allub paremini TCA-koorimisele. (COSMETOLOGY; Kalla G, Garg Anush, Kachhawa D; 2001, vol. 67-2)

Laserlihvimine (tavaliselt CO2 laseriga) võimaldab samuti eemaldada kahjustunud nahakihid ja korrigeerida pigmendihäireid, kuid ta ei ole valikmeetodiks. Pigmendi taastekke võimalus peale protseduuri on suhteliselt kõrge.

Pigmentlaserid ja impulssvalgusallikad
Kuna melaniinis imenduvad teatud valguse lainepikkused, saab pigmentkoldeid mõjustada mitmesuguste laserite ja teiste valgusallikatega. Melasmi raviks on kasutataud näiteks er:YAG laserit, Q-lülitusega rubiinlaserit, värvilaserit (510 nm), Q-lülitusega Nd:YAG laserit. Kui pindmiste läätstlaikude ravis on tulemused suhteliselt head, siis melasmi puhul piiratud, varieeruvad või lühiaegsed. Tulemusi saab hinnata mitmete nädalate kuni kuude pärast ja ravi tuleb sageli korrata. Tumedama nahaga inimestel on protseduuri järgselt hüperpigmentatsiooni oht.

Impulssvalgusallikad (Photoderm,. Plasmalite jt) võivad melasmat heledamaks muuta. Sageli on vaja mitmeid raviseansse. Tulemused on väga varieeruvad ning kaasub kõrge pigmendi taastekke võimalus. Tumedanahalistel on jällegi kõrgem hüperpigmentatsiooni risk.

Vaata lisaks:

Tedretähed ja läätslaigud

Teenused
 
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet
 
Pigmendivastased tooted