Avalehele
 

Viiruslikud tüükad (soolatüükad jt.)

Kuidas nakatutakse?
Millised tüükad välja näevad?
Millest tuleb tüükaid eristada?
Viiruslike tüügaste ravi
Üldised nõuanded

Tüükad on healoomulised kasvajalised moodustised nii nahal kui limaskestadel, mis on põhjustatud inimese papilloomiviiruse (HPV) poolt. HPV alatüüpe on teada rohkem kui 70. HPV infektsioonid on levinud üle kogu maailma, kuid viiruse ainukeseks reservuaariks on inimene.

Tüükad esinevad igas vanuses, väga harva imiku- ja väikelapseeas. Umbes 10% lastel ja noorukitel esineb 1x elus viiruslikke tüükaid. Koolilapsed põevad sagedamini harilikke tüükaid (nn. soolatüükad). Haigestumine on kõrgeim vanuses 10-16 a. Genitaaltüükaid täheldatakse enamasti noortel 20-24 a., seksuaalselt aktiivsetel inimestel.

Ravimata jätmisel enamus tüükaid taanduvad aja jooksul iseenesest. Umbes 30% tüükaid kaovad 6 kuuga, 66% 2 aastaga, 75% 3 aastaga.

Kuidas nakatutakse?

Viiruse ülekanne toimub otsese (inimeselt inimesele) või kaudse kontakti (käterätid, esemed, pinnad jt) teel. Nahk võib nakatuda saunades ja ujulates. Tüükaid võib edasi kanda ka juba olemasolevatelt kolletelt, näiteks sõrmeküünte närimisel või habeme ajamisel. Genitaaltüükad täiskasvanutel kanduvad reeglina edasi seksuaalsel teel. Genitaaltüükad lastel ei pruugi alati viidata seksuaalsele kuritarvitamisele; nad võivad pärineda ka mujal kehal paiknevatelt kolletelt.

Tavaliselt on tüügaste peiteperiood 4-12 nädalat, kuid nad ei pruugi mõnikord ilmneda enne 18 kuud. Suhteliselt pikema peiteajaga on genitaaltüükad.

Nakatumist soodustavad väikesed nahavigastused (sh. lastel küünte närimine) ja haudumus. Mõned inimesed nakatuvad tüügastesse kergemini. Samuti on vastuvõtlikumad nõrgenenud immuunsüsteemiga isikud (HIV-positiivsed, hormoonravil patsiendid jt). Eriti nakkuslikud on pärasoole ja suguelundite piirkonna tüükad e. genitaaltüükad.

Millised tüükad välja näevad?

Viiruslike tüügaste erinevaid variante on palju. Enamasti on nad konarliku, ebatasase tiheda pinnaga käsnjad moodustised, mille keskosas võib näha väikseid musti täppe –tromboseerunud väikesi veresooni.

1. Harilikke tüükaid (nn. soolatüükad) esineb kõige sagedamini, umbes 70% juhtudel. Kolded paiknevad sagedamini labakätel, sõrmedel ja varvastel, lastel ka näol, huultel ja põlvedel. Nad esinevad kas üksikult või grupeeritult.

Soolatüükad soolatüükad

Vaata fotot
Vaata fotot

2. Jalataldade tüükad paiknevad enamasti üksikutena ja on sageli valulikud. Nad kasvavad mehhanilise surve tõttu sissepoole, olles ümbritseva nahaga suhteliselt tasapinnalised. Talla-alused tüükad võivad olla väga visad ja raskesti ravile alluvad.

Vaata fotot
Vaata fotot

3. Mosaiiktüükad võivad esineda nii kätel kui jalataldadel, moodustades suuri kuni mitme cm läbimõõduga laatunud koldeid. Tavaliselt nad ei kao iseenesest ja alluvad samuti ravile raskemalt.

mosaiiktüükad

4. Lamedad tüükad on 2-5 mm suurusega, madalad, sileda pehme pinnaga, roosakad või hallikaspruunid ning nahaga suhteliselt tasapinnalised. Enamasti leidub neid arvukalt näol, kuid ka käeselgadel, õlavartel ja alajäsemetel. Tüükad võivad paikneda lineaarselt e. juttidena, mis viitab viiruse levikule kriimustuste või kratsimise kohtadel. Sagedamini Haigestuvad lapsed ja noored naised. Mõnikord, kui kolded on pruunikad, võivad nad segi minna päikeselaikude või tedretähnidega.

lamedad tüükad

Vaata fotot

5. Küüneümbruse tüükad kasvavad küünevallidel ja küüneplaadi all, kahjustades ka küüneplaati.

Vaata fotot

6. Filiformsed tüükad on pehmed näsalised moodustised, mis esinevad sagedamini näol, kaelal ja kehavoltides.

Vaata fotot

7. Limaskesta tüükad võivad esineda huultel, nina limaskestal ning isegi põskede sisekülgedel.

8. ”Genitaaltüükad” e. teravad kondüloomid meenutavad lillkapsataolisi pehmeid moodustisi (0,2-1 cm), paiknedes genitaalide nahal ja limaskestadel. Kondüloomid on valutud. Neid võib esineda rohkearvuliselt.

genitaaltüükad

Millest tuleb tüükaid eristada?

Mitmed nahaseisundid võivad sarnaneda tüügastele:

nn. konnasilmad
nn. nahakäsnad (seborroilised keratoosid)
epidermaalsed neevused
skvamoosrakuline vähk jt.

Tüükaid ettevaatlikult pinnalt kraapides võib näha allpool iseloomulikke mustjaid täpikesi (tromboseerunud veresooni). Kui te pole siiski 100% kindel, et tegemist on tüükaga, pöörduge nahaarsti poole.

Viiruslike tüügaste ravi

Tüükaid ei pea alati ravima. Nagu öeldud, võivad tüükad ka ise kaduda. Näiteks 50% lastel taanduvad tüükad ilma ravita 6 kuu jooksul, 2 aastaga on 90 % tüügastest kadunud. Soovitav on ravida tüükaid, mis laienevad või levivad kiirelt või mis on püsinud üle 2a.

Ravimeetodi valik sõltub tüügaste vormist, asukohast, patsiendi vanusest, haiguse kestusest ja ulatusest. Oluline on kannatlikkus, järjekindel ravi ning organismi enda vastupanuvõime tõstmine viirustele.

Salitsüülhape

Salitsüülhape vedeliku (soovitavalt 17%) või plaastri kujul (soovitavalt 40%) on esialgne paikne preparaat, mida inimene saab tüügaste raviks kodus ise kasutada. Eelkõige on näidustuseks jalatalla ja harilikud tüükad. Salitsüülhapet ei panda näole ja limaskestadele. Üldiselt võib plaaster olla vähem ärritav kui lahus.
Kui põete diabeeti või teie verevarustus on kehv, tuleb enne salitsüülhappe kasutamist konsulteerida arstiga.

Tüügastest vabanemine võib võtta mõned nädalad kuni 3 kuud. Ravi efektiivsus on ~ 80%. Raskemini alluvad ravile mosaiiksed jalatalla tüükad (efekt. 45%). Isegi kui tüükad ei kao täielikult, muutuvad nad väiksemaks ja tundlikumaks teistele ravimeetoditele (nt. külmutamisele). Kui tüükad ei kao 2-3 kuulise raviga, tuleb kaaluda tugevamat või teist tüüpi ravi või üldse mitte ravida.

Eestis on saadaval:

Duofilm lahus - 16,7% salitsüülhapet
Scholl konnasilmatilgad - 11,25% salitsüülhapet
Scholl konnasilmaplaastrid - 40% salitsüülhapet
Salipod konnasilmaplaastrid - 32,8% salitsüülhapet
Urgocor konnasilmaplaastrid - 32% salitsüülhapet

Kuidas salitsüülhappega tooteid kasutada?

Peske ravitav piirkond, leotage 10-15 min soojas vees ja kuivatage
Kui kasutate vedelikku, kandke seda täpselt tüükale 1x/p ja laske kuivada. Vältimaks ümbritsevat nahka võite sinna määrida näit. vaseliini. Parema tulemuse saamiseks katke kolle tavalise plaastriga.
Kui kasutate plaastrit, siis lõigake selle aktiivainet sisaldav osa tüüka suuruseks, asetage koldele ja fikseerige kleepribaga. Plaastrit vahetage 2 päeva tagant. Kui olete päeval väga aktiivne ja plaaster kipub ära nihkuma, võite seda kasutada ka vaid ööseks
2-3 päeva tagant (võib ka iga päev), kui koldel olev surnud nahk on muutunud valgeks, eemaldage see peale vees leotamist kääride, skalpelli või pimsskiviga. Seejärel jätkake endiselt ravi.
Tehke ravi kuni 12 nädalat või lõpetage, kui kolde põhi näeb välja nagu normaalne nahk (ei sisalda musti täpikesi või "terakesi")
Kui tüügas muutub valusaks või hakkab veritsema, pidage raviga vahet paar päeva.

Krüoteraapia

Vedela lämmastikuga külmutamist (-196ºC) kasutavad dermatoloogid kõige sagedamini tüügaste raviks. Meetod on efektiivne (erinevatel andmetel 50-80%) ja kollete taastekke võimalus väike, kuid protseduur on valulik ja võib põhjustada villi teket. Sageli on vaja teha mitmeid protseduure.
Paar uuringut ei ole näidanud krüoteraapia oluliselt suuremat efektiivsust võrreldes salitsüülhappega. Eeliseks on siiski kiirem ravitulemus. Krüoteraapiat saab samuti kombineerida teiste ravimeetoditega.

Protseduuriks kasutatakse kas vatipulka või spetsiaalset pihustiga kannu. Tüükalt eemaldatakse liigne surnud nahk. Seejärel külmutatakse kollet ja ümbritsevat nahka (1-3 mm laiuses) umbes 30 sek jooksul. Ravi on efektiivsem, kui peale ülessulamist tüügast veel kord läbi külmutada. Lamedate tüügaste korral peab külmutamine olema väga kerge. Ravi korratakse vajadusel 2-3 näd pärast. Tavaliselt on tüüka eemaldamiseks vajalik 3-5 raviseanssi. Umbes 70-80% tüügastest paranevad pärast 3-4 kuulist regulaarset külmutamist.

Külmutamine võib olla probleemiks tumedama nahaga inimestel, kellel ravi tagajärjel võivad jääda püsivalt tumedama või heledama pigmendiga laigud. Armistumise risk on väike. Külmutamine ei ole alati sobilik ka lastele ja halvema verevarustusega inimestele.

CO2 laser ja operatiivne ravi

Kirurgiliselt, CO2 laseriga või diatermianõela abil eemaldatakse tüükaid üksikutel, ravile resistentsetel juhtudel. Eelnevalt tuimestatakse nahk, tavaliselt koldesisese lidokaiini süsti abil. Protseduuri järgselt vajab haav paranemiseks paar nädalat. Kuna haav sageli armistub, võib ta hiljem valu tekitada, eriti talla all. Samuti võib ravi järgselt jääda püsivalt heledam laik.

Imiquimod

5% imiquimod (Aldara) kreem stimuleerib patsiendi immuunsüsteemi tüügast “välja heitma”. See on retseptiravim ja ka Eestis olemas. Ametlikult on imiquimod näidustatud genitaaltüügaste raviks, kuid ta on andnud positiivseid tulemusi ka harilike tüügaste ravis. Genitaalpiirkonnas on ravimi imendumine kergem. Mujal kehal tuleb imendumise parandamiseks kolle katta plaastriga. Ravimit kantakse peale ööseks 4 nädala jooksul. Kollete taandumine võib võtta kuni 3 kuud. Raviga kaasub mõningane ärritusreaktsioon. Ravi on tõhusam, kui seda kombineerida külmutamisega. Imiquimod ei ole lastele toksiline.

Podofüllotoksiin

Podofüllotoksiin (“Wartec”: ) on näidustatud eelkõige genitaaltüügaste raviks, kuid ta on edukaks osutunud ka muude tüügaste puhul. Ravimit ei tohi kasutada rasedatel ja rasedust plaanivatel naistel.

Cantharidin

Cantharidini lahust Eestis ei ole. See aine pärineb putukalt. Kantaridiinist võib olla palju abi laste tüügaste ravis, kuna ravi on suhteliselt kergem taluda kui näiteks külmutamist. Ravim tekitab koldel villi. Lahust hoitakse peal 4 tundi, seejärel pestakse maha. Vajadusel korratakse ravi iga nädal kuni tüügaste taandumiseni (tavaliselt 1-3 korda). Cantharidini ei kasutata näol.

Tretinoiin (0,05% Retin-A kreem)

Tretinoiin on A-vitamiini derivaat, mida kasutatakse akne ja fotokahjustuste raviks. Tretinoiin aitab normaliseerida epidermise funktsioneerimist ja mõnedel inimestel võib vähendada või isegi eemaldada tüükaid (eelkõige lamedaid tüükaid).

Muud ravimeetodid

Triklooräädikhape põhjustab kohest koe kärbumist. Seda kasutatakse kontsentratsioonis kuni 80%.
5-fluorouracil on eeskätt aktiiniliste keratooside paikne ravim, kuid ta on efektiivne ka tüügaste ravis, kui teda kasutada igapäevaselt plaastri all kuni 1 kuu jooksul.
Immuunravi kasutatakse tüügastele harva. Kolle värvitakse spetsiifilise ainega, (dinitrochlorobenzene, dibutyl squaric acid), mis kutsub esile allergilise reaktsiooni ja seeläbi hävitab tüüka. Efektiivsus on 65-90%.
Koldesisesed süstid bleomütsiini või interferon alfaga on näidustatud, kui muud meetodid ei ole aidanud. Jalatalla tüügaste korral on efektiivsus ~ 48%.
Pulseeritud värvilaserit kasutatakse, kui tüügas on juba madalamaks muudetud. Kollane valgus hävitab veresooned, mis tüügast toidavad. Ravi on näidanud efektiivsust 60-75% (1-3 raviseanssi 2 nädalaste vahedega) visade tüügaste ravis. Positiivne on veel see, et meetod ei põhjusta valu ja armistumine on harv.
Suukaudsetest ravimitest on kasutatud tsimetidiini ja retinoide.

Üldised nõuanded

Ärge kammige, harjake või raseerige tüügastega kaetud piirkondi viiruse leviku takistamise eesmärgil
Ärge kasutage tüügastega küüntel sama küüneviili vm. hooldusvahendeid, mida te kasutate tervetel küüntel
Ärge närige sõrmeküüsi, kui küünevalli piirkonnas on tüükad.
Ärge “nokkige” tüükaid; see soodustab viiruse levikut. Vajadusel katke lapse kolded plaastriga.
Soovitav on mõneks ajaks habemeajamine peatada või teha seda väga ettevaatlikult, kuna viirused levivad kergelt.
Püüdke käed hoida kuivana
Peske hoolikalt käsi peale tüügaste katsumist
Teiste inimeste nakatamise risk ujulates jm. kohtades on väike. Olemasolevad kolded võiks katta plaastriga.

Teenused
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet
 
Tooted