Avalehele
 

Nakkuslikud molluskid

Mis on molluskid?

Nakkuslikke molluskeid põhjustab Pox viiruste perekonda kuuluv viirus. Viirus on levinud kogu maailmas.

Kuidas nakatutakse?

Nakatumine toimub kas otsese kontakti, sealhulgas seksuaalse kontakti teel inimeselt inimesele või nakatatud esemete (käterätid, ujula pinnad jt) kaudu.

Enamus täiskasvanute molluskitest (eriti suguelundite piirkonnas) on saadud seksuaalse kontaktiga.
Molluskid võivad nahal levida ka väikeste nahavigastuste piirkonnas, nt. raseerimisel, sügamisel, kriimustamisel.

Nakkuse peiteperiood on tavaliselt 2-7 nädalat, mõnikord ka kuni 6 kuud.

Millised molluskid välja näevad?

Tüüpilised molluskid on nahavärvi või valkjad sõlmekesed, mis suurenevad aeglaselt (6-12 nädalaga 5-10 mm) ja mille keskossa tekib naba moodi lohuke.

Nakkuslik mollusk

Molluskid võivad esineda nii üksikult kui grupina, nii kaelal, kehal, jäsemetel, näol, kaenlaaukudes kui ka suguelundite ümbruses. Erinevalt soolatüügastest, ei teki molluskeid peopesadele ja taldadele.

Nakkuslik mollusk

Tüsistusena võib umbes 10% juhtudel lisanduda bakteriaalne põletik, mollusk muutub valulikuks ja ümbert punetavaks. Raviga probleem taandub.

Nõrgenenud immuunsusega inimestel ja allergilistel lastel esineb molluskeid sagedamini ja ulatuslikumalt, sest naha kaitsebarjäär on nõrgenenud. Nakkust soodustavad ka allergikutel kasutatavad ravimid - paiksed steroidid.

Molluskeid võib massiliselt tekkida HIV infektsiooni puhul ja AIDS-i haigetel, kellel nad alluvad raskesti ravile.

Molluskid on ohutud ja nad ei muutu kunagi pahaloomuliseks.

Millest tuleb molluskeid eristada?

Molluskeid tuleb eristada soolatüügastest, tervatest kondüloomidest, herpeslööbest, papilloomidest, naha tsüstidest jt. moodustistest.

Kuidas molluskeid ravida?

Molluskid võivad sageli tervetel inimestel iseeneslikult taanduda 9-12 kuu jooksul, seevastu allergikutel ja nõrgenenud immuunsüsteemiga patsientidel püsides isegi 3-4 aastat.

Molluskid võivad muutuda punaseks ja valusaks enne, kui organism püüab neid välja tõrjuda; see ei ole kahjulik ja ei nõua erilist tähelepanu. Vajadusel võib dermatiiti kolde ümber ravida paikse hormooniga.

Molluskitest vabanemiseks tuleb sõlmekeste südamik, kollakas puderjas mass, eemaldada. Selleks kasutatakse järgnevaid ravimeetodeid:

Krüoteraapia

Krüoteraapia e. külmutamine on üks kiiremaid, efektiivsemaid ja sagedamini kasutatavaid ravimeetodeid. Vajadusel korratakse ravi 2-3 nädala pärast. Mõnikord võivad ravitud kohtadele jääda hüpo -või hüperpigmenteerunud laigud.

Mehhaaniline eemaldamine

Kollast puderjat massi saab eemaldada pintsettide, küreti, skalpelli või terava hambatikuga. Eelnevalt on soovitav teha paikne tuimestus. Seda meetodit saavad ka patsiendid ja lapsevanemad ise kodus kasutada, kuigi väiksed lapsed ei pruugi protseduuri hästi taluda.

Salitsüülhappega plaastrid

Salitsüülhape on kooriva toimega.
Uuringus, kus kasutati 10% joodi ja 50% salitsüülhappega plaastrit, selgus, et kolded taandusid keskmiselt 26 päevaga. Esmalt kanti molluskile 10% joodi, mille kuivamise järgselt asetati kolletele väikesed salitsüülhappega plaastrid ja kinnitati teibiga. Protseduuri korrati iga päev peale vanni või dušši. Peale seda, kui molluskid muutusid punetavaks (3-7 päevaga), jätkati vaid joodiga. Ravi võis kaasa tuua erosiooni ehk marrastuse tekke. Oluline on panna toimeainega plaastri osa vaid täpselt kolde peale.

Eestis on saadaval mitmed salitsüülhapet sisaldavad plaastrid:

Scholl konnasilmaplaaster (12% salitsüülhapet)
Salipod konnasilmaplaaster (32,8% salitsüülhapet)
Urgocor konnasilmaplaaster (32% salitsüülhapet)

Adhesiivne e. kleepuv plaaster

Plaastri kleepuvat poolt pannakse peale ja eemaldatakse korduvalt koldelt 10-20 tsükli jooksul. Selline tegevus eemaldab edukalt pindmise epidermise osa molluski pinnalt. Teisest küljest sama plaastri korduv kasutamine võib levitada viirust külgnevale nahale.

Podofüllotoksiin

Podofüllotoksiini (Wartec) võib patsient ise kodus kasutada. Lahust kantakse peale 2x/p 3 päeva. Preparaat on absoluutselt vastunäidustatud raseduse ajal.

Imiquimod

Imiquimod 5% kreemi (Aldara kreem) on paikselt kasutatud molluskite raviks. Ravim on ka Eestis olemas. Preparaat on tugeva immuunsüsteemi mõjutava toimega. Ravim on hästi talutav, kuigi sageli võivad tekida ärritusnähud ravitavas piirkonnas. Imiquimod ei ole lastele toksiline. Kreemi kantakse peale ööseks 4 nädala jooksul. Kollete taandumine võib võtta kuni 3 kuud.

Tretinoiin

0,1% tretinoiinkreemi on kasutatud nakkusliku molluski raviks 2x päevas. Kollete taandumist täheldati 11. päeval. Kõrvaltoimena võis tekida punetus ravitud kohal. Eestis on olemas retseptiravim 0,05% tretinoiinkreem (Retin-A kreem, mida on samuti molluski raviks edukalt kasutatud ja mis annab vähem ärritusnähte.

Tsimetidiin

Suukaudset ravimit tsimetidiini on edukalt kasutatud ulatuslike infektsioonide korral. Ravim stimuleerib immuunsüsteemi molluskit välja heitma (kasutatakse mitte-ametlikult ka soolatüügaste raviks).
Kuna tsimetidiin annab koostoimeid paljude teiste süsteemsete ravimitega, siis on oluline need enne üle vaadata.

Cantharidin

Cantharidini lahust Eestis ei ole, kuid seda on edukalt kasutatud nakkusliku molluski raviks. Ravim tekitab koldel villi. Lahust hoitakse peal 4 tundi, seejärel pestakse maha. Vajadusel korratakse ravi iga nädal kuni molluskite taandumiseni (tavaliselt 1-3 korda). Cantharidini ei kasutata näol.

Kaaliumhüdroksiid

Molluskite raviks on paikselt 2x/p kasutatud 5% kaaliumhüdroksiidi vesilahust, mis andis kollete taandumise keskmiselt 30 päevaga.

Pulseeritud värvilaser

Edukalt on molluskeid ravitud ka pulseeritud värvilaseriga, kuid see on suhteliselt kulukas.

Nõuanded

Nakatumise ja edasikandumise vähendamiseks on oluline isiklik hügieen
Olge kannatlikud - seisund möödub tavaliselt ise
Peske kindlasti käsi peale molluskite katsumist
Ärge jagage isiklikke käterätte teiste inimestega
Vältige kollete kratsimist, kuna see võib kaasa tuua infektsiooni levimise.

Autor:
Marge Tampere, dermato-veneroloog
SA Viljandi Haigla

Teenused
Viimsi Fertilitas erakliinik, dermatoloog Elo Kuum`i kabinet