Avalehele
 

Perioraalne dermatiit (suuümbruse naha põletik)

Perioraalne e. suuümbruse dermatiit on sage näonaha probleem täiskasvanud naistel. Enamasti haigestuvad 20-45 aastased naised. Meestel esineb haigust harva, kuid viimastel aastatel on siiski rohkem seoses kosmeetikumide suurenenud kasutamisega.

Perioraalsele dermatiidile on iseloomulik kihelevate või tundlike väikeste punetavate sõlmekeste teke suu ümbrusesse, lõuale, ülahuulele ja põskedele. Nahk muutub neis piirkondades kuivaks ja kestendavaks. Sageli on haigusest haaratud ka nina ümbrus ja ninavolt. Esineda võib väikseid pustuleid e. mädavillikesi. Lööbed võivad tekkida isegi silmade ümbrusesse; sellisel juhul on tegemist periokulaarse dermatiidiga.

perioral dermatitis perioral dermatitis

Haiguse põhjused

Täpset haiguse põhjust ei teata, kuid tuntakse mitmeid soodustavaid faktoreid:

1.Ärritusreaktsioon
Kuiva ja tundliku nahaga inimestel võib liigne niisutajate (rasvaste kreemide ja salvide) kasutamine põhjustada nahapooride ummistust ja naha ärritust. Ärritajateks võivad olla ka hooldusvahendite säilitusained (nt. Isopropüülmüristaat jt.). Haiguse teket võivad soodustada isegi fluoreeritud hambapastad, suuveed, seebid, lõhnastatud salvrätikud jne.

2. Paiksed steroidid
Siin ei ole kahtlust, et paiksed steroidid võivad haigust põhjustada ja hiljem olla ka uute ägenemiste põhjuseks. Perioraalne dermatiit võib tekkida ka ilma steroide kasutamata.

3. Ultraviolettkiirgus
Päike võib olla haigust soodustav faktor, sest paljud patsiendid märkavad haiguse ägenemist suvel. Samas võib haigus tekkida ka talvel külma tuulega.

4. Hormoonid
Kuna haigus esineb peamiselt naistel, on haiguse tekkes süüdistatud hormoone, eriti rasestumisvastaseid pille. Samuti märgatakse haiguse ägenemist enne menstruatsiooni. Siiski, perioraalne dermatiit võib tekkida ka ilma rasestumisvastaste pillideta.

5.Muud
Perioraalse dermatiidi nakkuslikku põhjust , sealhulgas Demodex folliculorumi, Candida albicansi ja segainfektsioone, ei ole kindlaks tehtud. Haigestumist võivad soodustada seedetrakti häired.

Osa arstide koolkondi peavad perioraalset dermatiiti iseseisvaks haiguseks, osa aga rosaatsea või seborroilise dermatiidi alavormiks.

Ravi

Üldised soovitused:

Vältige igasuguste rasvaste kreemide, salvide, puhastajate, koorijate ja ka päikesekaitse kreemide kasutamist näol. Niinimetatud “nullravi” on praegu nahale parim.
Lõpetage steroidkreemide kasutamine näol. Ravimite kasutamise lõpetamisel lööve näol ägeneb paari päeva jooksul, enne kui algab paranemine.
Peske nägu haiguse ajal ainult soojapoolse veega. Pärast paranemist eelistage seebivabu vedelaid puhastajaid ja vett.
Eelistage näole kergeid piimjaid ja geeljaid hooldusvahendeid ning päikesekaitse vahendeid.
Külastage nahaarsti.

Tavaliselt määratakse raviks suukaudsete antibiootikumide kuur 4-12 nädalat- eelistatakse tetratsükliine ja selle derivaate (doksütsükliini jt.). Kui patsient mingil põhjusel ei saa või ei taha võtta suukaudseid ravimeid, kasutatakse ka paikseid antibiootikume või metronidazooli (Rozex geel). Paiksed vedelikud ja geelid ei ole siiski nii efektiivsed kui suukaudne ravi, kuid kergemal juhul võib neist abi olla. Samuti aitavad nad süsteemse ravi lõppedes haigust jätkuvalt kontrollida.

Rasketel haigusjuhtudel, mis on tavaliselt seotud pikaajalise paiksete steroidide kasutamisega, ordineeritakse ka madalas doosis isotretinoiini (Roaccutane) 8-12 nädalat.

Haiguse kulg

Haiguse kulg on krooniline, ägenemiste ja paranemistega. Mõnikord võib haigus hiljem muutuda rosaatseaks.
Kuigi ravi on üldjuhul edukas. Võib haigus tekida uuesti ka ravi lõppedes või hiljem. Sellisel juhul tuleb ravi korrata. Oluline on patsiendil endal jälgida haigust soodustavaid faktoreid ja neid võimalusel vältida.

Autor:
Marge Tampere, dermato-veneroloog
SA Viljandi Haigla

Tooted tundlikule nahale