Avalehele
 

Küünte psoriaas

Psoriaatiline küünte muutumine esineb umbes pooltel patsientidel, kes põevad naha psoriaasi, kuigi 5% -l patsientidest võib küünte psoriaas esineda ka ilma nahalööveteta. Eriti sage (53-86%) on küünte psoriaas psoriaatilise liigeskahjustuse puhul, kui haaratud on sõrme-ja varbaliigesed.

Millised on küünte psoriaasi tunnused?

Psoriaatilise küünekahjustuse tunnused sõltuvad sellest, millises küüne osas asub kahjustus.

Küünte psoriaasi diagnoosi kinnitamiseks on vajalik küüne biopsia, sest küünte muutused on sarnased mitmete erinevate haiguste puhul.

1. Sõrmkübara fenomen e. punktiformne düstroofia.
Kõige tüüpilisem küüneplaadi muutus psoriaasi puhul. Küüneplaat on normaalse paksusega, kuid selles on nööpnõelapea suurused lohukesed. Protsessi aluseks on küüne maatriksi vigastus.

Küünte psoriaas

2.Õlilaigu fenomen
Pruunikaskollased laigud küüneplaadil, meenutades õlitilku, või pruunikaskollane joon valge ja roosa küüneplaadi osa vahel. Kahjustus asub küüneloozis.

Küünte psoriaas

3.Onühholüüs
Küüneplaat hakkab vabast servast küüneloožist eralduma, haiguse arenedes võib kogu küüs irduda. Tavaliselt on eraldunud küüs valge või kollakasvalge. Protsess on tingitud küüneloozi psoriaatilisest kahjustusest. Sekundaarselt võib lisanduda seeninfektsioon.

4.Leukonühhia
Küüne maatriksi kahjustusest valged laigud küüneplaadil.

5.Beau jooned
Ristijooned küüneplaadil, põhjustatuna proksimaalse küüne maatriksi vahelduvast põletikust.

6.Küünealune liigsarvestumine
Kahjustus on tingitud küüneloozis ja hüponüühiumis rakkude liiga kiirest paljunemisest. Küüte alla koguneb paks, kollakas, rabe sarvestunud mass. Küüs võib ka loožist eralduda.

Milline on küünte psoriaasi ravi?

Effektiivsed ravimid küünte psoriaasi raviks puuduvad. Küüned võivad iseeneslikult paraneda. Kuigi küünte psoriaas on healoomuline protsess, võib see inimesele ebamugavust ja psühholoogilist häiritust põhjustada.

Küünte raviks on kasutatud mitmeid ravimeid, kuid vaatamata sellele võib ravi ebaõnnestuda. Ravi on iga patsiendi puhul individuaalne, sõltudes kahjustuse kohast ja raskusest.

Kaltsipotriool ( Daivonex ) vedelik - seda määritakse 2 korda päevas küünevallidele. Pikaajalisel kasutamisel võib efekti olla.

Paiksed tugeva toimega steroidid

Vedelikke või salve võib kasutada õhtuti küünevallidele. Toime on parem, kui määritud piirkond katta õhukese kilega. Sellist kiletamist ei tohiks teha rohkem kui 2 nädalat. Hoiduma peaks ka steroididega pikaajalisest ravist.

Triamcinolon acetonid (Kenalog) süstid
Koldesisesed süstid küünevalli piirkonda on efektiivsed küüne säsiosa kahjustuse puhul.

5-fluorouratsiil kreem
Kasutatakse 6 kuud , võib parandada küünealust liigsarvestumist ja punktikujulisi muutusi.

Psoraleen ja UVA (PUVA) - Eestis ei tehta

Süsteemsed psoriaasi ravimid
Metotrexaat, retinoidid, tsüklosporiin, mida kasutatakse generaliseerunud psoriaasi raviks, aitavad ka küünte kahjustuse puhul. Kõrvaltoimete ja toksilisuse tõttu ei kasutata neid isoleeritud küünte kahjustuse puhul.

Seenevastased ravimid
Kasutatakse juhul, kui psoriaasile on lisandunud sekundaarselt seenhaigus.

Autor:
Marge Tampere, dermato-veneroloog
SA Viljandi Haigla

Vaata lisaks:

Psoriaas (derma.ee)
National Psoriasis Foundation
PsoriasisSupport.com
Eesti Psoriaasi Liit