Avalehele
 

Psoriaas peanahal

Peanaha psoriaas võib esineda iseseisvalt ilma muu naha kahjustuseta või esineda koos teiste psoriaasi vormidega.

Milline näeb välja peanaha psoriaas

Kõige sagedamini asuvad psoriaasi naastud kukla piirkonnas, kuid kahjutunud võib olla ka kogu peanahk. Tüüpilised haiguskolded on punetavad, paksude hõbehallide kettudega naastud, mis võivad levida ka juustepiirist väljapoole, kaelale, otsmikule, kõrvade taha. Peanaha psoriaas ei pruugi patsienti eriti häirida (v.a. sotsiaalne häiritus), kuid võib olla teinekord siiski väga sügelev.

psoriaas peas psoriaas peas

Vaata fotot

Haiguse kulg

Haiguse kulg on enamasti krooniline, kestes aastaid. Väga rasketel juhtudel võib psoriaas põhjustada ka ajutist juuste väljalangemist, kuid see on taaspöörduv. Peanaha psoriaas ei põhjusta jäävat kiilaspäisust.

Sebopsoriaas

Sebopsoriaasi puhul kattuvad osaliselt psoriaas ja teine sage nahaprobleem - seborroiline dermatiit. Ketendus peanahal on rohkem kollakas ja rasusem. Sageli paikneb lööve lisaks peanahale ka näol ja/või rinnaku keskosas. Erinevalt tavalisest seborroilisest dermatiidist, on sebopsoriaasi puhul lööbed tugevamalt punetavad, selgemalt piirdunud ja paksemate kettudega.

Peanaha hooldus ja ravi

Peanaha psoriaas nõuab pisut erinevaid ravivõtteid võrreldes mujal nahal paikneva psoriaasiga. See on tingitud eelkõige juuste tõttu, mis teevad ravimite määrimise raskemaks ja takistavad ka soodsalt toimiva ultraviolettkiirguse jõudmist peanahale. Õnnetuseks on ka mõned ravimid rasvased ja ebameeldiva lõhnaga. Enamusi ravimeid tuleb kasutada regulaarselt mitmeid nädalaid enne toime avaldumist.

Ravišampoonid

tõrvashampoonid on sobivad enamikule peanaha psoriaasiga patsientidele.
ketokonazool šampoon (Nizoral, Altis) on efektiivne kõõma, seborroilise dermatiidi ja sebopsoriaasi ravis.

Šampoonid toimivad paremini, kui neid pärast peanahale määrimist hoida peal 5-10 minutit. Ravišampoonid on ohutud ka igapäevasel kasutamisel, kuid võivad nahka ärritada, kui neid kasutada sagedamini kui kaks korda nädalas. Kui tõrvashampooni lõhn on ebameeldiv, võib juuksed üle pesta meeldivama lõhnaga shampooniga ja kasutada palsamit.
Raskematel peanaha psoriaasi juhtudel on vajalikud ravivad peanaha vedelikud.

Peanaha vedelikud

paiksed steroidid alkoholi baasil vedelikena.
Vähendavad hästi sügelust, kuid ei eemalda piisavalt kuivi nahakettusid. Täiendava kooriva toime saavutamiseks on mõnedes retseptiravimites steroidid kombineeritud salitsüülhappega ( näit. Elosalic salv, Diprosalic vedelik ja salv, Alpicort vedelik). Paikseid steroide tuleks kasutada vahelduvalt (nt. kaltsipotriooliga), sest steroididega pikk ravi võib põhjustada psoriaasi laienemist ja raskemate vormide teket.
kaltsipotriool vedelik ( Daivonex scalp solution )
salitsüülhape ja tõrvakreemid eemaldavad hästi kettusid, kuid on rasvased ja määrivad.

Neid võib naastudele määrida ööseks ning hommikul maha pesta.

Ravi alguses peaks peanaha vedelikke kasutama iga päev. Kui seisund paraneb, võib määrida harvem. Kahjuks tulevad paljudel juhtudel ketud peanahale uuesti ja ravi tuleb jätkata. Mõnedel juhtudel aitab juuste lühikeseks lõikamine, ilmselt seetõttu, et ravimeid on lihtsam määrida.

Valgusravi

Peanaha ravimiseks ultravioletkiirgusega on spetsiaalsed valgusravi kammid.

Autor:
Marge Tampere, dermato-veneroloog
SA Viljandi Haigla

Tooted