Avalehele
 

Psoriaas peopesadel ja taldadel

Peopesade ja jalataldade psoriaas (palmoplantaarne psoriaas) võib esineda mitmel erineval kujul:

tüüpilised punetavad, ketendavad naastud peopesadel ja taldadel
kogu peopesade ja jalataldade üldine paksenemine ja ketendus (keratoderma)
kollakas-pruunikad väikesed mädavillid peopesadel, jalataldadel. (palmoplantaarne pustuloos)

Kuidas näeb välja peopesade ja jalataldade psoriaas

psoriasis plantaris psoriasis palmaris

Nahk peopesades ja taldadel muutub väga kuivaks ja paksuks. Sageli tekivad sügavad valulikud lõhed, mis segavad igapäevast tööd ja võivad haiguse kulgu halvendada. Pikaajaline kõndimine võib samuti põhjustada lööbe ägenemist. Kui lööve paikneb peopesadel, on kätega töötamine häiritud ning ebamugav. Mitmetel erialadel ei olegi haiguse tõttu soovitav töötada.

Psoripustulosis

Vaata fotot
Vaata fotot
Vaata fotot
Vaata fotot

Seda psoriaasi vormi on raske eristada teistest peopesade või taldade naha paksenemist põhjustavatest haigustest, eriti käteekseemist. Diagnoosimist aitavad tüüpiliste psoriaasi naastude esinemine mujal kehal.

Haigus on krooniline ja korduvalt uuesti tekkiv. Pustulaarne e. villiline vorm esineb sagedamini suitsetajatel, kuid kahjuks ei anna ka suitsetamisest loobumine alati paranemist.

Ravi

Raviga on võimalik naha seisundit oluliselt parandada ja leevendada, kuid päris välja ravida mitte.

Üldised nõuanded:

Eelista mugavaid naturaalsest materjalist jalanõusid.
Hoidu naha hõõrdumisest ja vigastustest.
Tekkinud lõhed kata niiskuskindla plaastriga.

Naha niisutajad

Rasvaseid kaitsvaid kreeme tuleb nahale määrida sageli, et niisutada kuiva, ketendavat nahka ja ennetada valulike lõhede teket.

Kasuta naha pehmendamiseks ja lõhede ennetamiseks rasvarikkaid niisutajaid nii sageli kui vajalik
Tee vanne sooja vee ja pehmendavate õlidega. (10min.)
Kasuta uurea või salitsüülhappega kreeme/salve kuivanud nahakettude eemaldamiseks.

Paiksed steroidid

Paiksed steroidid vähendavad põletikku ning leevendavad sügelust ja ketendust. Neid on erineva tugevusega ja ravimvormidena, nii kreeme kui salve. Peopesade ja jalataldade paksule nahale on efektiivsemad tugevad steroidpreparaadid ning eelkõige need, mis sisaldavad ka kooriva toimega salitsüülhapet (näit. Elosalic salv, Diprosalic vedelik ja salv). Paraku on hormoonide pikaaegne kasutamine piiratud kõrvaltoimete tõttu. Ravi alguses peaks steroide kasutama iga päev 2-4 nädalat järjest. Edasist säilitusravi jätkatakse näiteks nädalavahetustel, et vältida naha õhenemist ja psoriaasi laienemist.
Ravimite toimet saab tugevdada oklusioonidega s.t. määritud kohad kaetakse õhukese kilega. Kasutada võib kilekindaid või rullis õhukest säilituskilet. Oklusioone võib teha paar tundi või isegi jätta terveks ööks, kuid mitte rohkem kui 5 päeva järjest.

Kaltsipotriool

Kaltsipotriool (Daivonex) on D- vitamiini derivaat, saadaval nii lahuse, kreemi kui salvina. Seda kasutatakse 2 korda päevas ja oklusioone ei tehta. Ravimit ei kanta näole, kuna kaltsipotriool võib väheselt nahka ärritada. Peale määrimist tuleb loputada käed.
Kaltsipotriooli efektiivsus taldade ja peopesade psoriaasi puhul ei ole väga suur. Soodsa toime puhul tuleb kasutamist pikaajaliselt, mitu kuud jätkata.

Tõrvapreparaadid

Tõrvaravimid parandavad naha ketendust ja ravivad põletikku, võivad vähendada mädavillikeste teket. Tõrva lõhna tõttu on neid soovitav nahale kanda õhtuti, õhukeste puuvillaste kinnaste või sokkide alla.

Ditranool

Ditranool on kätele ja jalgadele kasutamiseks liiga määriv.

Atsitretiin (Neotigason)

Atsitretiin on psoriaasi süsteemne(suukaudne )ravim – Vitamiin – A derivaat. Selle ravimiga on palmoplantaarset pustuloosi enamustel juhtudest võimalik edukalt kontrolli all hoida, kuid kõrgetes doosides esineb tõsiste kõrvaltoimete oht. Enamus patsiente taluvad atsitretiini madalates doosides – kuni 25 mg/p või vähem. Atsitretiini kasutatakse eelkõige raskema ja visama psoriaasi, eriti paksude, tugevalt ketendavate naastude korral. Tavaliselt kombineeritakse seda teiste ravimitega, sh. valgusraviga.

Valgusravi

Valgusravi, eeskätt PUVA, võib olla väga effektiivne palmoplantaarse pustuloosi ravis. Vajalik on korralik meditsiiniline järalvalve, et vältida naha põletusi. Eestis PUVA ei tehta.

Muud ravimid

Raviks on kasutatud mõnedel juhtudel ka järgnevaid ravimeid:

Metotreksaat
Dapsoon
Tetratsükliini antibiootikumid

Autor:
Marge Tampere, dermato-veneroloog
SA Viljandi Haigla

Vaata lisaks:

Psoriaasi ravi (derma.ee)
National Psoriasis Foundation
PsoriasisSupport.com
Eesti Psoriaasi Liit

Psoriaasivastased tooted