Avalehele
 

Psoriaasi ravi

Üldised meetmed
Paiksed ravimid
Valgusravi
Suukaudsed ravimid
Uued ravimid

Psoriaasi kui kroonilise ja ettearvamatu kuluga haigust ei saa välja ravida, kuid saab enamasti siiski edukalt kontrolli all hoida.

Ravi sõltub suurelt osalt psoriaasi vormist ja haiguse intensiivsusest. Eriti visalt alluvad ravile peopesade ja –taldade, voltide ja peanaha psoriaas, samuti kaasuv psoriaatiline liigesepõletik.

Ükski ravi või ravimeetod ei sobi ühtselt kõikidele patsientidele. Parimad tulemused saadakse erinevate ravimite ja ravimeetodite kombineerimisel või järjestikusel kasutamisel. Mõnikord tuleb proovida mitmeid raviskeeme enne sobivaima leidmist.

Vaid väga kergetel juhtudel võib psoriaasi saada kontrolli all hoida käsimüügivahenditega, nagu niisutajad e. baaskreemid või salitsüülhapet sisaldavad paiksed ravimid. Enamasti nõuab psoriaas siiski retseptiravimeid. Lisaks paiksele ravile kasutatakse sageli ka valgusravi ja rasketel juhtudel süsteemset ravi. Varsti on turule tulemas ka mitmeid uusi ravimeid, mis lubavad paljutõotavaid tulemusi.

Üldised meetmed

Päiksekiirgus
Päike mõjub positiivselt enamikule psoriaasiga patsientidele, kellel haigus oluliselt paraneb suvel. Samas tuleb olla ettevaatlik, kuna psoriaas võib taastekida päiksepõletuse piirkondades.

Vannid
Vannid, kuhu on lisatud meresoola või vanniõlisid, aitavad pehmendada lööbeid ja eemaldada ketendust. Antiseptiliste vahendite lisamine ei ole näidustatud ja võib pigem nahka ärritada.

Niisutajad e. baaskreemid
Igapäevaselt on soovitav kasutada baaskreeme, mis hoiavad kolded pehmetena, väldivad nende lõhenemist ja valulikuks muutumist. Mõned niisutajad sisaldavad piimhapet või uureat, mis aitavad ketendust pehmendada ja eemaldada.

Puhkus
Puhkus võib omada väga suurt tähtsust psoriaasi korral, oluliselt kiirendades paranemist.

Paiksed ravimid

Paikne ravi on kerge psoriaasi nurgakivi, kuid tal on ka tähtis koht mõõduka kuni raske psoriaasi ravis, samuti kombinatsioonis teiste ravimeetoditega, nagu näiteks valgusravi. Paiksed ravimid pärsivad põletikuprotsessi ja pärsivad psoriaasi korral tekivat kiirenenud naharakkude paljunemist. Tänapäeval on rohkem kasutatavateks ravimiteks paiksed steroidid, kaltsipotriool ja tazaroteen.

Paiksed steroidid
Paiksed steroidid on efektiivsed kõikide psoriaasi vormide ravis, pärssides edukalt põletikuprotsessi, kuid mitmete võimalike kõrvaltoimete (naha õhenemine, veresoonte laienemine jt) tõttu piirdutakse lühemate ravikuuridega. Steroide kombineeritakse tavaliselt teiste paiksete ravimitega, sagedamini kaltsipotriooliga (Daivonex). Näol ja voltides kasutatakse nõrgemaid hormoone.
Steroididega ravi ei lõpetata järsult, vaid järk-järgult kasutamise sagedust vähendades. Vastasel juhul võib lööve kergesti uuesti tekida.

Kaltsipotriool ( Daivonex kreem, Daivonex salv, Daivonex peanahalahus )
Kaltsipotriool on vitamin D-taoline ühend, mis on efektiivne kerge kuni mõõduka psoriaasi raviks. Ta on veidi vähem efektiivne kui paiksed steroidid, kuid see-eest ka ohutum ja võimaldab pikaajalist kasutamist. Väga tõhus on steroidide ja kaltsipotriooli omavaheline kombineerimine.

Preparaat võib ravi alguses väheselt ärritada, kuid see kõrvaltoime aja jooksul üldiselt väheneb. Ärrituse tekimisel võib ravimit ajutiselt kasutada harvemini (näit. ülepäeva või veel harvem). Kaltsipotriooli ei panda tavaliselt näole. Ärritus võib kergemini tekida ka voltides. Samuti ei ole pealahus näidustatud väga intensiivse lööbe korral. Nädalane lubatud ravimi kogus on 100g. Peale igat määrimist tuleb pesta käed, et vältida ravimi silma sattumist.

Ravim esineb salvi, kreemi ja pealahuse vormina. Pealahus soovitatakse hõõruda kolletesse ja katta ööseks dušimütsiga. Psoriaasi lahenemise tunnuseks on naha ketendamine lööbe ümbert.

Kaltsipotriooli ei sobi kasutada koos salitsüülhapet sisaldavate toodetega, kuna aktiivaine võib happe toimel laguneda.

Kaltsipotriool + beetametasoon ( Daivobet salv )
Selles preparaadis on üheaegselt olemas paikne hormoon ja kaltsipotriool. Uuringutes on leitud, et kaltsipotriool ja paikne steroidhormoon toimivad väga hästi koos ja nende kombineerimine on palju efektiivsem kui mõlema ravimi eraldi kasutamine.
Preparaati määritakse kahjustatud piirkonnale üks kord päevas kuni nelja nädala jooksul. Maksimaalne lubatud annus nädalas on 100 g. Seda kogust ei tohi ületada. Ravimit ei kasutata näonaha piirkonna psoriaasi raviks.

Tazaroteen (Tazorac)
Tazaroteen on suhteliselt uus psoriaasi ravim, mida Eestis hetkel ei ole. Ta on esimene paikne retinoid (A-vit derivaat), mis töötati välja kerge kuni mõõduka naastulise psoriaasi raviks. Ravi kõrvaltoimena tekivad sageli vähesed naha ärritusnähud, sügelus ja ketendus.
Tazaroteen on efektiivsem ja kõrvaltoimed väiksemad kombinatsioonis paiksete steroididega.

Tõrv
Kivisöe tõrva on olnud palju aastaid psoriaasi ravim, kuid selle kasutamist tänapäeval piirab ebameeldiv lõhn, riiete määrimine ja nahaärrituse võimalus.

Võrdlevas uuringus kaltsipotriooliga selgus, et kivisöetõrv (15% lahus veebaasilises kreemis) oli vähem efektiivsem kui kaltsipotriool peale 6 näd ravi.

Tänapäeval on tõrv kõige laiemalt kasutatav ravišampoonides peanaha psoriaasi korral.

Ditranool ehk antraliin
Peale kaltsipotriooli kasutuselevõtmist on ditranooli osakaal psoriaasi ravis jäänud väiksemaks, kuna preparaat võib nahka lööbe ümber ärritada ja määrida riideid. Ta jätab ajutiselt nahale pruuni tooni.

Tänapäeval on kasutusel nn. lühikontaktravi, mil ravimit hoitakse nahal vaid 10-60 minutit.

Salitsüülhape
Salitsüülhape on kooriva toimega, aidates pehmendada ja eemaldada ketendust, mis ühtlasi võimaldab teiste ravimite paremat imendumist.
Salitsüülhapet leidub šampoonides, seepides, losjoonides, salvides jm. Käsimüügiravimites leidub seda harilikult 1,8-3%. Retseptiravimites on salitsüülhape sagedamini kombineeritud paiksete hormoonidega (näit. Elosalic salv, Diprosalic vedelik ja salv). Salitsüülhapet ei tohi määrida üle kogu keha, kuna selle imendumise järgselt võib tekida toksiline sündroom.

Uued paiksed ravimid
Uuringud käivad pimekroliimuse (Elidel) ja takroliimuse (Eestis ei ole) suhtes, mis hetkel on näidustatud atoopilise dermatiidi raviks.

Valgusravi

Valgusravi on väga efektiivne enamikele psoriaasi patsientidele. See ei pruugi sobida väga heleda nahaga inimestele ja neile, kelle haigus ägeneb suvel päikese toimel. Valgusravi kasutatakse tavaliselt siis, kui haigus ei allu paiksetele vahenditele või kui lööve on ulatuslik. Sagedamini kombineeritakse valgusravi paikse raviga.

Kitsa ja laia spektriga UVB ravi on väga tõhusad just kroonilise naastulise psoriaasi ja tilkpsoriaasi puhul. Suuremal osal patsientidel tekib märgatav paranemine või lööve laheneb peale 12-24 seanssi. Üldiselt on kollete taandumiseks vajalik 20-30 raviseanssi (üle 90% kollete vähenemine). Uuringute järgi saadakse selline tulemus vähemalt ¾ patsientidel. Lööbe kadumise järgselt alustatakse säilitusravi väiksema doosiga. Ravi sagedust vähendatakse järk-järgult mitme kuu jooksul enne ravi täielikku lõpetamist. Oluline paranemine või kollete lahenemine võib püsida mitmeid kuid peale ravi lõpetamist. Kuna valgusravi kiirendab naha vananemist ja tõstab nahavähi riski, ei tohi teda jätkata lõputult.

Saadaval on UVB aparaadid kodus kasutamiseks. Kodus ravimine võib aidata patsientidel järjepidevamalt ja mugavamalt haigust kontrolli all hoida.

PUVA-ravi on samuti efektiivne, kuid selle osatähtsus on piiratud teatud analoogsete pikaajaliste kõrvaltoimete tõttu. Eestis PUVA ei tehta.

UVB laserravi on uus ravimeetod, mis sarnaneb kitsaspektrilisele UVB-le. Laserkiir on võimeline tabama selektiivselt haiguskoldeid. Ravi on näidustatud kerge kuni mõõduka psoriaasi korral, mis katab alla 10% kehapinnast. Keskmiselt on paranemiseks vaja vaid 4-10 raviseanssi. Vähe on andmeid järgneva haigusvaba perioodi pikkuse kohta.
UVB laseriga ravitakse ka vitiliigo laike.
Eestis UVB laserravi ei tehta.

Suukaudsed ravimid

Süsteemsed ravimid on väga efektiivsed, kuid ka suhteliselt toksilised. Neid kasutatakse järgmistel juhtudel:

rasked psoriaasi vormid (psoriaatiline erütrodermia, generaliseeritud pustulaarne psoriaas)
ulatuslik naastuline psoriaas, mis haarab üle 20% kehapinnast
lööve häirib oluliselt kehafunktsioone ja igapäevast elu (näit. peopesades, taldadel)
psoriaatilise liigeskahjustus

Süsteemsetest ravimitest on enam kasutusel metotreksaat, retinoidid ja tsüklosporiin. Neist rohkem on kogemust metotreksaadiga. Suhteliselt ohutumad on retinoidid.

Uued ravimid

Mitmed uued bioloogilised ravimid on kas juba tunnustatud või läbivad viimase staadiumi kliinilisi uuringuid. Nad on näidanud märkimisväärset efektiivsust mõõduka kuni raske psoriaasi ja psoriaatilise liigesekahjustuse ravis. Siia kuuluvad etanercept, inflixamab, alefacept, efalizumab. Bioloogilised ravimid erinevad teistest süsteemsetest psoriaasi ravimitest, kuna blokeerivad haiguse varajases arengustaadiumis, immuunsüsteemi tasemel.

Vaata lisaks:

Psoriaas (derma.ee)
National Psoriasis Foundation
PsoriasisSupport.com
Eesti Psoriaasi Liit
Psoriaasikeskus (valgusravi)

Psoriaasivastased tooted
Teenused
Psoriaasikeskus